Beslenme

Bu besinler kalbinize dost! Mucize besinleri bol bol tüketin kalbinizi koruyun!

Kalbin arkadaşı gıdalar sizi çok şaşırtacak! Zinde bir beden ve sıhhatli bir yaşamın ilk şartlarından biri hiç şüphesiz sıhhatli beslenmedir. Sağlıklı bir hayat yediğimiz içtiğimizden geçiyor. Peki Araştırmaların nerdeyse esasını meydana getiren gıdalar, sıhhatli ve sıhhatsız olarak değerlendirirken nelere bakılıyor? Uzmanların sık sık açıkladığı sağlığımıza yararlı gıdalar neler? En mühim yaşamsal organlarımızdan olan kalp sağlığının ehemmiyetini vurgularken belirtiler kalp sağlığına yararlı gıdalar sofranızdan eksik olmasın. Kalbi koruyan gıdalar nelerdir? Kalp ve damar sağlığınızı koruyan, hücrelerinizi genç tutan, lezzetli oldukları kadar sıhhatli da olan gıdaları Fitoterapi Eksperi Dr. Ümit Aktaş açıkladı. İşte kalp sağlığı amacıyla tüketilmesi gereken gıdalar ve faydaları…

BRÜKSEL LAHANASI VE KARNABAHAR, KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR!

Dr. Ümit Aktaş konuyla ilgili; “Lahanagiller olarak tanınan sebzeler, kanserden koruyan mühim bir tesire sahiptir. Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana, kalp ve damar sağlığı amacıyla mucizevi etkiyle sahip gıdalardir. Yapılan incelemelere göre, sofranızda ne kadar çok sebze varsa atar damarlarınız da o kadar ince ve esnek oluyor. Damarların kalınlaşması ise kan akışını kısıtlayarak kalp krizine kadar giden bir süreci tetikliyor. Yani, sebze tüketiminiz arttıkça damarlarınızın sağlığı da o oranda iyileşiyor” diyor.

Bu yiyeceklerin sıhhat sırrının sülforafan isimli bir molekülde gizli olduğunu bildiren Dr. Aktaş, bu kalp arkadaşı madde ısıya karşı hassastır. Bu amaçla lahananın yemeğinden ziyade salatasını yapıp yiyin. Brokoliyi, Brüksel lahanasını bir-iki dakikadan çok haşlamayın. Hatta olasıysa çiğ tüketmeye çalışın ikazında bulunuyor.

BOL BOL LAHANA TURŞUSU YİYEREK KALBİNİZİ KORUYUN!

Lif ve probiyotik zengini turşuların kalp sağlığını koruduğunu anımsatan Dr. Ümit Aktaş, “Lif ve probiyotik zengini turşular, bedentaki enflamasyonu azaltıyor, bağırsak sağlığını destekleyerek düzenin düzgün çalışmasını sağlıyor.

Tansiyona iyi geliyor ve trigliseridleri düşürüyorlar. Bunların hepsi de kalp ve damar sağlığı amacıyla son derece mühim.

Bol bol lahana turşusu yiyerek hem kalbinizi korursunuz hem de hücrelerinizi hastalıklara, ihtiyarlamanın etkilerine karşı korumuş olursunuz” dedi.
ROKA, KİŞNİŞ OTU, KIRMIZI PANCAR, PAZI VE FESLEĞEN KALP KRİZİNDEN KORUYAN KAN SULANDIRICILARDIR

Fitoterapi Eksperi Dr. Ümit Aktaş “Roka, kişniş otu, kırmızı pancar, pazı, fesleğen… bu sebzelerin ortak özelliği kanı sulandıran özel bir molekül olan nitrat içermeleridir. Nitrat zengini sebzeler kanın pıhtılaşıp damarları tıkamasını engel olarak sizi kalp krizinden korur.”

Kalp damar hastalıklarında yaş mühim bir faktör. Yaş geliştikçe bilhassa hareket etmemezlik ve gerilim etkeni arttığı amacıyla dengeli ve yeterli beslenmek çok daha büyük ehemmiyet taşıyor.

Kalp arkadaşı beslenme de bu nokta da en büyük yardımcı durumuna geliyor. Akdeniz usulü beslenmenin, kalp arkadaşı beslenmenin esasını oluşturduğunu ifade eden Beslenme ve Diyet Eksperi Özge Güneş Yılmaz, beslenirken nelere ilgi edilmesi gerekliliğini ve önerilerini sıraladı.

İlgili Makaleler

16 Yorum

Başa dön tuşu