Beyin sağlığınız için sevdiklerinizle vakit geçirin!

Beyin uyarana bağımlı bir organ olmasından yoğun gerilim ve sorunlu temkatiyenr beyni olumsuz etkiliyor.

Dünya Nöroloji Federasyonu doğrulusunda 22 Temmuz Dünya Beyin Günü olarak kabul ediliyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Eksperi Doç. Dr. Barış Metin, Dünya Beyin Günü evvel, beyin sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gerekenlere ilgi  çekti. Beyin sağlığı ve sosyal hayat arasında mühim bir temas bulunduğunu bildiren Dr. Metin, şunları söyledi: 

“Bu temasnin doğru olduğunu, çoğu hastalık halinde sosyal hayatın bozulmasından anlayabiliriz. Sık gördüğümüz beyin hastalıkları, psikolojik ve nörolojik olarak ayrılabilir. Hem psikolojik hem de nörolojik rahatsızlıklar sosyal hayat üstünde olumsuz etkiler gösterebilir. Psikolojik rahatsızlıklardan numune verirsek uzun vakit kaldırabileceğimizden çok gerilime maruz kalmak bireyi alıngan, kırılgan ve kızgın yapabilir. Bu halde aile ve sosyal hayatta temkatiyenri bozabilir. Nörolojik hastalıklar da sosyal hayatı bozabilir. Birçok nörolojik sorunlulukta ilgi, konsantrasyon, hafıza gibi bilişsel yetilerde zayıflama görülür. Alzheimer hastalığı gibi bunamalar belleği bozarak hastanın ailesi ve etrafıyle etkileşim yeteneğini zayıflatır. Sonuçta hastalarda sosyal izolasyon yani geri çekilme hali görülür. Sosyal izolasyon ve yalnızlık da bunamanın şiddetini daha çok artırarak bir kısır döngü oluşturur.” 

OTİZM, SOSYAL YAŞAMI KISITLIYOR!

Uyku sorunluluklarının, bilhassa uyku apnesi ve uykuya dalma sorunluluklularının netice olarak gündüz aşırı uykululuk ve ilgi-konsantrasyon sorunluluğuna yol açtığını bildiren Doktor Barış Metin, “Bu sorunluluklar da bireyin etrafı ile etkileşimini bozabilir. Sosyal hayatın en temelden bozulduğu nörolojik hastalık ise otizmdir. Bilindiği gibi otizmi olan çocuklar sosyal olarak etkileşime geçmek istemezler. Otizm yalnızca çocuklarda değil, yetişkinlerde de görülebilir ve kendini sosyal hayatta kısıtlılık şeklinde gösterebilir. Uyku sorunlulukları, Alzheimer hastalığı, Otizm ve psikolojik sorunluluklar amacıyla sunduğumuz sosyal etkilenme numunelerini gerçekte bütün nörolojik ve psikiyatrik sorunluluklara genelleyebiliriz. Sosyal hayatımız beynimizin sıhhatli olmasına, ilgi ve belleğimizin çalışmamıza ve empati kurabilmemize bağlıdır dedi. 

BEYİN VE SOSYAL İLİŞKİLER BAĞLANTISI: GACE OLGUSU!

Beyin ile sosyal hayat arasındaki temasnin ilk olarak ABD’de trenyolu işçisi olan Phineas Gace adlı bireyin hayat sürdürdükleri neticesi gündeme yaklaştığını bildiren Nörolog, “Bu şahıs kaza evvel etrafı doğrulusunda iyi sosyal temkatiyenr kuran, çevreye saygılı ve ailesine bağlı olarak değerlendirilen bir şahısydi. Bir kaza ardından beynin ön bölgesine metal bir çubuk girmiş ve beyninin ön evresinde mühim zarara namacıyla olmuştur. İlginç bir şekilde Gace, bu kazadan sağ kurtulmuştur. Kaza ardından yakınları, ailesi ve dostlar Gace de mühim farklılıklar gözlemiştir.  Gace etrafıne karşı sabırsız ve kızgın davranmaya başlamış, sık sık küfür eden, aşırı içki tüketen ve şiddete eğilimli bir bireye dönüşmüştür. “Gace Olgusu” sinirbilim dünyasını derinden etkileyerek ilk kez beyin ve sosyal temkatiyenrin ne kadar yakın olduğunu göstermiş ve sıhhatli sosyal temkatiyenre sahip olmak amacıyla sıhhatli bir beyine sahip olmamız gerekliliğini düşündürmüştür diye konuştu.

NEGATİF UYARANLARDAN KAÇINILMALI!

Sosyal temkatiyenrin kuvvetli olması, bireyin dostlarının olması, aile ve çevreyle kurulan temkatiyenrin de beyin sağlığı üstünde olumlu etkisi olduğunu ifade eden Doç. Metin, “Beynimiz uyarana bağımlı bir organdır. Sağlığını koruması amacıyla beynimiz sıksık uyaran almalıdır. Fakat bu uyaranların kalitesi de mühimdir. Negatif uyaranlar, yoğun gerilim, sorunlu temkatiyenr insanların depresyona girmesine namacıyla olur. Depresyon da beyin sağlığını negatif etkiler. Dikkat ve konsantrasyon gibi yetiler yoğun gerilim hayat sürdüren bireylerde zayıftır” ikazında bulundu. 

İHMAL EDİLMIŞ ÇOCUKLAR, DİKKAT VE ÖĞRENME SORUNU YAŞIYOR!

Beynimizde yer alan bir takım hücrenin, bilhassa sosyal uyaranlara duyarlı olduğunu kaydeden Uzman şu şekilde devam etti: 

“Bu nöronlar etrafımızdaki bireylerin hislerini anlayıp yorumlamamızı, onlarla empati yapmamızı sağlar. Sosyal olarak uyaran almamamız ya da negatif uyaran almamız beynimizin sosyal nöronlarını çalışamaz duruma getirebilir. Böyle hallerde öğrenme işlevleri ciddi zarar görebilir. Bu duruma verilebilecek en tipik numune ihmal edilmiş çocuklardır. Büyüme vakitlarında yeteri kadar sosyal uyarana maruz kalmayan çocuklarda yetişkin çağda ilgi ve öğrenme problemleri görülmektedir. İlginçtir ki, bu problemler 0-1 yaş arası bebeklik dehemmiyetinde ilgi görmeyen bireylerde de yoğun olarak görülmektedir. Bu bilgiler beynimizin doğumdan itibaren sosyal ilişkiye gereksinim duyduğunu göstermektedir. 

YALNIZ KALAN YAŞLILAR BUNAMAYA YATKIN OLUYOR!

İnsan sosyal bir canlıdır ve sosyal temas kurmadan yaşayamaz. Sağlıklı beyin işlevlerimızın olması amacıyla sıhhatli temkatiyenrimizin olması gereklidir. Genellikle rastgele bir beyin hastalığı olan bireylerin, Alzheimer-bunama hastalarının sıksık sosyal uyarana gereksinimleri vardır. Bu bireyleri yalnız ve sosyal uyaranlardan mahrum kalacakları ortamlarda tutmamak gerekir. Yaşlıların yalnızlığa karşı korunmaları, yalnız kalacakları ortamlarda kalmamaları gerekir. Yalnız yaşlılar çok daha erken bunamaya yakalanmaktadır.

BEYİN SAĞLIĞI İÇİN YALNIZLIKTAN KAÇININ!

Bunaması olmayan bireylerin de “sosyal beyinlerini” çalıştırmak amacıyla yeterli uyaran almaya özel ehemmiyet göstermesi gerekliliğini bildiren Dr. Barış Metin, sözlerini şu şekilde tamamladı: 

“Beyin sağlığı amacıyla yalnızlık ve izolasyondan uzak durmak gerekir. Aileyle ve çevreyle vakit geçirmek, bizi nörolojik ve psikiyatrik hastalıklardan koruyan bir faktördür. Son senelerde sosyal medyanın yaygınlaşması, bireylerin aile ve dost temkatiyenrin bozulup sosyal temasın “sanal” ortamlara kaymasına namacıyla oldu. Sanal sosyal temas, katiyen gerçek sosyal temasın konumunu tutmaz. Bunun en nemli sebebi gerçek sosyal temasın empati, dokunma, ses, görüntü gibi çoğu duyu ve beceriyi kapsayacak şekilde çok ebatlı olmasıdır. Sosyal medyada aşırı vakit geçirme bireyin asıl sosyal hayatını bozarak gerçekte bir sosyal izolasyon ortamı yaratmaktadır dedi..

18 thoughts on “Beyin sağlığınız için sevdiklerinizle vakit geçirin!

 • 25 Temmuz 2020 tarihinde, saat 20:43
  Permalink

  selam arkadaşlar web siten süper ötesi hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

 • 11 Temmuz 2020 tarihinde, saat 13:20
  Permalink

  tebrikler

 • 27 Haziran 2020 tarihinde, saat 23:26
  Permalink

  Mrb siteniz inanılmaz hayran bıraktı, sağolun

 • 21 Haziran 2020 tarihinde, saat 11:38
  Permalink

  selam arkadaşlar siteniz gerçekten çok güzel, saolun

 • 23 Ekim 2019 tarihinde, saat 21:57
  Permalink

  Merhaba herkese sayfanız inanki ilgi uyandırıcı, saolun

 • 12 Eylül 2019 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  Merhaba herkese web siten inanılmaz hoşuma gitti, teşekkürler

 • 4 Eylül 2019 tarihinde, saat 10:38
  Permalink

  Sağlık önemli…

 • 22 Ağustos 2019 tarihinde, saat 14:23
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

Yorumlar kapatıldı.