Sağlık

Bipolar bozukluğun belirtileri

Bir öbür ismiyle manik-depresif bozukluk olarak tanımlanan durum, kişinin ruh hali, gücü ve konsantrasyonunu, günlük aktivitelerini yerine getirmesini engelleyen bir ruhsal rahatsızlıktır.

Kişinin kendini bir anda çok yeterli hissederken, bir sonra sonra tam zıddı hissetmesi durumuna bipolar bozukluk ismi verilmekte.

Bipolar bozukluğun en besbelli özelliklerinden biri ise kişinin ruh halinin uçlarda olmasıdır. Durum en yüksek düzeydeyken iki hiperaktif bir hale bürünür ve kendini fazla derecede keyifli hisseder. Fakat durum depresyon haline geldiğinde ise kişi dış dünyaya kendisini kapatır. Bu durumun intihara kadar gittiği de bilinmekte.

Bipolar bozukluk, genetik transferle geçebileceği üzere, kişinin hayatının devamında yaşadığı travmalara bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Bipolar bozukluğa sahip olan bireyler, bu durumu mani ve depresif periyot olmak üzere 2 evrede yaşar.

Mani periyotta kişi, bu rahatsızlığı fark etmeyebilir. Mani periyot geçtikten sonra davranışların sorgulanma basamağı ortaya çıkar. Hastalar çoğunlukla etraflarındaki şahısların ihtarları ile hastalıklarını fark eder.

Bu şahıslar mani ve depresyon devirlerinde orada olmayan şeyleri görme, duyma yahut koklama üzere enteresan hislere sahip olabilir.

Belirtileri nelerdir

Mani periyot belirtileri

-Aşırı neşe

-Hiperaktiflik

-Alkol kullanımı

-Az uyku

-Odaklanmakta güçlük

-Halisünasyon görme

-Sabırsızlık

-Cinsel dürtülerde artış

-Huzursuzluk

Depresif dönemde

-Uzun müddet ahenge isteği

-Yorgunluk

-Konsantrasyon güçlüğü

-Suçlu hissetme

-Umutsuzluk hali

-Kuşku duyma

-Sanrılar görme

-İntihar düşünceleri

Etiketler

Bipolar bozukluk

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/bipolar-bozuklugun-belirtileri/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu