Anne ve Çocuk

Bir bebek ve bir çocuk nasıl yönetim edilir?

Annelerin en güç vakitlerinden biri küçük bir çocuğu varken, kendisine muhtaç olan öteki bir bebeğinin de olduğu andır. Bilhassa kıskanç olabilecek birinci çocuğun bakımı ve bebeğin bakımının karmaşası ortasında anneleri kurtaran bir rehber hazırladık. Bir bebek ve bir çocuk nasıl yönetim edilir?

Anne ve baba olmanın verdiği en hoş memnunluk çocuğunun boynuna sıkı sıkı sarılmasıdır. Evliliklerini çocuklarla taçlandıran ailelerin kaygısı ise çocuğunun yeni doğan bebeği kıskanmasıdır. Bu hususta ihtarda bulunan uzmanlar, iki çocuğunda sağlıklı bir hayat sürüp büyüyebilmesi için açıkladı. Bebeğin bakımı yapılırken çocuğunda misyona dahil edilmesi ve süreçte daima annenin yanında olması, büyük olduğunun hissettirilmesi ve ailenin kesimi olmanın verdiği his ile davranması gerektiğinin öğretilmesinin üzeri çizildi.

bir bebek ve bir çocuk

BİR BEBEK VE BİR ÇOCUK NASIL YÖNETİM EDİLİR?

1- BÜYÜK OLAN ÇOCUĞU BEBEĞİN BAKIMINA DAHİL EDİN

Zorlamada şayet çocuk bebeğe karşı ilgiliyse, bakıma dahil olmasına müsaade verin. Çocuğun hem psiko motor ve sorumluluk eğitimi vermekle kalmazsınız, ayrıyeten kardeşine karşı sabır ve abi/ablalık hissini da öğretmiş olursunuz. Bu misyonlar ortasında çocuğu dahil edebileceğiniz şeyler, ıslak mendil getirmek, saçını taramak, biberonu tutmak, bebeğe okunacak kitap seçmek üzere aktiviteler olabilir.

bir bebek ve bir çocuk

2- GEREKSİNİMİ OLDUĞUNDA HERKESİN YANINDA OLDUĞUNU HİSSETTİRİN

Çocuğun bebek geldikten sonraki en büyük korkusu annenin ilgisini paylaşmaktır. Bu durum için uyaran uzmanlar, çocuğun her ilgi istediğine karşılık vermekten ışıkta, muhtaçlığı olduğunda daima yanınızda olduğunu hissetmesidir. Daima onu bebeğe ayırdığınız vaktin içine katın. Mesela bebeği emzirirken ona da masal anlatabilir. Bebeğin bedeni üzerinden kol, bacak baş üzere beden kısımlarını öğretebilirsiniz.

çocuk ve bebekle oyun

3- ORTAK OYUNLAR UYDURUN

Hem çocuğun hem de bebeğin dahil olabileceği ortak oyunlar uydurun. Bebek büyüdükçe seçeneklerin aratacağı üzere, oyun hamuru, legolardan mesken yapmak, fotoğraf çizmek üzere aktivitelerde ortaklaşa bir şeyler yapın. Fakat asla direk ilgiyi bebeğe hakikat yönlendirmeyin yoksa çocuğu kıskançlık krizlerine sokabilirsiniz.

bir bebek ve çocuk

4- ORTAK OYUN YOKSA PARALEL OYUN VAR

Oyun saatinde herkesin bir aktivite yapmasına imkan sağlayın. Çocuk fotoğraf yapıyorsa bebeğe mama sandalyesinde bebek oyuncaklarıyla oynarken, hem ikisi de gözünüzün önünde olur hem de ailece bağlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

bir bebek ve bir çocuk

5- ÇOCUK VE BEBEĞİ YALNIZ BIRAKMAYIN

Ne olursa olsun bebek ve çocuk, çocuk ve ergeni katiyen yalnız bırakmayın. Cinsel manada keşfetmeye çalışan çocukların birbirlerinin de merak ettiklerini belirten uzmanlar, makûs sonuçların doğmaması, bebeğe ziyan gelmemesi için katiyen yalnız bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Anne ve çocuk

6- İKİSİYLE DE ORTADA ÖZEL İLGİLENİN

Her çocuğun anneyle yahut babayla özel vakitler geçirmeye gereksinimi vardır. Yanınızda olduğunu hissetmesinin en değerli yollarından biri de budur. Bilhassa günün belirli saatlerinde çocuğunuza ve bebeğinize özel vakit ayırın. Bilhassa çocuğun ne hissettiği, ne üzere bir durum içerisinde olduğunu bilmeniz epey değerli. Şayet problemsel bir kahır, ruhsal bir bozukluk ya da çok kıskançlık olaylarıyla karşı karşıya kalırsanız, bir uzmandan takviye almayı ihmal etmeyin.

bir bebek ve bir çocuk

7- ÇOCUĞUN BEBEĞE BİR ŞEYLER ÖĞRETMESİNE İMKAN SAĞLAYIN

Çocuğun kendini büyük ve sorumluluk sahibi olarak hissetmesini sağlayan öğretmencilik hayli eğitici bir konuma taşınabiliyor. Büyüğünden küçüğe renkleri, sayıları bildiği nesne ve objelerin isimlerini öğretmesini sağlayın.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2991972-bir-bebek-ve-bir-cocuk-nasil-idare-edilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu