Anne ve Çocuk

Bebeklerde bahar alerjisi olur mu? Bahar alerjisi olan bebeğe ne yapmalı?

Yaza yanlışsız girerken bebeklerde oluşan alerjik tepkiler ebeveynlerin dikkat çekmektedir. Bahar alerjilerinin temel sebebi çiçekler ve polenleridir. Bu duruma maruz kalan çocuklar için uyaran uzmanlar, bebeklerin üzerinde kalabilecek hastalıklar için uyardı. Bebeklerde bahar alerjisi olur mu? Bahar alerjisi olan bebeğe ne yapmalı?

Kıştan yaza gerçek geçtiğimiz bu aylarda bitkiler kendi devamlılığını sağlayabilmek ismine polen salgılamaya başlarlar. Bu polenler uçuşarak tohum misyonu görürken, insanlığa da bahar alerjisi ismin verilen badireye sokabilmektedir. Şimdilerde yetişkinlerde görülen alerji ve astım hastalığıyla tabip sırası beklenirken, polenler birebir halde bebeklerde görülen alerjik tepkilere sebebiyet verebilmektedir. Bebekler için ileride oluşabilecek tedavisi mümkün olmayan kalıcı hastalıklara davetiye çıkarabildiğini bildiren uzmanlar uyardı. Alerjik bünyeye sahip bebeklerde, hırıltı, burun akıntısı, göz akması, öksürük, kaşıntı, nefes darlığı üzere belirtileri görür görmez doktora gidilmesi önerildi.

bebeklerde bahar alerjisi

BEBEKLERDE BAHAR ALERJİSİ OLUR MU?

Alerjik tepki gösteren bebeklerde bilhassa dikkat edilmesini öneren uzman tabipler, bahar aylarında üst teneffüs yolu hastalıklarına karşı bebeklerin önemli düzeyleri görmemeleri ve ileri yaşlarda astım hastalığına yakalanmamaları için ebeveynleri uyardı. Bebeklerin bu havalarda dikkatli dışarı çıkartılması ve yaz aylarına girmekle birlikte rutubetli ve nemli ortamlardan uzak tutulması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte genetik bir transfer yoluyla da geçebilecek olan üst teneffüs yolları hastalıklarına karşı çocuklarda oluşabilecek rastgele bir belirti de çabucak doktora gösterilmesi gerektiği açıklandı.

bebeklerde bahar alerjisi

BEBEKLERDE BAHAR ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Ailede alerji tanısı konulmuş birey
  • Hapşırma nöbetleri
  • Burun akıntısı ve göz yaşlanması
  • Gözlerde kaşıntı
  • Sürekli olan huysuzluk ve halsizlik
  • Uyku bozukluğu
  • Bebeğin daima burnunu kaşıma hareketi
  • Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması
  • Burun tıkanıklığı

bebeklerde bahar alerjisi

BAHAR ALERJİSİ OLAN BEBEĞE NE YAPMALI?

İlk olarak çocuk göğüs hastalıkları uzmanına bir randevu alınmalı ve vakit kaybettirmeden alerji testleri yapılıp göğsü dinlenmelidir. Bununla birlikte meskenin coğrafyasına nazaran değişkenlik gösterirken sabah ve öğlen saatleri polenlerin çok fazla olduğu aralıklardır, bu saat diliminde dışarıda olmamaya uğraş göstermelisiniz. Kuru ve rüzgarlı günlerde de keza dışarı çıkmak için daha geç bir saati bekleyebilirsiniz. Dışarı çıkmanız gerekirse de bebek arabasının kollayıcı şeffaf örtüsünü serin. Bebeği yeni biçilmiş çimlerden uzak tutun. Çocuğa polenin çok olduğu yerlerde iddianıza nazaran uzun kollu giydirmeye çalışın. Konut ve dışarı ortasında giydiğiniz kıyafetleri değiştirin. Yatmadan duş aldırabiliyorsanız aldırın yoksa her tarafını silip polen olma sirkine karşı temizleyin. İstikrarlı ve yeterli beslenin ki bebeğin muhtaçlığı olan tüm vitamin ve mineralleri, bağışıklık sistemi için gerekli olan tüm muhtaçlıklarını anne sütünden karşılayabilsin. Doktorun verdiği ilaçları tertipli kullanıma sokun.

Dışarı çıkmadan evvel bebeğin göz etrafına ve alnına ya da çenesine vazelin sürerseniz, gelen polenler vazeline yapışacak ve bedene girişi durdurulmuş olacaktır. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2989884-bebeklerde-bahar-alerjisi-olur-mu-bahar-alerjisi-olan-bebege-ne-yapmali

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu