Anne ve Çocuk

Boşanma psikolojisi nasıl atlatılır? Boşanma kararının bayan ve erkeğe tesiri nedir?

Bayan ve erkeğin hayatını birleştirdiği evlilik mertebesinden, birbirlerinden ayrılarak verdikleri boşanma kararı hem bayanı hem erkeği farklı formlarda etkiliyor. Boşanmak tam manasıyla şahısların üzerinde tramvatik tesirlerle problemler oluşturabiliyor. Boşanma sonrası hissedilen bu histe takviye almak herkese düzgün gelmektedir. Boşanma kararının bayan ve erkeğe tesiri nedir? Ruh hali nasıl düzeltilir?

Bayan ve erkeğin hayatlarını birleştirmesi sonucu evlilikleri gerçekleşen çiftlerin, muhakkak uyuşmazlıklar sonucunda mahkeme kararıyla ayrılması sonucunda boşanma gerçekleşir. Boşanma oranının artışı son yıllarda gözlemlenebilir bir durumdur. En fazla görüldüğü yerler ise yeniden Antalya, İstanbul ve İzmir kentlerinde, 20-40 yaş aralığında daha faal görülmektedir. Gerek sevgisinden, gerek yanlış kararının verdiği hüzün ve ruhsal yıkım kaçılmaz bir durumdur. Bu ağır hisle başa çıkabilmesi hem bayan için, hem erkek için en yeterlisi olacaktır. Çiftleri derinden etkileyen bu durum karşısında, bayan ve erkek yapısı gereği farklı etkilenecektir. Münasebetiyle bu güç devirde de farklı hisler hissedeceklerdir.

 

Boşanmanın bayanlar üzerinde tesiri

BOŞANMANIN BAYANLAR ÜZERİNDE ETKİLERİ 

  • Bayanlar için süreçte hem maddi hem de manevi aksiliklere sebebiyet verebilir. Genelde finansal durum bayanları etkileyen faktörlerin başında yer alıyor. Bilhassa çalışmayan bayanlar açısından zorlayıcı vakitler görülebiliyor. 
  • İnanç konusunda kırılan bayanlara, bir daha evlenmeyeceği ve karşı cinse karşı hiç kimseye güvenemeyecekleri kanısı oturur. 
  • En zorlanan bayanların başında anne olanlar vardır. Birçok vakit çocuk sebebiyle münasebetlerine devam eden çiftler, çocuklarını annesiz ve babasız büyütmemek için birlikteliklerine devam edebiliyor.
  • Dul bayana olan bakış açısından tasa taşıdıkları hatta boşandıktan sonra göstermelik evlenenleri de kayda geçmiştir. Bu baskı altında kaldığını hisseden bayan sayısı da hayli fazladır.
  • Bayanlar ihanet yoksa boşanma sürecini ve sonrasını kendinde kabahat arayarak geçirebiliyor. Unutmayın ki bu karar iki taraflı alınan bir olgudur.

boşanmanın erkekler üzerinde tesiri

BOŞANMANIN ERKEKLER ÜZERİNDE ETKİLERİ 

  • Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklere tesiri husus bağımlılığı, alkole yatkınlık ve intihara teşebbüs olarak ölçülmüştür. Unutmak için kendini sarhoşluk verecek hususlara atan erkekler için zorlayıcı bu devirde kendini kaybetmemesi gerektiğinin farkında olmalıdır.
  • Birinci vakitlerde kurtuldum hissine kapılan erkekler, vakit geçtikçe yalnızlık hissiyle başa çıkamadıkları için sonrasında daha ağır ruhsal tesirler yaşayabilmektedir.
  • Eşinden ayrılan erkek, ayrılık sonrası kendi bakımını yapmakta zorluk çekmesiyle de ruhsal yıkım yaşamaktadır.
  • Genelde kabahati bayanda bulma eğilimi vardır. Toplumsal yargılara ayak uydurup, ıstırabının sebebi içinde karşı tarafı zorlamaktadır. Bu durum karşısında bir sorun varsa ya da uyuşmazlık bunun iki kişilik alakada, yeniden iki kişinin sorunu olarak bilinmelidir.

BOŞANMA PSİKOLOJİSİ NASIL ATLATILIR?

Öncelikle bu durumun olağan olduğu idrak edilmeli ve sindirilmelidir. Elbette her his yaşanmak zorundadır. Olağan olan bu hüznün yaşanmasıdır. Lakin unutulmamalıdır ki hayat sürprizlerle doludur. Boşanma kararı, evlenme kararı kadar doğal ve olağan bir durumdur. Hasebiyle bir son olarak değil, biten bir sayfa olarak yeni sayfaya geçiş biçiminde düşünülmelidir.

boşanna çiftler

Ayrılan çiftin öncelikle yapması gereken en kıymetli şey, kendine ve karşısındakine vakit vermelidir. Bir müddet toplumsal etraftan dayanak alması, ruhsal danışmanlığa gitmesi ise kendini toparlama ve hayata devam etme konusunda yardımcı olacaktır.

boşanma süreci

Bir mühlet eski eşini hatırlatacak etkinlikler ve ortamdan uzak kalması âlâ olacaktır. Alışkanlıkların değişimi bu tarafta olumlu gelişmeler sağlayacaktır. Sağlıklı bir bağ açısından boşanma sonrası çabucak bir bağa başlanılmamalıdır. Unutmayın intikam almanızı gerektirecek rastgele bir durum kelam konusu değil. Hasebiyle bir yanılgı daha yapmaktan kaçınmalısınız.

boşanma sonrası arkadaşlarla vakit geçirme

Son olarak bol bol arkadaşlarınızla vakit geçirin. Tatile gidin, başınızı dağıtacak çeşitli hobiler edinin. Çalışmayan bir bayansanız, kesinlikle bayan girişimcilere ulaşıp kendinize meslek edimi sağlayın. Unutmayın, hayatın kendisi dahil olmak üzere merkezde sadece siz varsınız.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2987467-bosanma-psikolojisi-nasil-atlatilir-bosanma-kararinin-kadin-ve-erkege-etkisi-nedir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu