Sağlık

Bedeni toksinlerden arındıran madımak otu nedir? Madımak otunun yararları nelerdir?

Ülkemizin bilhassa Batı Karadeniz topraklarında bizatihi yetişen madımak otu, sofraların eşsiz lezzetleri ortasında yer alıyor. Yöreden yöreye isim değişikliği olan madımak otu çoklukla semizotuyla karıştırılır. Güçlü bir antioksidan olan madımak otu hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Madımak otunun yararları nelerdir?

Kuzukulağı ailesine ilişkin olan madımak otu, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’da yöre halkı tarafından çok sık tüketilir. Bulgurlu yapılan yemeği köy sofralarının vazgeçilmezleri ortasında yer alıyor. İçeriğinde yüksek oranda sıvı bulunan madımak otu, tıpkı vakitte B6 ve E vitaminleri bakımından zengindir. Yüksek besin kıymetleri içerdiğinden madımak otu uzun periyodik tokluk sağlar. Kalori kıymeti düşük olmasına karşın güç bedelleri yüksek olan madımak otuyla çoklukla sulu yemek yapılır. Kimi yörelerde soğanla kavrulur baharatlanır börek içi olarak hazırlanır. 

madımak otu güçlü bir antioksidandır

MADIMAK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

 • İçeriğinde yüksek oranda antioksidan tesire sahip hususlar barındıran madımak otu, bedende biriken hür radikalleri temizler. Bağışıklık sistemini virüs ve bakterilere karşı güçlendirir.
   
 • En tesirli yararı ise kandaki şeker oranını istikrarlar. Yüksek olan kan şekerini düşürerek bedenin işlevsel yapısını korur. Bu yüzden diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir.
   
 • Kurutulup çay formunda da tüketilebilir. Çay formunda tüketilen madımak otu, sindirim sistemine katkı sağlar. Mide asidini dengeleyen madımak otu çayı bağırsak işlevlerini da çalıştırarak kabızlık ve ishal oluşmasını maniler.
   
 • Sıvı bakımından varlıklı olan madımak otu, bu sayede böbreklerin fonksiyonelliğini artırır. Mesane torbasında idrar birikmesini mahzurlar. Güçlü bir idrar ve iltihap sökücüdür. 
   
 • Antiseptik özelliği sayesinde bedenin direncini artırarak hastalıklara karşı zayıf olmasının önüne geçer. 
   
 • Çok sık ishal sorunu yaşayan şahısların tüketmesi tavsiye edilir.
   
 • Ayrıyeten kilo vermek içinde ülkü bir besindir. Uzun müddetli tokluk sağlayarak bedenin çok yemek yemesini önler. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2988052-vucudu-toksinlerden-arindiran-madimak-otu-nedir-madimak-otunun-faydalari-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu