Sağlık

Bilim insanları Alzheimer hastalığında yeni bulgular ortaya koydu: Burun karıştırmak…

Bilim insanları Alzheimer hastalığının gelişiminde yeni bulgular ortaya koydu. Amerikalı Scientific Reports mecmuasında yapılan bir araştırmaya nazaran, burun karıştırmanın Alzheimer riskinin artması ile bağlantılı olduğu saptandı.

Burun karıştırmak değişik bir alışkanlıktır. Birtakım insanlarda bu durum gergin ve gerilim anlarında nüksedebilir. Bununla birlikte bilim insanlarının yeni araştırmalarına göre bu alışkanlık sizi Alzheimer ve bunama riskine sokabilir. Burun karıştırma alışkanlığı, Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yönetilen bir araştırmacı takımının fareler üzerinde birkaç test yaptıktan sonra keşfettiği Alzheimer ile ilişkili olabileceği kanısını öne sürdü. 

Burun karıştırmak alzheimer ile ilişkilendirdi

BURUN KARIŞTIRDANLAR DİKKAT!

Scientific Reports mecmuasında yayınlanan çalışmada, çalışma takımının müşahedelerine dayanarak, bakterilerin farelerde burun boşluğuna ziyan vererek koku alma sonu yoluyla beyne yönelebileceği ve beynin Alzheimer’a yol açabileceği kanısına vardılar. Dünyada bir birinci olan araştırma sonucu yöneticilerinden biri olaClem Jones Nörobiyoloji ve Kök Hücre Araştırmaları Merkezi Lideri Profesör James St John, “Chlamydia pneumoniae’nın direkt burundan çıkıp beyne gidebileceğini ve burada Alzheimer hastalığına benzeyen patolojileri başlatabileceğini gösteren basamaktayız. Bunun bir fare modelinde gerçekleştiğini gördük ve ispatlar, bu durumun potansiyel olarak beşerler için de korkutucu olabileceğini gösterdi”açıklamasında bulundu.

burun karıştırmak bunamaya sebep oluyor

BURUN KARIŞTIRIRKEN İKİ DEFA DÜŞÜNÜN

St. John ve grubu, Alzheimer ve burun karıştırma konusunda daha net bilgiler alde etmek için bilhassa beşerler üzerinde daha fazla test yapmayı planlıyor. Burun karıştırmanın yeterli bir fikir olmadığını söyleyen Profesör St John, “Burnumuzun iç kısmına ziyan vermek istemeyiz lakin burnumuzu karıştırmak ve yolmak buna sebep olabilir. Burun zarına ziyan verirseniz, beyninize giden bakterilerin sayısını artırabilirsiniz” uyarısında bulundu.

burun karıştırmak

PROF DR AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA UYARDI!

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ise burun karıştırmamak ve kıl aldırmamak gerektiğini söz etti. Alzheimer ve bunama üzere hastalıklara yakalanmamak için burun karıştırmamak ve burundan kıl koparmamak gerektiğini söyledi. Dr. Ahmet Rasim,Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya nazaran burun mukozasının zedelenmesi bunama hastalığına yol açıyor.” tabirlerinde bulundu.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2993526-bilim-insanlari-alzheimer-hastaliginda-yeni-bulgular-ortaya-koydu-burun-karistirmak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu