Güzellik

Bedenimizdeki çatlaklarla savaşmanın kolay yolu

Çatlaklarla ilgili hakikat bilinen yanlışlar

  • Çatlaklar bronzlaşmaz ve yok olmaz.
  • Çatlaklar, çoklukla yağ ölçüsünün fazla olduğu göğüs, karın, kalça ve kol bölgelerinde görülür.
  • Çatlak görülme oranı erkeklere kıyasla bayanlarda daha yüksektir.
  • Uzun müddetli kortizon kullanımı ve bedende fazla kortizon üretilmesine neden olan böbrek üstü bezi hastalığında deri çatlakları görülebilir.

Çatlak oluşumunu önlemek için:

  • Bol su tüketin. Bu cildinizin kurumasını engelleyerek cilde esneklik kazandırır.
  • Daha az yağlı yiyecek tüketin, karbonhidrat alımını azaltın.
  • Cildinizin dokusunu onarmak için bol A vitaminli besin tüketin. Bunlar; karaciğer, biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, marul, kuru kayısı üzere besinler olabilir.
  • Omega 3 içeren besinlerle beslenmenizi destekleyin. Omega 3 yağ asitleri derinizin esnekliğini artırır. Ayrıyeten kilo vermeye yardımcı olmak üzere birçok yararı bulunur. Somon, levrek, ceviz üzere besinlerden omega 3 sağlayabilirsiniz.
  • E vitamini kullanın. Bu vitamin su kaybını önler cildin nemli kalmasını sağlar. E Vitamini yağı ile cilde esneklik kazandırarak çatlaklarınızı güzelleştirebilirsiniz.
  • Cilt için değerli olan öbür bir mineral çinkodur. Çinkoyu suyla karıştırıp cildinize uygularsanız çatlaklara karşı hayli âlâ tesir gösterecektir.

Çatlakları uygunlaştıran bitkisel tahliller

Bedende oluşan çatlakların tedavisi için cildinize uygun, çatlak bakımına özel cilt bakım eserlerini kullanmalısınız. Şayet meskende tedavi sistemi uygulamak istiyorsanız bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Aloe Vera: Cilt yenileme özelliği olan ve yüksek oranda nem sağlayan aloe vera bitkisinin tesirini artırmak için E vitamini bakımından varlıklı besinlerle birleştirerek çatlak tedavisinde kullanabilirsiniz. Aloe vera şimdi oluşmuş çatlakların tedavisinde ve çatlak oluşumunu engellemede epeyce tesirli bir bitkisel tahlildir. Nizamlı kullanmalı ve haftada en az iki kez uygulamalısınız.

Patates: Yumru sebzeler familyasından olduğu için toprak altında büyüyen patates, varlıklı bir mineral kaynağıdır. Cildin, kendini yenilerken muhtaçlığı olan vitamin ve mineralleri patatesten elde edebiliriz. İsterseniz suyunu çıkarıp çatlakların üzerine masaj yaparak kullanın isterseniz kalın dilimler halinde kestiğiniz patateslerle direkt olarak çatlak deriyi, her âlâ tarafta daireler çizecek biçimde ovun. Haftada 1-2 uygulama için uygun bir prosedür.

Keten Tohumu ve Yoğurt: Beden çatlaklara karşı kesin tahlil diye hakkında haberler çıkan keten tohumu yağı yerine çekilmiş keten tohumu ile bir ölçü yoğurdu karıştırın ve masaj yaparak çatlaklar üzerinden uygulayın. En güçlü bitkisel kolajen kaynağı olan keten tohumu, çatlak tedavisinde kullanılabilecek inançlı bitkisel tahlillerden biridir. Ayrıyeten, bu periyotta keten tohumunu beslenmenize ekleyerek içerden kolajen dayanağı sağlayabilirsiniz.

Çatlaklar için yağ teklifleri

Hint Yağı: Beden çatlaklarına karşı kullanılan en tanınan doğal yağ. Çatlak olan bölgeye bu yağ ile uzun uzun masaj yaptıktan sonra, yağın tesirini artırmak için bölgeye sıcak havlu yerleştirilmeli.

Tatlı Badem Yağı: Cilt bakımında en çok kullanılan yağların başında gelir. Çatlak tedavisinde de en tesirli doğal yağlar ortasında yer alır. Tesirini artırmak için banyodan sonra sıcak cildinize uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı, antiseptik özelliği nedeniyle cilt yaralarında evvelden beri ısıtılarak kullanılmaktadır ve birçok bitkinin özü zeytinyağında çözdürülerek doğal yağa dönüşür. Yani birçok bitki yağı aslında zeytinyağıdır. Zeytinyağını benmari tarzı ısıtın ve bir pamuk yardımıyla ya da ellerinizle masaj yaparak, çatlak bölgeye uygulayın.

Kakao Yağı: Kan dolanımını harekete geçirdiği için cildin kendi kendini onarmasına dayanak sağlayan bir doğal yağ. Kakao yağı ile masaj yaparak çatlakların görünümünü kıymetli ölçüde azaltmak mümkün. Ayrıyeten hamilelik ve ergenlik periyotlarında kakao yağı kullanarak çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Sarı kantaron yağı: Çok kurumuş ve çatlamış ciltlerde sarı kantaron yağı kullanılabilir. Sarı kantaron yağı, yapısındaki birçok etken husus sayesinde kuru ve çatlamış ciltlerin süratle güzelleşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici özelliği ile cildin problemli bölgelerinde (çatlak, yara, kaşıntı, pişik gibi) kullanılabilir. Masaj yoluyla kullanıldığında ise rahatlatıcı tesir gösterir. Sarı Kantaron Yağı, kantaron çiçeğinin zeytinyağı içerisinde çözünmesi ile elde edilir. Bu sebeple hem sarı kantaronun hem de zeytinyağının cilt üzerindeki olumlu tesirlerine sahiptir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/vucudumuzdaki-catlaklarla-savasmanin-basit-yolu/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu