Güzellik

Biberiye Suyu yahut Çayı Saç Uzatır Mı?

İnsanların biberiye suyunun daha uzun, daha güçlü ve daha parlak saç telleri elde etmelerini sağladığını argüman ettiği binlerce TikTok fenomeni var. Lakin bu hakikat mu? Birtakım uzmanlar biberiye suyunun saçlar için sahiden çok yararlı olduğunu onaylıyor. Biberiye yağı, saç dökülmesini azaltmadaki ve saç derisi sıhhatini geliştirmedeki rolünü destekleyen doğal bir devadır. Yalnızca süratli saç uzatmakla kalmaz, tıpkı vakitte saç derinizi sağlıklı fiyat.

Sağlıklı saçlar sağlıklı bir saç derisiyle başlar.

Biberiye Suyu Saç Uzatır Mı?​

Biberiye yağı, saç dökülmesine yol açan hormonal değişiklikleri engelleyerek, foliküllere deveranı güzelleştirerek, bir antioksidan misyonu görerek ve saç derisindeki iltihabı azaltarak saç uzamasını artırabilir.

Öbür doğal saç uzatma ilaçlarının tersine, biberiye suyunun saç büyümesini güzelleştirdiğini destekleyen deliller var. “Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, biberiye yaprağı ekstraktının testosteronun saç dökülmesine katkıda bulunan forma dönüşümünü azaltabileceğini ve ayrıyeten foliküldeki hormon reseptörlerini bloke edebileceğini buldu.”

Ayrıyeten kan damarlarını genişlettiği ve baş derisindeki sirkülasyonu arttırdığı düşünülüyor. Antioksidan, antiinflamatuar ve antifungal tesirlerinin de baş derisi sıhhatini güzelleştirdiği ve saçları güçlendirdiği düşünülmektedir.

Biberiye Suyu En Çok Hangi Saç Tipinde İşe Fayda?​

Hormonal tesirler yahut ileri yaş nedeniyle saç seyrelmesi olanlar da işe fayda. Ayrıyeten kepeğin neden olduğu iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir. Gebe yahut emziren bayanlarda güvenlik bilgileri bulunmadığı için kullanmamaları gerekmektedir.

Alerjisi yahut hassas cildi olanlar, biberiye suyunu saç derisinde uygulamadan evvel tahriş olup olmadığını test etmek için bedenin küçük bir yerinde denemelidir.

Biberiye Suyuyla Saç Durulamayı Nasıl Yaparsınız?​

Biberiye suyunu kullanmanın en uygun bilinen yolu saç durulamasıdır. İşte uygulaması;

  1. Bir litre suyu kaynatın.
  2. Bir avuç kuru biberiye yaprağı ekleyin.
  3. Beş saat demlenmesine müsaade verin.
  4. Soğutulduktan sonra karışım, durulama oluşturmak için suyla seyreltilebilir. (4 de 1 oranı)
  5. Kolay kullanım için saç durulama suyunu bir sprey şişesine dökün.
  6. Saçınızı şampuanladıktan sonra biberiye suyu saç durulamayı kullanın.
  7. Akabinde olağan suyla durulayın. (Ne kadar geç durularsanız o kadar tesiri fazla olur)
  8. Durulama suyunu buzdolabında beş güne kadar saklayabilirsiniz.

Biberiye yağı saç derisi tedavisi için, bir damla biberiye yağı, altı damla hindistancevizi yağı ile karıştırılabilir, daha sonra baş derisine masaj yapılabilir ve gece boyunca bırakılabilir.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/biberiye-suyu-veya-cayi-sac-uzatir-mi.3391/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu