Sağlık

Bedende toksin biriktiğini gösteren belirtiler nelerdir? Toksin atan besinler…

Günümüzde en yaygın rahatsızlıklar bedenin toksin atamamasından kaynaklanıyor. Yorgunluk, gerilim ve uykusuzluk üzere sıhhat meselelerine neden olan toksin hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Bedende toksin biriktiğini gösteren belirtiler nelerdir?

Toksinler çevresel faktörlerden ötürü bedende birikir. Toksin karaciğer, bağırsaklar, damarlar, lenf bezleri, tükürük bezler, ve akciğerlerde sıklıkla birikir önemli sıhhat sıkıntılarına yer hazırlar. Hücrelerin kendilerini yenilemesine müsaade vermeyen ziyanlı bakterilerden oluşan toksinler ödem birikmesine sebebiyet verir. Kimi hastalar toksinlerden ötürü kilo aldıklarının farkına varmaz. Beden toksinleri dışarı atmak için karaciğere gereksinim duyar fakat toksinleri bedenden atan sistemin deforme olması birikmesine neden olur. 

bedende toksin olduğunu gösteren işaretler

BEDENDE TOKSİN BİRİKTİĞİNİ GÖSTEREN BELİRTİLER NELEDİR?

 • Daima yorgun uykusuz hissetme toksin birikiminin en yaygın belirtileri ortasındadır. Uykudan uyanır uyanmaz yaşanan halsizlik bedenin gece toksinleri atmadığını gösterir. Gün içerisinde yorgunluğu gidermek için kahve, çay ve çikolata üzere besinlere başvurulur. Lakin bu besinlerin çok tüketilmesi toksini artırır. Bu da bağışıklık sisteminde önemli meselelerine neden olur.
   
 • Şişkinlik, hazımsızlık, gaz, kabızlık ve şiddetli mide bağırsak ağrıları da toksin olduğunu gösterir. Tabiat işleyen bir beden sisteminde dışkılama ya da idrar yolu ile toksin bedenden atılır. Lakin burada yaşanan her hangi bir deformasyon toksin birikimine neden olur. 

toksin birikmesi

 • Bağ ağrısının her geçen gün artması öbür baş hastalıklarının yanı sır toksin birikimine de işaret eder. Hayat kalitesini olumsuz etkileyen bu birikim sonların bedene rahat sinyaller göndermesini maniler. Beyin sinyalleri almadığından bir kadro sağlıksal komplikasyonlara yer hazırlar.
   
 • İstemsiz ve birden teğe kilo alma da toksin birikimi belirtileri ortasında yer alır. Karaciğerin toksinleri temizlememesi ardından gelişen bedenin yağ tutması bölgesel kilo almaya sebebiyet verir. Hormonal sistemi de hasara uğratan toksinleri bedenden atmak için bir uzmana danışmakta yarar var.

toksin birikmesi belirtileri

 • Toksinler hormonların artmasını engellediğinden ruhsal hastalıkların yaşanma mümkünlüğü artar. Bilhassa sonluluk, ster ve depresyon kâfi ölçüde hormon salgılanmadığından ortaya çıkar.
   
 • Toksinlerin en rahat biriktiği yerlerden biri kaslardır. Kaslarda biriken toksinler kramplara ve ağrılara neden olur. Ayrıyeten kas zayıflığı ve kas hastalıklarına yer hazırlar.
   
 • Cilt kusurlarının temeli toksinlerdir Karaciğerde biriken toksin sivilce ve aknelere neden olur. Ayırca cildin elastik özelliğini kaybettirerek yaşlanma ve kırışmayı hızlandırır.

toksin cet besinler

TOKSİN ATAN BESİNLER NELERDİR?

 1. Bedenden toksin atan en tesirli besin maydanoz ve limondur. Uzmanlar bilhassa geceden bir bardak ılık suyun içine bir kaç tel maydanoz ve limon dilimi koyup sonraki sabah kahvaltı yapmadan içilmesini tavsiye eder.
   
 2. Lahana suyu da maydanoz ve limon karışımı kadar tesirlidir. Lahana suyunun tadı acı olduğundan içine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Lahanaları kaynatıp içinden bir bardak su alıp sabah kahvaltıdan evvel içine limon sıkarak bir bardak tüketebilirsiniz.
   
 3. Tabiattaki en güçlü antioksidan güce sahip olan yeşil çay bedende biriken toksinleri kolay kolay idrar yolu ile atar. Günde en fazla iki bardak tüketebilirsiniz. 
   
 4. Biberiye bedendeki toksinleri atmanın yanı sıra ziyan görmüş hücreleri de onarmada tesirlidir. Oksijen fazlasını beyin ve kalpten alarak bedenin sıhhatle işlemesini sağlar. Uzmanlar günde bir bardak biberiye çayı içmeyi tavsiye ediyor.
   
 5. Domates içerdiği beta karoten, likopen, folik asit A vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan tesire sahiptir. Hormonsuz üretilen domateslerden en fazla gün içinde 5 tane tüketerek bedendeki tüm toksinleri atmanıza yardımcı olur.
   
 6. Bedenin ısı oranını artıran zencefil ter bezlerinin ve lenf sistemini çalıştırarak hormonları artırır. Bedendeki toksinleri atarak kanı temizler.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2844781-vucutta-toksin-biriktigini-gosteren-belirtiler-nelerdir-toksin-atan-besinler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu