Anne ve Çocuk

Bebeklere nar kaçıncı ayda verilir? Nar bebeğe gaz yapar mı? Narın yararları nelerdir?

Amerikan Pediatri Akademisi, bebeklere birinci 6 ay anne sütü vermeyi, 6 ay sonra da hudutlu ölçüde meyve suyu vermeyi tavsiye ediyor. Bu bilgiyle kış mevsimi yaklaşırken, bebeklere nar vermek konusunda kaygılı olan ebeveynler için araştırdık. Bebeklere nar kaçıncı ayda verilir? Nar bebeğe gaz yapar mı? Narın yararları nelerdir? Nar suyu bebeklere verilir mi?

Özellikle bebekler dünyaya gözünü açtıktan sonra birinci 6 ay sadece anne sütüyle devam etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, 6 aydan sonra bilhassa 8. aydan itibaren ek besinlere geçilebileceği belirtildi. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, kış meyveleri de tezgahları süsledi. Bebeğinin her meyve ve zerzevatın vitamin ve minerallerinden yarar bulmasını isteyen ebeveynler, uzmanlara danıştı. Narın bebeğe direk verilmesinin nefesine kaçması sonucu uygun olmadığını belirten uzmanlar, narın bebeğe nasıl verilebileceğini açıkladı.

bebeğe nar

BEBEKLERE NAR KAÇINCI AYDA VERİLİR?

Bebeklere direk tane yapısıyla nar vermenin uygun olmadığını belirten uzmanlar, daha çok suyunun verilmesini ve nar suyunun da 8 aydan sonra verilmesi gerektiğini açıkladı. 8 aydan sonra başlayan ek besinle nar ve kış meyvelerinin suyu da rahatlıkla verilebilmektedir. 

bebeğe nar

NAR BEBEĞE GAZ YAPAR MI?

Uzmanlar nar suyunun bebeğin olağanda olan gazından daha fazla gaz yapabileceğini ve çıkarılması gerektiğini belirtirken, narın yararlarından da yoksun kalmaması gerektiğini belirtti. Bunu yaparken de ölçüsü ve ölçeği az tutmak ve olabildiğince içini rahatlatacak besinlerle devam etmek hem narın yararlarından bebeği yoksun bırakmamaya yarayacaktır, hem de rahatsızlık hissi oluşturmayacaktır.

nar

NARIN YARARLARI NELERDİR?

Nar, lif ve mineral bakımından epeyce varlıklı bir meyvedir. İçerisinde bulunan proteinle de kışın en yararlı meyveleri ortasında yer alır. Hem gaz ve hazımsızlık yapmasından hem şeker oranının yüksek olmasından kaynaklı tüketiminin denetimli olması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, nörol kusur denilen beyinle alakalı fonksiyonlarda narın beyin hücrelerini desteklediğini ve gelişimini tamamlaması için yardımcı olduğunu belirtti. 

Böbrek ve kalp rahatsızlıklarının da önüne geçtiğini belirten uzmanlar, bebeğe verilen nar suyunun gelişiminin yanında kas sistemini de güçlendirdiği söylenilen bilgiler ortasında yer alıyor. Narın içeriğinde birçok antioksidan, folik asit, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, beta karoten ile B1, B2, B6, C, K vitamini içermektedir.

nar suyu

NAR SUYU BEBEKLERE VERİLİR Mİ?

Nar suyu birinci 6 aydan sonra bebeğe verilmesi uygun olarak görülmüştür. Bunun için narı bebeğe yedirmenin en uygun hali olarak açıklanan nar suyu, bebeğe ölçülü ve dozunda verilmesi kuralıyla epey yararlıdır. 

nar suyu

BEBEĞE NAR SUYU NASIL VERİLİR?

Malzemeler:

  • 1 su bardağı nar
  • 1 su bardağı su
  • 1.5 çay kaşığı şeker (Doğal olmasını isterseniz şeker koymayın)
  • 1,5 çay kaşığı pekmez

Yapılışı:

Narları blendırdan çekin ve akabinde şekeri koyup, uygunca eriyene kadar karıştırın. Akabinde pekmezi de ekleyip, güzelce karıştırın. Biberona alın ve afiyet olsun…

Kaynak: https://www.yasemin.com/bebek/haber/2992910-bebeklere-nar-kacinci-ayda-verilir-nar-bebege-gaz-yapar-mi-narin-faydalari-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu