Ağız Sağlığı

Beyazlatayım derken dişinizden olmayın!

Asla markette ya da internette satılan ürünlerle dişler beyazlatılmamalı. Çünkü, bu maddeler mine yüzeyini çizer, bir daha geri dönüşümü olmayacak şekilde dişler renklenir.

Bembeyaz dişler ve estetik bir gülümseme her insanın hayali. İnsanlar dişlerini beyazlatmak amacıyla türlü yollara başvururken, Oral Lazer Uygulamaları Derneği Başkanı Nükhet Berk, markette ya da internette satılan ürünlerden uzak durulması gerektiği konusu ile ilgili uyarıyor. Satılan bu tür maddelerin mine yüzeyini çizdiğini, bir daha geri dönüşümü olmayacak şekilde dişlerin renklendiğini bildiren Nükhet Berk, “Dişlerin beyazlatılması, diş hekimlerı doğrulusunda yapılan kimyasal maddelerle ya da dişlerin yüzeyine takma tırnak gibi yapışan ince porselen yüzeylerle sağlanabilir” diyor. Diş sağlığının korunmasının çoğu hastalığın oluşmasını engellediğini, estetik uygulamaların da hem diş ve diş eti sağlığı hem de güzel bir gülüş olanağı vermesiyle ruh sağlığı yönünden ehemmiyet taşıdığını kaydeden Berk, şu verileri paylaşıyor:

GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYABİLİR!

“Diş yapılarında bir arıza ya da kalıtsal faktörler olmadığı prosese gençlerin dişleri genelde beyazdır. Yaşlanma, diş minelerinin çizilmesi ve sigara, aşındırıcı ya da koyu renkli içeceklerin sık kullanımı nedeniyle dişler seneler içersinde daha koyu renk alır. Dişlerin beyazlatılması, diş hekimlerı doğrulusunda yapılan kimyasal maddelerle ya da dişlerin yüzeyinde minimal ya da hiç aşındırma yapılmadan yapılan, takma tırnak gibi yapışan ince porselen yüzeylerle sağlanabilir. Asla markette ya da internette satılan ürünlerle dişler beyazlatılmamalı. Çünkü, bu maddeler mine yüzeyini çizer, bir daha geri dönüşümü olmayacak şekilde dişler renklenir.” AA

AĞIZ VE DİŞLERE EVDE BAKIM

Keçiören Belediyesi, 2011’den bu tarafa yaşlı, engelli ve yatalak vatandaşlara “Evde Diş ve Ağız Sihhati Hizmeti” veriyor.

Keçiören’in Uyanış Mahallesi’nde 24 senedir yatağa mahkum bir hayat süren 65 yaşındaki Köksal Güngör, “Eşimin Keçiören Belediyesi’nin bu hizmetinden haberi olmuş. Belediyeyi aradık, derhal geldiler. Zaten boynumdan aşağısı felç, bu hizmet yardımıyla hiç değilse diş bakımımı ihmal etmiyorum” dedi. Pınarbaşı Mahallesi’nde hayat sürdüren 95 yaşındaki Gülizar Taşçıoğlu’nun 72 yaşındaki kızı Kezban Gökçe ise, “Annem 7,5 senedir yaşlılık nedeniyle yatağa bağımlı yaşıyor. Belediyeye geldiğimde bu hizmetin afişlerini gördüm ve derhal aradım. 4 senedir bu hizmeti derli toplu olarak alıyoruz. Benim de dişlerimde problem var, hekimler geldiği zaman bana da bakıyorlar. Çok memnunuz” ifadelerini kullandı. Tamamen bedava olan hizmet amacıyla rastgele bir sağlık güvencesi zorunluluğu da bulunmuyor. Keçiörenliler ‘Evde Diş ve Ağız Sihhati Hizmeti’ne belediyenin internet sayfası ya da 360 59 39 no’lu telefonla ulaşılabiliyor.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Selamlar web siteniz ciddiyim dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

Başa dön tuşu