Anne ve Çocuk

Burnu tıkalı olan çocuğa ne yapmalı? Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Kış aylarına yaklaşmamızla birlikte bağışıklık sisteminde düşme görülmektedir. Nezle, soğuk algınlığı, grip üzere hastalıkların çoğaldığı bu mevsimde burun akıntısı şikayetleri de epeyce fazladır. Bilhassa çocukların hayatınız zorlaştıran burun tıkanıklığı için açıklama yapan uzmanlar, gündelik hayatını zorladığını lisana getirdi. Burnu tıkalı olan çocuğa ne yapmalı? Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığı nezle grip, soğuk algınlığı, alerji yada sinüzit üzere farklı sıhhat problemleri sebebiyle olabiliyor. İnsanın günlük hayatını etkileyen burun akıntısı, çocuklarda daha da hayat zorlaştırıcı bir durum alabiliyor. Çocuklarda görülen burun tıkanıklığının en çok görülen sebeplerinden biri nezle, alerji yahut geniz eti olduğunu belirten uzmanlar, rahat nefes alamadığında gelişiminin de olumsuz etkilendiğini belirtti. Çocuklarda büyüme geriliği de oluşturan burun tıkanıklığı için meskende rahatça tahlil üretebilirsiniz. Sizler için uzmanlarından öğrendiğimiz “Burnu tıkalı olan çocuğa ne yapmalı?” sorusunun yanıtı haberimizde…

burnu tıkalı olan çocuk

BURNU TIKALI OLAN ÇOCUĞA NE YAPMALI?

Burun tıkanıklığı bilhassa yeni doğan bebeklerde hayli sık görüldüğünü tabir eden uzmanlar, bebeklerde burun tıkanıklığının sebebi olarak kirli hava, sigara dumanı üzere etkenlerin rol oynadığı belirtildi. Bu sebeple bebeklerin odası sık sık havalandırılmalıdır. Yeni doğan bebeklerde yastığın düz olması, odanın nem oranın dengelenmesi üzere yollar yer alırken, bebekte olan geniz eti de buna sebebiyet verebilmektedir. Bebeklerin burun tıkanıklığına güzel gelen şeylerden biri de tuzlu su olduğunu açıklayan uzmanlar, bebek burun spreylerinin kullanımında sakınca olmadığını söz etti.

burnu tıkalı olan bebek

Burnu tıkalı olan bebeklerin sık sık emzirilmesi gerekmektedir. Bilhassa yaptırılan ılık banyoların bebeğin mukus sıvısını atmada aktif rol oynadığını belirtildi. Burun aspiratörlerinin kullanımı da bebekleri hayli rahatlatırken, oksijeni daha fazla çekmesini sağlıyor. 

grip çocuk

Çocuklarda görülen nezle, grip, soğuk algınlığı üzere rahatsızlıklarda ortaya çıkan burun tıkanıklığına da tuzlu su spreyleri öneren uzmanlar, ayrıyeten bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve beslenmeye dikkat edilmesi gerekildiğini belirtti. Uyurken çocukların burun akıntısının genzine akmaması için yüksek yastıkta uyumaları gerektiği verilen bilgiler içerisinde yerini alıyor.

astımlı çocuk

KRONİK YAHUT KALICI HALE GELEBİLİR!

Eğer tüm yapılanlara karşın çocuk yada bebek iyileşmiyorsa, bir uzmana götürülmeli ve muayene edilmelidir. Zira bahar ve kış döneminde çocuk ve bebeklerde üst teneffüs yolu sorunlarına dikkat etmek gerekiyor. Bu yaş kümesinde olan hastalık ileride kalıcı kronik hale gelebilmesiyle birlikte daha riskli boyutları da içerisinde barındırabiliyor.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2992540-burnu-tikali-olan-cocuga-ne-yapmali-cocuklarda-burun-tikanikligi-nasil-gecer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu