Anne ve Çocuk

Bebeklere balık ne vakit verilir? Bebeklere balık nasıl verilir ve nasıl pişirilir?

Anne karnına düştüğü birinci andan itibaren bebeğin beyin ve hudut sisteminin gelişiminde Omega-3 faal rol oynar. Doğumdan sonra bu gereksinim anne sütü ile karşılanır. EPA ve DHA Omega-3 yağ asitleri deniz eserlerinde bulunur. 6 aya kadar yalnızca anne sütü içen bebek, 8. aydan itibaren balık yemeğe başlayabilir. Bebekler için balık nasıl pişirilir? Bebeklere balık nasıl verilir?

Anne sütünden kesilmeye yakın bebeklerde olağan yetişkin yemeklerine geçmeye başlayabilirler. Balık yiyebilmesi için uzmanlar en uygun vaktin 8. aydan itibaren olabileceğinin altını çizdi. Dünya genelinde tıp tabipleri anne sütü ile beslenen bebeklerde aylık kilo alımı 400-500 gr kadar (bazı durumlarda 300 grama kadar) devam ettiği surece katı besine geçilmemesini tavsiye etmektedirler. 

Bebeğiniz büyümeye başladıkça bedeninin daha hareketli ve çabuk yorulmadan, sağlıklı gelişimini tamamlaması için Omega-3’e muhtaçlığı vardır. Bilhassa anne sütünden tamamladığı Omega, anne sütü kesilmeye başladıkça bedende açık olarak çıkacaktır. Bu açığı kapatmak için balık tüketiminin sağlanması gerekmektedir. 

BEBEKLERE BALIK NASIL VERİLİR?

Bebeklere balık yedirmek yedi ve sekizinci aydan itibaren başlanabilmektedir. Mezgit başta olmak üzere palamut, çupra, levrek üzere iri balıklar tercih edilmelidir. Uzmanların uyardığı nokta ise çiftlik balığı değil, deniz balığı tercih edilmesidir. Kılçığı çok uygun ayıklanmak kaydıyla hamsi, istavrit, çinekop, sarıkanat, barbun üzere balıklar da tercih edilebilir. Diğer dikkat edilmesi gereken noktalar ise; balığın taze olmasına itina gösterin, kılçıklarını temizlediğinizden emin olun ve düzgün pişmiş olduğundan emin olun. 

Bebeğiniz için balık bakarken ayrıyeten beyaz etli ve az yağlı olmasına da dikkat edin. Daima balık çeşidini değiştirin. Şayet yağlı bir balığa denk gelir de yemezse, daha evvel severek yemeğe devam ettiği balıktan ona verin. 

BEBEKLERE BALIK NASIL PİŞİRİLİR?

Bebeğe balık yedirmek için haşlama yada ızgara yapılan balığın derisi ve kılçığı ayıklanıp, derisi çıkartılır. Balığın ne olursa olsun çok uygun pişmiş olduğuna ve kılçıklarını uygun ayıkladığınızdan emin olmadan çocuğunuza yedirmeyin. Akabinde çorbasına koyulabilir, direkt et halinde de yedirebilirsiniz. 

Buharda, fırında, ızgarada ya da buğulama taktikleri ile balığınızı gönül rahatlığıyla bebeğiniz için pişirebilirsiniz. Uzmanlar bu bahiste hür bırakırken, asla kızartılmaması gerektiğini, kızartıldığında doymuş yağ oranının çok arttığını belirtti. 

Suda haşlayıp, çorba halinde de bebeğinize rahatça yedirebileceğinizi açıklayan uzmanlar, ayrıyeten yanına sebzeler de koyarak besin pahası yüksek bir öğünün çıkarabileceğini ortaya koydu.

BEBEKLERE NE KADAR BALIK VERMELİ?

Bebeğinizin şaşırmaması ismine birinci tadım sürecinde 1-2 çay kaşığı kadar balık verebilirsiniz. Akabinde 7 ve 8. aydan itibaren kibrit kutusu yahut ızgara köfte büyüklüğünde yedirebilirsiniz. 

BALIKLA YOĞURT YENİR Mİ?

Bu toplumda hayli yanlış anlaşılmış bir sıkıntıdır. Taze balıkla yoğurt yenilebilir. Bayat olduğunu düşündüğünüz balıkla sakın yoğurt yemeyin. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2992229-bebeklere-balik-ne-zaman-verilir-bebeklere-balik-nasil-verilir-ve-nasil-pisirilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu