Kalp Sağlığı

Bypass Nedir?

 • Bypass İngilizce ’de bir kent ya da kapalı bir yolun etrafından dolaşmak manasında kullanılır. Bypass sözü kolay olarak köprüleme olarak bilinir. Bu tarif için karayolu üzerinden geçen köprü kavşak sistemlerinden esinlenmiştir Temel emeli tıkalı olan damarın ardında kalan ve beslenemeyen bölgeye bir öteki damar kullanarak kan sağlanmasıdır. Bypass sözü birinci olarak kara yollarında tıkalı olan ya da çok sık kullanılan ana yola alternatif olarak birebir yere çıkan diğer bir yol (tali yol) olarak kullanılmıştır.

 • Kalp cerrahisinde bypass terimi birinci kez tıkalı kalp damarına ana damar aortadan bacaktan alınan toplardamar ile kan sağlanması ameliyatında kullanılmıştır. Aort ana damarından kalbî besleyen koroner damara bypass yapıldığından ‘’AORTOKORONER BYPASS’’ diye açıklanmış ve isimlendirilmiştir. Sonrasında Koroner Arter Bypass ameliyatı daha sık kullanılmaya başlamıştır. Coronary Artery Bypass Graft (CABG) bizde KABG haline dönüşmüştür. Kalbi besleyen damarlar bir taç üzere kalbi sardığından ‘’korona=taç’’ halinde koroner arterler diye isimlendirilir. Korona zati Covid-19 hastalığı yüzünden artık çok kullandığımız bir söz oldu.

 • Bypass sözü kolay olarak köprüleme olarak bilinir. Temel gayesi tıkalı olan damarın ardında kalan ve beslenemeyen bölgeye bir öteki damar kullanarak kan sağlanmasıdır. Bypass sözü birinci olarak karayollarında tıkalı olan ya da çok sık kullanılan ana yola alternatif olarak birebir yere çıkan öteki bir yol (tali yol) olarak kullanılmıştır.

 • Koroner bypass ameliyatı bir açık kalp ameliyatıdır. Açık kalp ameliyatı kalp akciğer makinesi kullanılarak ve kalp durdurularak yapılan bir ameliyattır.

 • Bu ameliyatta kullanılan damarlar toplardamarlar: venler yahut atardamarlar: arterlerdir

 • Bacak damar tıkanıklığı ve başka bölgelerde de bypass ameliyatı yapılmaktadır.

 • Bu ameliyat ile ilgili tüm bilgileri aşağıdaki görüntüde bulabilirsiniz:

 • Kalp Damar tıkanıklığı sonucunda hastalarda kalp kasına kâfi kan verilemediğinden bilhassa başta efor sonrasında ‘’ göğüs ağrısı’’ olur. Göğüs ağrısı konusunda ilgili yazımı okuyabilir yahut görüntüyü izleyebilirsiniz.

 • Bypass (baypas) sözü kolay olarak köprüleme olarak bilinir. Temel hedefi tıkalı olan damarın gerisinde kalan ve beslenemeyen bölgeye bir diğer damar kullanarak kan sağlanmasıdır. Bypass sözü birinci olarak karayollarında tıkalı olan ya da çok sık kullanılan ana yola alternatif olarak birebir yere çıkan öteki bir yol (tali yol) olarak kullanılmıştır.

 • Koroner bypass ameliyatı bir açık kalp ameliyatıdır. Açık kalp ameliyatı kalp akciğer makinesi kullanılarak ve kalp durdurularak yapılan bir ameliyattır.

 • Bu ameliyatta kullanılan damarlar toplardamarlar: venler yahut atardamarlar: arterlerdir.

 • Aşağıda bacak toplardamarını görebilirsiniz.

Göğüs Atardamarı;

Toplardamar için sıklıkla bacaktan alınan toplardamar ve atardamar olarak göğüsteki iman tahtası diye bilinen kemiğin her iki yanında bulunan ‘’göğüs atardamarı’’ yani İnternal Mammarian Arter ve sol koldan alınan kol damarı (radial arter) kullanılır. Bu damarların kullanılması bedenimizde bir eksiklik yaratmaz. Kolda rastgele bir beslenme bozukluğu olmaz. Yerine çalışacak öteki bir damar vardır.

 • Tercihan göğüs damarı, kol damarı ve bacak damarı üçlü olarak kullanılır.

 • Ameliyat sırasında bu damarlar kalbin yüzeyinde seyreden koroner atardamarlara dikilirler böylelikle damar sertliği sonucunda gelişen darlığın ilerisine kan akımı sağlanmış olur.

 • Koroner bypass ameliyatları, kalp-akciğer makinesi kullanılarak yapılır. Bu makine ismi üzere kalp (pompalama) ve akciğer (kanı oksijenlendirme) organlarının misyonunu yerine getirir. Bu süreç sırasında kalp durdurulur. Bunun sebebi içinden kan geçmeyen kanın güç stoklarını korumak ve ziyan görmesini engellemektir.

 • Hastalar genelde kalbin durdurulduğunda bir daha çalışmayacağından korkarlar. Kalp içinden kan geçmeye başladığında çabucak çalışmaya başlar. Çalışmasa bile (ki bu seçkin görülür) ilaç yahut kalp pili ile çalıştırılır. Bu kalp pili geçicidir. Bir mühlet sonra kalp kendi ritmine kavuşur ve pile gerek kalmaz.

 • Kalp Akciğer Makinesi kullanılırken beden ısısı da düşürülür. Olağanda 36 derece olan ısı 28-32 dereceye düşürülür. Bunun sebebi kalbin korunmasıdır.

 • Kalp ameliyatları ile ilgili öteki sorularınızı ve karşılıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Kalp ameliyatlarında kesiler nelerdir?

Genelde büyük çoğunlukla göğsünüzün ortasında bulunan ‘’ iman tahtası! olarak isimlendirilen sternum kemiği üzerine yapılan bir kesi ile yapılmaktadır. Birtakım kapak ameliyatlarında ve ameliyat tipine bağlı olarak koltuk altı, göğsün sol yahut sağ yanından daha küçük kesiler ile operasyon yapılmaktadır.

 • Kalp ameliyatları öncesinde neler yapılır?

Kalp ameliyatları öncesinde Ekokardiyografi ve Koroner Anjiyografi ile teşhis konulduktan sonra ameliyat hazırlıkları yapılır. Hastaya kan tetkikleri, EKG ve akciğer sineması standart olarak yapılır. Sigara içen hastalarda akciğer kapasitesinin belirlenmesi için Göğüs Hastalıklarına danışılarak Teneffüs İşlev Testi yapılır. 65 yaş üstü hastalarda şikâyet olmaksızın Şah Damarlarına ve Karın damarına bakmak için ultrason yapılır.

Önceden felç ve emsal yakınmaları olan hastalar Nöroloji kısmında kıymetlendirilir. MR ve Bilgisayarlı Tomografi ile kıymetlendirilir.

 • Kalp ameliyatlarının riski nedir?

Kalp ameliyatlarında risk hesaplaması hastanın risk faktörlerine nazaran yapılır. Şeker Hastalığı (insülin kullanmak), KOAH ve sigara kullanımı akciğer kapasite düşüklüğü, evvelce ameliyat geçirmiş olmak, obezite, kalp işlevlerinde zayıflık eşlik eden hastalıklar ve ameliyatlar üzere faktörler risk hesaplamasında kullanılır.

BAĞLANTI: BYPASS RİSKİ NASIL HESAPLANIR?

En sık yapılan Koroner Bypass ameliyatı risk hesaplanması ile ilgili aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz.

 • Kalp ameliyatından sonra Ağır Bakımda ne kadar kalınır?

Kalp ameliyatlarından sonra Ağır Bakımda bir gece kalınır.

Ertesi gün denetimleri yapıldıktan sonra olağan yatağınıza servise çıkabilirsiniz. Şeker hastaları, akciğer sıkıntıları olanlar ya da kalbi zayıf olanlar bir günden fazla ağır bakımda kalabilirler.

 • Kalp ameliyatlarından sonra düzgünleşme süreci nedir?

Kalp ameliyatlarından sonra hastanedeki güzelleşme süreç, 1 gecelik Ağır Bakım Ünitesinden sonra 5-6 gün servis süreci ile devam eder. Taburculuk 5.-7.günde gerçekleşir. Göğüs kemiğinin güzelleşmesi 4-6 hafta sürdüğünden bu periyotta sağa sola dönülmemesi ve mümkün olduğunca kollardan dayanak alarak kalkılması önerilir.

 • Kalp ameliyatlarından sonra ne vakit olağan hayatıma ne vakit dönerim?

Kalp Olağan aktivitenize dönmeniz 6 haftalık sürecin sonunda tamamlanır. Bu mühlet hastaya nazaran değişir. Ameliyatlarından ne kadar sonra olağan hayatıma dönebilirim? 4 haftadan sonra otomobil kısa aralıklarda kullanabilirsiniz.

BAĞLANTI:

KALP AMELİYATLARINDAN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Kalp ameliyatından sonra yine ameliyat olmam gerekir mi?

Risk faktörlerini sigara, şeker ve kolesterol denetim ederseniz bu türlü bir sıkıntıyla müsabaka bahtınızı azalır. Bunda başka kıymetli bir etken de damar yapınızdır. Damar yapısı ince ve kireçli olanlar da bu daha sık görülür.

 • Kalp ameliyatından sonra malulen emekli olabilir miyim?

En Sık sorulan sorulardan biri de budur. Bu raporlar Sıhhi Şura toplanan büyük devlet hastanelerinde verilmektedir. Ameliyat raporlarınız ile bu hastanelere başvurduğunuzda son tetkiklere nazaran bir rapor verilir. Şayet kalbinizde olağan çalışma hayatını sürdüremeyecek bozulmalar varsa, malulen emekli olabilirsiniz.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/bypass-nedir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu