Beyin ve Sinir Cerrahisi

Beyin tümörlerinde cerrahi yaklaşım

Günümüzde beynin kendisinden kaynaklanan yahut öteki yerdeki bir kanserin beyefendisine sıçramasından oluşan baş içi yer işgal eden lezyonlar görüntüleme sistemlerinin artmasıyla daha kolay teşhis konmaktadır. Tümörün baş içinde yerleştiği yer (örneğin; hastanın teneffüs merkezi üzere kıymetli yapılara yakın ise), tümörün büyüklüğü-sayısı ve berbat huylu olup olmadığı hastanın ömür müddeti açısından kıymetli faktörlerdir.

Cerrahi ile hem tümörün patolojik teşhisinin konulması hedeflenir hem de baş içinde beyefendisine yaptığı baskı yok edilmeye çalışılır. Hastanın ameliyat sonrası alacağı kemoterapi/radyoterapi tedavileri ile uzun müddet hayatta kalım sağlanabilir. Ameliyata girerken hastanın yaşı, ameliyata giriş anındaki genel durumunun tartısı, ek hastalığı olup olmadığı, tümör dokusunun yapısı (örneğin fazla kanlanması olan ve çok kanayan tümörler), nüks durumunun olup olmadığı, kullandığı ilaçlar ameliyat muvaffakiyetini etkileyen değerli kısımlardır.

Vaktinde yapılabilecek müdahalerle bir çok hastada hayatta kalım mühleti günümüz şartlarında artsa da baş içi tümörler hala vefata ve sakatlığa neden olmaktadır.

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com/blog/makale/beyin-tumorlerinde-cerrahi-yaklasim

Başa dön tuşu