Sağlık

Bilim insanları kök hücreyle organ üretmeyi hedefliyor

Dünyada görülme srandardı yüzde 2 olan sedef hastalığında güneşten korunmak büyük önem taşıyor..

Sedef (psoriasis) hastalığı, yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin de etkisiyle gelişen bir deri hastalığı. Beyaz renkli pullanma ve kızarıklıklarla kendini gösteren, bağışıklık sistemi aracılığı ile ortaya gelen sedef hastalığı, iyileşmeler ve alevlenmelerle seyrediyor. Sedefin kronik bir hastalık olduğunu belirten Psoriasis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dermatolog Prof. Dr. Nahide Onsun, sedef hastalığında genetik yatkınlığın önemli olduğunu söyledi. 

SEDEF HASTALIĞI BAŞKA HASTALIKLARA YATKINLIK OLUŞTURUYOR

Psoriasis hastalığında sebebin tam olarak bilinmediğıini ancak en önemli risk faktörlerinden birinin genetik yatkınlık olduğunu ifade eden Doktor Nahide Onsun, sedef hastalığının başka hastalıklara da yatkınlık oluşturduğunu ifade ederek şunları kaydetti

“Bazı sedef hastalarında eklem tutulumu gözlenebilir ve psoriatik artrit denilen eklem hastalığı ile karşılaşılabilir. Bu hastalığın sedef hastalarında gelişme srandardı yüzde 20-30 civarındadır. Başlangıçta görülmese bile süre içinde gelişebilen ve Romatizmal hastalıklarla karıştırılabilen psoriatik artrit hastalığına, zamanında tanı ve tedavi yapılmazsa deformitelere ve iş görmezliğe yol açabilir. Sedef hastalarında ayrıca Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıkları, insülin direnci, diyabet, yüksek tansiyon, obezite, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları ve erken yaşta miyokard infarktüsü daha sık görülür..”

SEDEF HASTALIĞINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ UYGULANIYOR

Sedef hastalığında her hastaya verilen tedavinin farklı olduğunu altını çizen Dermatoloji Uzmanı tedavi süreci ile alakalı şunları söyledi: 

“Sedef hastalığının tedavisi; hastalığın şiddeti, yayılım srandardı, hastanın durumu, yaşı, mesleği, eklem tutulumu, eşlik eden hastalıklar ve kullandığı ilaçlar öneme alınarak düzenlenir. Tedavi seçenekleri topikal tedaviden (yalnız deriye yapılan ilaçlar) fototerapiye (PUVA, UVB) ve yeni, yüksek maliyetli biyolojik ilaçlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Hastanın ve hastalığın özellikleri göz önüne alınarak tedavi seçilir. Tedavinin etkin olması kadar yan etkilere sebep olmaması da önemlidir; bu nedenle hasta, hastalığı ve alacağı tedavi hususu ile alakalı bilgilendirilir. Hastalığa olan yatkınlığın yaşam boyu devam edeceği, şikayetlerinin tamamıyla geçse bile yineleyebileceği ve gelişebilecek başka hastalıklar tarafından da takip altında kalması gerektiği anlatılır. Hastalığın dışardan görünür bir hastalık olması nhedefiyleiyle hastanın yaşadığı sosyal ve psikolojik sıkıntıların hafiflemesi ve çok sık görülen depresyon, anksiyete gibi ruhsal bozuklukların giderilmesi hedefiyle psikiyatrik yardım alınabilir ve özellikle okul çağındaki çocuklarda gelişebilecek psikolojik travmalar hususu ile alakalı aile bilgilendirilir.”

SEDEF HASTALIĞI İÇİN YENİ TEDAVİ ARAYIŞLARI SÜRÜYOR

Sedef hastalarının, özellikle de fototerapi almış hastaların yaz boyu, en çok da öğle saatlerinde, güneşten korunması gerekiyor. Herkes hedefiyle zararlı olan çok güneş altında kalmak deri kanseri riskini artırdığı gibi sedef hastalarında güçlü yinelemelere nhedefiyle olabiliyor dedi.

Tıpta son yıllarda üzerinde en çok araştırma yapılan hastalıklardan birinin de sedef hastalığı olduğunu aktaran Dr. Onsun, “Yeni tedavi arayışları sürüyor. Bu yüzden hastaların bilim dışı mucize vaat edenlerden uzak durması, bilimsel gelişmeleri takip etmesi ve doktor kontrolünde ilaç kullanması yaşam kalitelerini artıracaktır” söylemlerinde bulundu.

İlgili Makaleler

89 Yorum

Başa dön tuşu