Sağlık

Bu besin en inatçı sivilceyi bile kökünden kurutuyor! İşte sivilceyi kökünden kurutan besinler!

Görünümüne ve bakımına ilgi edenler amacıyla sivilce her vakit sevilmeyen bir görüntü oluşturur. Günlük hayatta tükettiğimiz besinler cilt sağlığımızı etkileyerek sivilce oluşumuna namacıyla oluyor. Hangi yiyeceklerin sivilce oluşturduğunu öğrenirsek beslenmemizi o tarafta düzenleyebiliriz. Cilde ve bilhassa sivilcelere iyi gelen besinler, dengeli beslenme amacıyla eksprlerin önerdiği besinlerdan pek değişik değil. Mesela bol bol fast-food, şekerli içecekler, cips gibi atıştırmalıklar ve tuzlu besinler ile besleniyorsanız genel sağlığınız gibi cildinizde olumsuz yönde etkilenecektir.

Sağlıklı beslenme listelerinde tavsiye edilen sebzeleri, meyveleri kullanıyorsanız cildiniz gereksinim duyduğu vitaminleri, mineralleri tam olarak alarak daha pürüzsüz ve parlak görünecektir..

Eğer cilt gözenekleri temizlenmezse bakteri oluşumu artarak sivilce oluşumuna zemin hazırlıyor..

Sivilce oluşumunu önlemek amacıyla besinler dışında öne çıkan noktalar cildi derli toplu olarak temizlemek, nemlendirmek ve bol bol su içmek..

Sivilcelerin sebebi tümüyle tüketilen besinler değil. Stres, uyku düzeninin bozulması, yorgunluk sebebiyle çoğalan testosteron (Erkeklik hormonu olarak bilinir fakat kadınlarda da bulunur) hormonu sivilceye yol açabilir..

Yükselen testosteronu alkol, şeker, doymuş yağlar ve kafeinle desteklerseniz sivilceproblemi büyüyerek devam edecektir. Hem de egzersiz eksikliği kandaki testosteron düzeyini arttırmaktadır..

Sonuç olarak beslenmenize ilgi etmenin yanı sıra, stresle baş etmeyi öğrenmeli, kafeini, alkolü, doymuş yağları ve şekeri azaltıp kendinize derli toplu egzersiz uygulaması oluşturmalısınız..

Aşağıdaki listede cilde iyi gelen birtakım besinler yer alıyor fakat bu liste dışında cilde ve sivilcelere iyi gelen başka besinler bulunmaktadır. Sivilceler cilt görünümünü bozacak kadar çoksa ve aldığınız tedbirlere karşın azalmalarını sağlayamıyorsanız bir hekime görünmeniz tavsiye ediliyor..

SİVİLCELERE İYİ GELEN BESİNLER

Meyveler ve Sebzeler: Cildimiz, kendini koruyabilmesi ve hücrelerin yenilenmesi amacıyla birtakım vitamin ve minerallere gereksinim duyar. Mesela akne tedavisi amacıyla imal edilen ürünlerin pek fazlası A vitamini içermektedir. A vitamininin antioksidan tesiri toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur..

Havuç, kale, ıspanak, lahana ve kavun çok iyi birer A vitamini kaynağıdır. Yine antioksidan tesiri tespit edilen bir başka vitamin olan C vitaminini ise portakal, limon, greyfurt, çilek, domates ve tatlı patatesten alabilirsiniz. Genel sağlığınız amacıyla tükettiğiniz meyve ve sebzelerin değişik renkleri olmasına ilgi edin..

Tam Tahıllı Besinlar: Tam tahıllı besinler beyaz undan üretilmiş besinlerdan daha çok lif, mineral ve vitamin içerir. Bu sayede kan şekerinin sabit tutulmasına yardımcı olarak hormon düzeylerini korur. Hormon dalgalanmaları sebebiyle meydana gelen sivilceler tam tahıllı besinler arasında yer alan esmer pirinç, yulaf, arpa ile azaltılabilir..

Balık: Yüksek kolesterol sahibi olan kırmızı ete göre sıhhatli bir protein kaynağı olan balıklar ilaveten çinko ve başka mineraller bakımından da varlıklıdir. Çinko sivilceleri hafifletmeye yardımcı mineraller arasında gösterilmektedir fakat çok çinko kullanımının toksik tesiri bulunmaktadır ve bilhassa çinko destekleri eksper kontrolünde tüketilmelidir…

Yeterli miktarda çinko ve genel sıhhat amacıyla mühim bir rolü tespit edilen omega-3 yağ asitleri amacıyla alabalık, ton balığı, somon gibi soğuk su balıklarından yiyebilirsiniz..

Yağlar: Aşırı yağlı besinler cildinizin daha çok yağlanmasına ve sivilce oluşumuna namacıyla olabilir. Yağ amacıyla doğru kaynağı seçmek cilt bakımı amacıyla mühimdir..

Yağlı peynir, margarin, tereyağı yerine fındık, badem, keten tohumu gibi bitkisel kaynaklar daha doğru bir seçim olacaktır. Hem de tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin yağsız ya da az yağlı olmasına ilgi edin!

SİVİLCE OLUŞUMUNU AZALTMAK İÇİN DİĞER ÖNERİLER

Kan şekeri düzeyini yavaş yükselten glisemik indeksi düşük besinlerle beslenin. Yendikten sonra kan şekerini ansızın yükselten besinler sivilce oluşumunu arttırabilir. Öğün atlamayın ve kahvaltı etmeden güne başlamayınız..

Öğünler arasında uzun vakit bırakmak masaya oturduğunuzda çok süratli ve gereğinde çok Yemenize namacıyla olabilir. Bunun yerine kan şekerini sabit tutmak amacıyla daha az ve sık yemeye çalışın. Günde 2 litre kadar su içmeye çalışın. Stresi yükselten kahve ve çay kullanımını sınırlandırın. Vitamin ve mineral bakımından varlıklı meyve suları ya da bitkisel çaylardan içebilirsiniz.

Kendinize bir egzersiz uygulaması hazırlayın ve haftanın en az 3 günü iyice terleyinceye kadar egzersiz yapın. Trans yağlarla hazırlanan, işlenmiş besinlerdan uzak durun. Daha az kızartma daha çok haşlama tüketin. Besin boyası, kimyasal koruyucu ve sentetik besin destekleri ile imal edilen besinleri yemeyin..

Sağlıklı Günler Dileriz!

İlgili Makaleler

15 Yorum

Başa dön tuşu