Sağlık

C vitamini deposu ve kanseri önlüyor! C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Bedenin gereksinimi olan antioksidanları sağlayan C vitamini, birtakım insanlarda eksik bulunur. Önemli sıhhat sıkıntılarına neden olur. Erken tedbir alınmadığında ise makus sonuçlar beraberinde getirebilir. Bedenin çabuk yorulması ve hastalanması üzere belirtilerle kendini gösteren C vitamini hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Pekala C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini bedenin gereksinimi olan kıymetli vitaminlerden biridir. Bu vitaminin eksikliği çoklukla saç, cilt ve diş etinde rahatsızlıklara neden olur. C vitaminini beşerler kendileri üretemediklerinden öteki besinlerden bunu almak zorundadırlar. C vitamini binlerce molekülün birleşiminden oluşur. Bu bileşimler sayesinde güçlü bir antioksidan ve antiseptik özelliği vardır. C vitamini bedende ekseriyetle sıvı oranının fazla olduğu yerlerde bulunur. Buradaki hücre yapısını artırarak bağışıklık sistemine takviye verir.

Tüm canlıların hücre akışları için gerekli olan askorbik asit bakımından varlıklı olan C vitamini tabiatta birçok besinde bulunur. Uzmanlar bu besinleri tüketerek C vitamini alınması gerektiği konusunda ihtarlarda bulunuyor. Bilhassa mevsim geçişlerinde bağışıklığın zayıflamasına karşı beden direncinin hastalıklara karşı düşmesi kişinin uzun müddetli rahatsızlıklar yaşamasına neden olur.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hudut hücrelerinin gereksinimi olan asitler azaldığından hudut sitemi hasar alır. Hasar alan hudut sitemi nedeniyle beyinde de bir ekip komplikasyonlar gelişir. Bunlar baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk üzere durumlarla kendini gösterir. 

Tükürükte azalan enzimler nedeniyle diş etlerinde besinlerin bıraktığı hasarlar ve toksinler nedeniyle şişme ya da kanama üzere durum yaşanır. 

Cilt hücreleri yenilenmediğinden morarma ve çürüme belirtileri gösterir.

Bağışıklığın zayıflaması ağız içi, dudak, burun ve yanaklarda aft çıkmasına taban hazırlar.

Daima ateş basma üzere hararetler yaşanır. Kimilerinde ise tam karşıtı üşüme görülür.

Kemik ve kas ağrılarının şiddetlerinde artışlar ortaya çıkar. 

Sivilce lekeleri geçmez ve yaralar çok yavaş düzgünleşme gösterir. 

Hastalıklara karışı direncin daima düşüktür.

c vitamini eskikliği

GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN C VİTAMİN;

– 3 yaşındaki bir çocuğun günlük alması gereken C vitamini ölçüsü 35 mili gram olması gerekir.

– 6 yaş 50 miligram

– 9 yaş 60 miligram

– 12 yaş 90 miligram

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR? 

C vitamini besinlerde bulunan bir vitamin olduğundan bu besinleri tüketerek eksiklik giderilebilir. Bu besinler; Kivi, yaban mersini, portakal, limon, mandalina, yeşil biber, kırımız lahana ve kuşburnunda bulunur. Ayrıyeten tere, karnabahar, roka, brokoli, taze fasulye, üzüm üzere besinlerde de az ölçüde bulunabilir. Günlük C vitamini eksikliğini gidermek için 2 bardak portakal suyu tüketebilirsiniz. Tıpkı vakitte bir tane orta uzunluk kivi günlük C vitamini muhtaçlığının %140’ını karşılamaktadır. 

C VİTAMİNİN YARARLARI NELERDİR?

 • Sonbaharda artan grip hastalıklarını önlemek için tüketilmesi gerekir.
   
 • Yüksek tansiyonu düşürerek, felç ve inme riskini azaltır.
   
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kanserli hücrelere karşı kalkan oluşturur.
   
 • Üst teneffüs yolları hastalıklarının semptomlarını azaltır.
   
 • Şeker hastalarının tedavilerinde dayanak sağlar.
   
 • Cilt yüzeyindeki hücreleri yeniler, yaraları hızlandırır, saç dökülmesi ve cilt hastalıklarını önler.
   
 • Hudut sistemindeki hücreleri istikrarda tutarak ruhsal hastalıklara yakalanma oranını azaltır. 
   
 • Ayrıyeten baş ağrısı, eklem ağrıları ve göz hastalıklarına da âlâ gelir.

c vitamini eksikliği

C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

C vitamini açısından en güçlü besin kaynağı portakal, mandalina ve kividir. Lakin Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Yavuz bu besinlerin yanı sıra içeriklerinde az olsa da kıymetli birtakım besinlerde de C vitaminin fazla olduğunu vurguluyor.

KIRMIZI BİBER

C vitamini bakımından güçlü olan kırmızı biber, birebir vakit A, B, E ve K vitaminleri, ayrıyeten potasyum, folat, manganez, fosfor ve magnezyum bakımından da zengindir. Günlük iki tane tüketilerek bedenin muhtaçlığı olan C vitaminin yüzde 35’ini karşılamış olursunuz. 

ÇİLEK

Günlük tüketilen bir kase çilek, yaklaşık 86 gram C vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra çilek cilt ve kalp sıhhati içinde tesiri olan güçlü bir besindir. İçeriğinde yüksek lif barındıran çilek, kilo vermede tesirlidir.

BROKOLİ

Güçlü bir antioksidan olan brokoli bedendeki iltihap oranını azaltır ve bağışıklığı güçlendirir. Uzmanlar haftada en fazla 3-4 kere tüketilmesini öneriyor. 

KAVUN

B vitamini, potasyum, magnezyum, bakır, flavonoidler hususlar bakımından güçlü olan kavun, günde iki üç dilim tüketilerek C vitamini eksikliği giderilmiş olur. Tıpkı vakitte sindirime de hayli yarar sağlayan kavun, kabızlık meselesine birebirdir. 

DOMATES

Sabah kahvaltılarında günlük tüketilen 3 orta uzunluk büyüklüğünde domates yalnızca C vitamini eksikliği değil birebir vakitte kan yapan özelliği ile kan hücrelerinin sayısını artırır.

PATATES

Yağda ve yüksek ısıda içindeki C vitaminleri ölür. Fakat haşlanmış patates vitaminleri bedene alma bakımından en yararlı usuldür.

KARNABAHAR

Az haşlanmış karnabaharı orta öğün olarak tüketerek C vitamini eksikliğine âlâ gelmiş olur. Karnabahar hem C vitaminini sağlar hem de kilo vermede yardımcı olan güçlü bir besindir. 

FRENK ÜZÜMÜ

Günlük muhtaçlık olan C vitaminin neredeyse yüzde 100’nü tek bir fincanla karışlayan frenk üzümü, çiğ tüketildiği üzere reçeli de yapılır. Sistemli tüketildiğinde kemik ve kas ağrılarını önler. 

BARBADOS KİRAZI

Tabiatta en çok C vitamini barbados kirazında bulunuyor. Ilıman iklime aşına olan bu kiraz tipi ülkemizde de yeni yeni üretilmeye başlandı. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2725773-c-vitamini-deposu-ve-kanseri-onluyor-c-vitamini-eksikliginin-belirtileri-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu