Sağlık

Burcu Kara oğlunun hastalığı nedir? El, ayak ve ağız hastalığı belirtileri nelerdir?

El, ayak ve ağız hastalığı, bağırsak virüslerinin neden olduğu bir çeşit rahatsızlıktır. Çoklukla çocukları ve bebekleri tesirler ve bulaşıcıdır. Yetişkinlerde de az olarak görülen bu hastalığın bir tedavisi bulunmamaktadır. Pekala, Burcu Kara oğlunun hastalığı nedir? El, ayak ve ağız hastalığı belirtilerinelerdir? El, ayak ağızı tedavi sistemi nedir?

Ünlü oyuncu Burcu Kara, geçtiğimiz günlerde oğlunun yakalandığı el, ayak ve ağız hastalığını sosyal medya hesabından duyurması üzerine hastalık merak konusu olurken el, ayak ve ağız hastalığı da araştırılmaya başlandı. Genelde çocuklarda ve bebeklerde görünen azda olsa yetişkinleri de etkileyen el, ayak ve ağız hastalığı, orta derece bulaşıcı bir hastalıktır. Mukus, salya ya da hasta bir kişinin dışkısı ile direkt temas yoluyla bulaşır. Yüksek ateş, ciltte döküntü üzere durumlarla belirti gösteren bu hastalık, ekseriyetle yaz ve sonbahar aylarında salgına yol açar. Bedene yerleşme mühleti 3 ila 10 gündür. El, ayak ve ağız hastalığı geçiren kişinin diğerleriyle temasta olmaması kıymetlidir. Bununla birlikte yetişkinlerde enderde olsa görünen bu hastalık, immün yetmezliğine sahip bireylerde hastalığa yakalanma durumunu iki katına çıkarır. Ünlü oyuncuyu korkutan çocuk hastalığı olarak bilinen El, ayak ve ağız hastalığı ile ilgili ne yapmak gerekir, tedavi usuller nelerdir? İşte karşılıklar:

el ayak hastalığı nedir

EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞI NEDİR?

El, ayak ve ağız hastalığı ya da daha kolay bir tabirle el ayak ağız hastalığı, viral bir enfeksiyonun sebep olduğu, bulaşıcı bir hastalıktır. Önemli bulgular göstermeyen ve bir hafta üzere kısa bir müddette resen geçer. Bu periyotta el, ayak ve ağız hastalığından korunmanın en değerli, faktörlerinden biride hijyendir.

burcu karayı korkutan sıhhat hastalığı nedir

EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞININ BULAŞMA YOLLARI

El ayak ağız hastalığı bilhassa sonbahar ve yaz aylarında daha sık görülmektedir. Süratli bulaşma gösteren bu hastalığın bulaşma istikametleri ise şu formdadır:

 • Kişinin hapşırma yoluyla geçmesi
 • Öksürme ile havada oluşan teneffüs damlacıkları ile geçmesi
 • Tükürük yoluyla geçmesi
 • İdrar-dışkı yoluyla geçmesi

el, ayak ve ağız hastalığı nasıl bulaşır

Özellikle yaz aylarında havuzların kullanıma açılması ile birlikte yetişkinlerinde bu etapta dikkat etmesi gerekiyor. Havuz sularının yutulması ya da tükürülmesi mikrobu yaya biliyor ve büyük risk oluşturuyor. Gerçekleşen bu durum hem çocuklar için hem de yetişkinler için önemli risk barındırıyor.

el, ayak ve ağız hastalığı belirtileri nelerdir

EL, AYAK VE AĞIZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Virüs bedene yerleştikten sonra birinci üç gün içerisinde yüksek ateş ve boğaz ağrısı görülmeye başlanır ve başka belirtileri ise şu haldedir:

 • Derin yaralara benzeyen su dolu kabarcıklar dikkat çeker.
 • El ve ayak bölgelerinde  parmak ortalarında su çiçeğine benzeyen içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar ağrı, sızı ve kaşıntıya neden olur.
 • Kulak ve boğaz ağrısı
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Diz, dirsek bölgelerinde oluşan döküntülü yaralar
 • Bademcikte kızarıklık görülebilir.

el, ayak ve ağız hastalığı tedavi teknikleri nelerdir

EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞININ TEDAVİ USULÜ NELERDİR?

Hastalığın belirtileri gösterilmeye başladığında en yakın sıhhat kuruluşuna gidip ayakta teşhis ve tedavi hizmeti almak gereklidir. El, ayak hastalığı net bir tedavi formülü olmamakla birlikte hastalık 3 ila 10 gün içerisinde zaten düzgünleşme gösterir. Hastalık için kesin bir ilaç ya da aşı yoktur. Ancak hastalığa yakalanılan kişi, bu süreci daha kolay atlatması için içerisinde kaşıntı giderici losyonlar, boğaz ağrısı için spreyler verilebiliyor. Çocuklara aspirin verilmesinden kaçınılması gerekmektedir zira aspirin çocuklarda daha önemli hastalıklara neden olabilmektedir. Bununla birlikte tabibin önerdiği ağrı kesiciler, losyonlar ve başka ilaçlar uygun sıklıkla kullanmak değerlidir.

Burcu karanın oğlunun yakalandığı el, ayak ve ağız hastalığı nedir

EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 • Hatalıktan korunmanın en başında hijyen yer almaktadır. Ellerin sık sık yıkanması ve dezenfekte edilmesi gereklidir. 
 • Yıkanmamış kirli ellerin ağza ve yüze sürülmemesi ehemmiyet taşır. 
 • Hızlı bulaşan bir hastalık olduğu için hasta olan kişi ile temas edilmemelidir.
 • Eğer hastalık çocuğunuzda görüldüyse hastalığın belirtileri geçene kadar çocuk okula gönderilmemelidir. 
 • Damlacık yolu ile bulaşma gösterdiği için hastalık müddetinde maske takılması yada öksürük- hapşırma esnasında mendille kapatılmalı.
 • İdrar yoluyla azda olsa bulaşma ihtimali olduğu için konutta öteki tuvalet varsa tuvaletler ayrılmalı ya da idrar ve gaitadan sonra tuvalet steril bir hale getirilmeli

el, ayak ve ağız hastalığına ne yeterli gelir

EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞINA NE DÜZGÜN GELİR?

 • Yoğurt vb. çeşitleri boğaz ağrısını yatıştırdığı için el ayak hastalığında yemesi önerilen besinler ortasındadır.
 • Sert, ağzı yoran yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Sıvı beslenmeli ya da çiğnenmesi kolay besinlere tercih edilmelidir.
 • Vücutta oluşan kızarıklıklara nazik bir halde hindistan cevizi yağı sürmek kızarıklığın geçmesi için yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992982-burcu-kara-oglunun-hastaligi-nedir-el-ayak-ve-agiz-hastaligi-belirtileri-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu