Sağlık

Bir kesim bitter çikolatanın beyne yaptığı tesirler nelerdir?

Endorfin unsuru bakımından güçlü olan bitter çikolata, bedendeki hudut hücrelerini en fonksiyonel hale getirir. Yapılan araştırmalarda öteki çikolatalara nazaran kakaonun en saf hali bulunan bitter çikolata, birebir vakitte güçlü bir antioksidan unsuru olan flanovol tarafından zengindir. Pekala bir modül bitter çikolatanın beyne yaptığı tesirler nelerdir?

İşlenmiş bir besin olmasına karşın en sağlıklı yiyecek olarak kabul edilen bitter çikolata hakkında araştırma yapan bilim insanları bitter çikolatanın bedendeki tesirlerini ele aldı. Hücreleri yenileyen bitter çikolatanın tek bir kesiminin bile sıhhat açısından mucizelere yol açtığı araştırmalarda kanıtlandı. ABD’li bilim insanları bitter çikolatanın hudut sisteminin yanı sıra beynin işlevselliğinde denetimli harekete yol açtığını vurguladı. Bilin insanları ayrıyeten bitter çikolatanın migren atakları için en doğal ilaç olduğunun altını çizdi. Günün tam orta saatlerinde alınan bir modül bitterin beynin bilhassa merkezi alanını etkileyerek gün uzunluğu daha dinç geçmesini sağlar. 

beyni hareketlendiriyor

BİR KESİM BİTTER ÇİKOLATANIN BEYNE YAPTIĞI TESİRLER NELERDİR?

 • Gün içerisinde yalnızca tüketilen bir modül bitter çikolata 3 saat boyunca beynin nötürleşmiş alanlarına bile kan akşını sağlar. 
   
 • Hudut hücrelerini harekete geçirerek beynin bütünsel fonksiyonelliğini artırır.
   
 • Hudut, gerilim ve yorgunluk üzere beyinsel faaliyetleri etkileyen sıhhat meselelerinin yaşanmasını önler.
   
 • Beyinsel hastalıkların başında damar tıkanmaları ve anevrizma gelir. bitter çikolata kan akşını düzenleyerek beyinde tıkanmayı pürüzler.
   
 • Konsantre ve bilgi depolama alanlarını harekete geçirerek beynindeki aktivasyonu artırır.
   
 • Doyma hissini tamamlayan bitter çikolata, tatlı krizlerinin de önüne geçer. Mide ve bağırsaklardan çok beynin bu hissi alması kilo vermek isteyenler için daha yararlıdır. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2988523-bir-parca-bitter-cikolatanin-beyne-yaptigi-etkiler-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu