Sağlık

Boğaz ağrısı neden olur, nasıl geçer?

Özellikle kış aylarında kendini ilgi çekici şekilde gösteren boğaz ağrısıgünümüzde bundan sonra derhal derhal her mevsimde görülmeye başlandı. Doktorlara en çok şikayet edilen hastalıklardan biri olan boğaz ağrısının türlü türlü sebepleri vardır. Uzun vakit geçmeyeceği gibi iyi bir metabolizma ve bağışıklık sistemi ile çok basit da atlatılabilir. Buna göre; boğaz ağrısı namacıyla olur? Nedenleri nelerdir?

Günümüzde boğaz ağrısı derhal derhal her mevsimde olmakla birlikte en çok kış aylarında görülür. Grip, nezle, soğuk algınlığı, üşütme, mikrobal hastalıklar gibi daha çoğu hastalığın tetiklediği boğaz ağrısı namacıyla olur, nasıl geçer? Boğaz ağrısının namacıylaleri nelerdir?

BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  • Sıvı kullanımını çoğaltmak gerekir.
  • Sigara, pis hava gibi boğazı tahriş edici namacıylalerden uzak durulmalı.
  • Tozlu ev ortamı hem alerji tarafından hem de hastalığı direkt etkileme tarafından zararlıdır.
  • Kullanılacak kumaş ve malzemelerin çok az tutulması ve onlara ideal deterjanlarla makinede yıkanması alerjiye karşı faydalı olur.
  • Boğazın irritasyonunda, evde kullanılacak gargara, sprey ve pastiller faydalıdır. Bunları kesinlikle hekim gözetiminde kullanmak gerekir.
  • Tüketilen içeceğin çok sıcak ya da çok soğuk olması zararlıdır, ılık içilmelidir. Yutulması basit olan yiyecekler; püre, pilav, makarna, lapa gibi gıdalar yenilmelidir.
  • Gece uyunulan ortamın çok kuru bir havaya sahip olmaması gerekir. Kalorifer peteğinin üstüne havlu yerleştirilerek ya da sobanın üstünde bir çaydanlık kaynatılarak odayı nemlendirmek mümkündür.
  • Boğaz ağrısının en mühim namacıylai enfeksiyonlardır. Enfeksiyondan kastettiğimiz mikrobik hastalıklardır. Bunların içersinde “akut faranjitler” denilen hastalıklar vardır.
  • En mühim mikrop grupları, virüsler ve bakterilerdir. İkisinin tedavi yöntemleri birbirinden değişikdır. Özelliksiz virüsler, kendi kendilerine bir hafta içersinde tamamiyle iyileşen hastalıklar iken, bakterilerde antibiyotik kullanımını gerektiren değişik bir tedavi vakitci vardır.
  • Enfeksiyonlar haricinde çoğu hastalık boğaz ağrısına sebep olabilir. Örneğin, boğazın kendi enfeksiyonu olmamasına karşın burunlardan, sinüslerden akan ya da akciğerden kaynaklanan akıntılar boğazda tahrişe yol açarak boğaz ağrısına sebep olabilir.

BOĞAZ AĞRISI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Özellikli bir hal yoksa, boğaz ağrısına sebep olan virüs amacıyla antiviral bir ilaç vermiyoruz. Boğaz bölgesini rahatlatacak gargara, pastil gibi lokal tedaviler uyguluyoruz. Hastanın, yiyeceğine içeceğine ilgi etmesini, su alımını yüksek tutmasını tavsiye ediyoruz. Viral bir enkfeksiyon bulunduğu amacıyla, bağışıklık sistemini desteklemek tarafından vitamin ve aynısı ilaçlar kullanılabilir. Çok özel hallarda, gelecekte bakteriyel bir enfeksiyona dönüşmesini engellemek hedefiyle koruyucu, düşük dozda geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanıyoruz..

Bakterilerin sebep bulunduğu boğaz ağrısı hastalıklarında, o bakterinin tam olarak ne tür bir bakteri bulunduğunu belirleme edersek ona yönelik bir ilaç kullanıyoruz. Genel uygulamamızda, fazlalıkla o bölümde boğaz ağrısı yapabilecek bakteriler bilindiği amacıyla, geniş spektrumlu antibiyotiklerle daha yüksek dozda uzun vakitli tedavi uyguluyoruz..

Uzun vakitden kasıt, 7 ila 10 gün. Bundan daha kısa vakitde kesilen antibiyotiklerde, oradaki hastalık kesilmiş olsa bile, sarfedilen antibiyotiğe karşı kişide direnç gelişimi başlıyor. Bu, daha sonra gelişecek bulaşmaların tedavisinde çok mühim bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor..

Adaçayı, zencefil çayı, nane çayı gibi bitki çayları boğaz ağrısını hafifletir ve kuruyan boğazı yumuşatır..

Acı biber, elma sirkesi, tuzlu su gargarası, adaçayı gibi natural yöntemler genelde 1-2 saate boğazı yumuşatır ve ağrıyı hafifletir..

İlgili Makaleler

20 Yorum

Başa dön tuşu