Sağlık

Beden ağrılarını bitiren mucize! Çemenin yararları nelerdir? Çemen otu çayı ne işe fayda?

Uzak doğu ülkelerinde yemeklere tat verilmesi için kullanılan çemen otu yüzyıllardır alternatif tıpta bağırsak meselelerini gidermek için kullanılır. Ayrıyeten Anadolu mutfaklarında sık sık tercih edilen çemen otu, teneffüs hastalıkları ve yüksek ateşlenmenin neden olduğu durumların riskini azaltmada tercih edilen doğal bir besindir. Çemenin yararları nelerdir? Çemen otu çayı ne işe fayda?

Hem çemen otu hem de çemen tohumu olarak kullanılır. Birçok hastalığa yarar sağlar. Yüzyıllar boyunca bitkisel tedavi yolunda kullanılan bu ot hakkında bilinmesi gerekenleri derledik. Yapılan bilimsel araştırmalarda da bu otun inanılmaz yararları ortaya çıkarılmış ve kanıtlanmıştır. Buyotu olarak da isimlendirilen çemen otu, Yozgat ve Kayseri yörelerinde çaman denir. Bilimsel olarak Trigonella Foenum graecum bilinir. Çin’den Akdeniz’e kadar yaygın olan çemen otunun kullanımı yüzyıllara dayanmaktadır. Yaprakları ıspanak üzere tüketilir. İçeriğindeki yağı epeyce çeşitlidir. Orta Doğu ve Hint mutfağında fazla tercih edilir. Toz haline getirilerek salça ile karıştırılıp kahvaltıda da kullanılır. 

ÇEMEN OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Çemen otunu toz haline getiriniz. Bir kaba koyunuz ve üzerine sıcak su ekleyip demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra süzgeç yardı ile süzünüz. Tatlandırmak için bir kaşık bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

çemen otu makûs kolesterolü düşürür

ÇEMEN OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

 • İçerdiği antioksidan sayesinde bedeni toksinlerden arındırır.
   
 • Makûs kolesterolü düşürecek birtakım bileşenler içeren çemen tohumu kandaki kolesterolü düzenleyerek kan akışını istikrarlar.
   
 • Kandaki yağın yanı sıra karaciğerdeki toksinleri de temizleyerek cilt hastalıklarına yakalanma oranını düşürür. 
   
 • Yapılan kimi testlerde çemen otunun bedendeki iltihabı kuruttuğu hatta kanserli hücreleri azaltığı ortaya çıkmıştır. Çemen otu yağın beden yüzeyinde meydana gelen enfeksiyonları azalttığından doğal tedavi de kullanılır. 
   
 • 100 gram çemen otu gün içerisinde bedenin muhtaçlığı olan demiri karşıladığından anemi üzere rahatsızlıklara yakalanma oranını düşürür.
   
 • Yüksek lif içeren bu besin gün uzunluğu tokluk hissi verir. Ayrıyeten yapılan araştırmalarda içerisinde diyet lifi konsantrasyonlarından biri bulunmuştur.
   
 • Antioksidan sayesinde bedeni temizlerken yaşlı hücreleri de yok eder. Genç hücrelerin ise sayısını artırır. 
   
 • Hasara uğramış hücreleri yenilediğinden bedenin tüm sistemlerini dezenfekte eder. Bilhassa hudut sistemini temizleyen bu ot, gerilim, depresyon ve yorgunluk üzere rahatsızlıkların riskini azaltır.
   
 • Çemen otu kan şekerini dengelediği yapılan öteki araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ayrıyeten diyabet hastalığının da ilerlemesini pürüzler.
   
 • 2016-2017 yıllarında yapılan araştırmalarda bu otun zihinsel gücü artırdığı unutkanlık seviyesini azaltığı keşfedilmiştir. 
   
 • Çemen otunun mide mukozasını koruyarak, ülser ve reflü üzere rahatsızlıklara yakalanma oranını azaltır.
   
 • Sistemli antreman ile birlikte alınan çemen otu tozu kas kütlesini kuvvetlendirerek ve direncini artırır.
   
 • Regl periyodundaki bayanların şiddetli sancı ve kas ağrılarını azaltır. Yeni doğum yapan anneler ise tertipli bir halde günde 600 mg çemen otu tozunu tüketerek süt oranlarını artırabilir.

çemen otu besin pahası

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2740493-vucut-agrilarini-bitiren-mucize-cemenin-faydalari-nelerdir-cemen-otu-cayi-ne-ise-yarar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu