Güzellik

Bu 6 ipucu yağlı saçlara karşı yardımcı olur

Cildimizin her yerinde yağ bezleri bulunur. Özellikle yüzde, göğüste, mahrem bölgede ve bilhassa baş derimizde çok fazla var. Saç derisindeki ve saç köklerindeki yağ bezleri cildin kurumasını önler. Ayrıca sebum sayesinde başınızda asidik bir ortam oluşur. Patojenik mikroplar, bakteriler ve virüslerin cilde nüfuz etme bahtı yoktur. Ancak sebum baş derisinde kalmaz, vakitle yayılır ve saç başının yağlı görünmesine neden olur.

Yağlı saçlara karşı 6 ipucu

Hızlı yağlanan saçların çeşitli nedenleri vardır. Yanlış saç bakımı yahut saç yapısının yanı sıra hormonal nedenler, ilaçlar, sıhhatsiz beslenme yahut gerilim de kelam konusu olabilir. Aşağıda, saçların süratle yağlanmasını önlemek için yararlı ipuçları sunuyoruz.

1. Saçınıza daha az dokunun

Saçınızı özgür bırakırsanız, yüzünüzdeki can sıkıcı bukleleri fırçalamak yahut ellerinizle saçınızı gevşetmek kolaydır. Köklerden tellere gerçek çekersek, sebumu dağıtırız. Sonuç: saçlarımız tekrar daha süratli yağlı ve telli görünüyor. Bunu önlemek için sık sık saçlarınızı örgü biçiminde örebilirsiniz.

2. Saçınızı her gün yıkamayın

Hızlı yağlı bir yaklaşımın en yaygın nedenlerinden biri, saçınızdaki yağları sıyırıp kuru bir saç derisine yol açabilen günlük saç yıkamadır. Sonuç: Sebum üretiminiz daha da artar. Bu nedenle, saçınızı daha az sıklıkta yıkayarak saçınızı “yeniden eğitmeye” çalışın. Zamanla sebumunuz buna alışır ve daha az sebum üretir. İpucu: Günlük saç yıkamanız olmadan yapmayı güç buluyorsanız, en azından hafif yüzey etkin hususlar içeren bir şampuan seçmelisiniz.

3. Saçları çok sıcak yıkamayın

Saçınızı yıkamaya gelince bir diğer ipucu su sıcaklığıdır. Saçınızı çok sıcak suyla durulamayın. Bu, saç derinizi kurutur ve sebum üretiminizi daha da uyarır. Daha yeterli: Saçları ılık suyla temizleyin. 

4. Papatya çayı ile saçı durulayın

Papatya çayı yalnızca mide ve bağırsakları değil tıpkı vakitte çok etkin yağ bezlerini de yatıştırır. Sıcak çayı saç kremi olarak yıkanmış saçınızın üzerine dökün. Bukleleriniz yalnızca daha uzun mühlet taze kalmakla kalmaz, birebir vakitte papatya çayı saç kremi sayesinde hoş, doğal bir ışıltı kazanır.

5. Saçı düzgün bir biçimde tarayın

Çok sık ve yanlış tarama da yağlı kökleri daha çabuk destekleyebilir. Saçınızı çok sık fırçalarsanız, sebumu köklerden uzunluklara hakikat yayın. Daha yeterli: Saçınızı aşağıdan üste gerçek tarayın. Uçlardan başlayın ve yavaşça üst çıkın. Sadece saçlarını açmak istiyorsan ya da kıvırcık saçların varsa bunun yerine geniş dişli bir tarak kullanabilirsin. Çok sık taramanın yağlı kökleri tercih etmesinin bir diğer açıklaması: Fırçalama hareketleri sayesinde sebum üretiminiz uyarılır. Saçınızı mümkün olduğunca uzun müddet taze tutmak için yalnızca sabah ve akşam taramanız gerekir. 

6. Daha az başlık giyin

Özellikle kış aylarında yağlı kökleri daha süratli alma sorununuz mi var? Bereler, şapkalar ve bereler saç derinize gereğince pak hava almayarak yağ bezlerinin çok uyarılmasına neden olabilir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/bu-6-ipucu-yagli-saclara-karsi-yardimci-olur/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu