Sağlık

Burun tıkanıklığına ilaçsız çözüm!

Sadece soğuk havalarda değil mevsim geçişlerinde, sonbaharda hatta yaz aylarında bile sıklıkla gördüğümüz burun tıkanıklığı, nefes almayı zorlaştıran, uyku nizamını bozan ve kaliteli bir gün geçirmeye pürüz olan bir durumdur. Pekala Burun tıkanıklığı nasıl açılır? tahlili nedir? Burun tıkanıklığına düzgün gelecek meskende tahliller nelerdir…

BURUN TIKANIKLIĞI NEDİR?

Burun içerisindeki hava yolları ile sinüzlerin iltihaplı hale gelmesi nedeniyle yol açtığı burun tıkanıklığı, rahatsız edici bir durumdur. Kolay burun tıkanıkları kısa müddet içerisinde geçebilirken, uzun müddetli (kronik) olarak devam edebilen burun tıkanıklığı içinde şuurlu olunması öneriliyor.

BURUN TIKANIKLIĞI AÇMA TEKNİĞİ NELER?

Mevsim geçişlerinin başladığı bu vakitlerde sıklıkla görülen grip yahut nezle üzere üst teneffüs yolu enfeksiyon semptomları görülmeye başladı. Grip semptomlarını taşıyan şahısların düzgünleşme süreci 1-2 hafta olarak biliniyor. Kronik ve uzun periyodik olan burun tıkanıkları tabiplerin bilgisi önderliğinde uygulanabilecek, çeşitli prosedürler ile denetim altına alınmasına dikkat edilmesi öneriliyor. Pekala burun tıkanıklığını açma prosedürleri neler?

Tıkalı bir burnu açmak ismine yapılacak şey; nem ile teneffüs etmek olacaktır. İltihaplı burun yollarının ve mukusun parçalanması için nem ile teneffüs edilmesi, burun tıkanıklığını açmada kıymetli rol oynuyor. Lakin astım üzere rahatsızlıklarınız varsa tabibe başvurmanız gerekiyor.

Burun tıkanıklığını meskende oluşturabileceğiniz küçük rutinlerle azaltabilir ya da geçirebilirsiniz. İşte bu prosedürler;

  • Zencefil, nane, zerdeçal üzere çaylar tüketmek tıkanıklığın azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Odada ya da bulunduğunuz yerde sıcak su ya da buhar makinesi bulundurarak tıkanıklı sorununuza tahlil sağlaya bilirsiniz.
  • Bol sıvı tüketimi
  • Uyurken yastığın yüksek formda konumlanması üzere metotlarla burun tıkanıklığını rahatlatabilirsiniz.
  • Yarım bardak ılık suda erittiğiniz yarım çay kaşığı tuzu burnunuza damlatarak tahrişi azaltabilir ve burun tıkanıklığını hafifletebilirsiniz. Tuzlu su, mukusun dışarı atılmasına yardımcı olacak ve burun tıkanıklığınıza düzgün gelecektir.
  • Nane yağı koklamak, burun tıkanıklığı için yarar sağlayabilir. Bir beze damlatacağınız nane yağı sık sık koklanarak tıkalı burnunuza uygun gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

Terramycin krem ne işe fayda?

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992507-burun-tikanikligina-ilacsiz-cozum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu