Sağlık

Cep telefonları çocuklar için daha riskli!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, Cep telefonları çocukların sağlığını erişkinlere göre daha çok etkiliyor. 12 yaşından ufak çocuklara cep telefonu, tablet gibi cihazları vermemek lazım. dedi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, uzun vakitli cep telefonu tüketiminin erişkinlere göre çocukların sağlığını daha çok etkilediğini belirterek, “12 yaşından ufak çocuklara cep telefonu, tablet gibi cihazları vermemek lazım. Aileler, susturmak ya da oyalamak hedefiyle çocuklarına cep telefonu sunarak gerçekte onlara büyük zarar veriyor.” dedi.

Prof. Dr. Gerek, teknolojinin gelişmesiyle hem genç hem de yetişkinlerin büyük bölümü doğrulusunda her gün sarfedilen cep telefonlarının sağlığa olan olumsuz tesirlerini ve bunlardan korunmak amacıyla yapılması gerekenleri AA muhabirine anlattı. 

Teknolojinin, çoğu avantajın yanısıra ciddi sıhhat bozukluğuni da yanısıra getirdiğine işaret eden Gerek, teknolojik cihazlardan bilhassa cep telefonlarının sağlığı en çok etkileyen araçlardan olduğunu söyledi.

Gerek, yoğun cep telefonu tüketiminin omurga başta olmak üzere iskelet sistemi problemlerindan, göz ve kulak rahatsızlıklarına kadar çoğu şikayete namacıyla olduğunu belirterek, “Uzun vakitli cep telefonu kullanan şahıslarda ve oyun oynamak ya da film izlemek gibi namacıylalerle cep telefonu kullananlarda duruş bozukluğu, sırt, boyun ve bel ağrıları, görme ve işitmeyle alakalı problemler meydana çıkıyor. Son senelerde hem kulak çınlaması hem de duyma azlığı ile alakalı problemlerin arttığını görüyoruz.” diye söylemde bulundu.

KULAKLIK KULLANIMI KULAK HASTALIKLARIAN YOL AÇABİLİYOR

Cep telefonlarını kulaklık ile kullanmanın kulakla alakalı sıhhat problemlerine sebebiyet verilenni kaydeden Gerek, şu şekilde konuştu:

“Cep telefonundan film izlerken, müzik dinlerken ya da oyun oynarken kulaklık kullanımı, kulak hastalıklarına yol açabiliyor. Bunun kulağa iki şekilde zararı oluyor. Bunlardan biri, dış kulak yolu enfeksiyonu. Genellikle uzun vakit kulaklık kullananlarda bu hastalık görülebiliyor. Bu, kulaklıkların steril olmaması ya da dış kulak yolunda hasar oluşturması neticesi meydana çıkıyor. İkinci olarak, cep telefonundan çıkan radyasyonun ve ses dalgalarının iç kulağa verilen ciddi zararlar var. Çünkü iç kulak çok titiz bir organ. İç kulaktaki işitmemizi ve dengemizi gerçekleştiren hücreler bu tür etkilere karşı son derece duyarlıdır. Bu hücrelerin kayıbı neticesinda hem işitmede azalma hem de dengeyle alakalı problemler görülüyor.”

Prof. Dr. Gerek, cep telefonunun yaydığı radyasyon sebebiyle namacıyla olduğunu olumsuzluklara da ilgi çekerek, “Cep telefonunun olası olduğunca baş ve boyun bölgesinden uzakta tutulmasında ve elektrik ritminin çok çok yaşandığı kalp, beyin, kulak, göz gibi alanlardan uzak olmasında fayda var. Hem de, cep telefonlarının yatak odalarının dışında şarj edilmesine de ilgi edilmesi gerekiyor.” dedi.

Çocukların, erişkinlere göre cep telefonunun zararlı etkilerinden daha çok etkilendiğini altını çizen Gerek, “12 yaşından ufak çocuklara cep telefonu, tablet gibi cihazları vermemek lazım. Aileler, susturmak ya da oyalamak hedefiyle çocuklarına cep telefonu sunarak gerçekte onlara büyük zarar veriyor. Çünkü çocuk cep telefonunu eline aldığı vakit çevreyle olan etkileşimini koparıyor, yalnızca cep telefonuna bağımlı duruma geliyor. Hem de cep telefonunun yaydığı radyasyondan çocuklar çok daha çok etkileniyor. Radyasyondan ötürü çocukların gelişimiyle alakalı ciddi problemler meydana çıkıyor.” diye konuştu.

ÇOCUKLAR 15 DAKİKALIK SÜREYİ AŞMAMALI

Prof. Dr. Gerek, çocuklara cep telefonu verilmesi gerekiyorsa bunun kesinlikle belirli vakit ile sınırlanması gerekliliğini vurgulayarak, “Eğer çocuklara cep telefonu vermek mecburiyetinde kalıyorsak, bu vakitın 15 dakikadan çok olmaması gerekir. Çocuklara, 15 dakikalık vakitı aşmamak kaydıyla günde belki birkaç kez telefon verilebilir ama daha çok olmamalı.” ifadelerini kullandı.

Büyüme dönemindeki çocuğun iskelet gelişiminin önemine işaret eden Gerek, “Büyüme dönemindeki bir çocuğun iskelet gelişiminin doğru olması en mühim sıhhat beklentimizdir. Buradaki rastgele bir duraklama çocuğun gelecek yıllarını etkileyecek olan bozukluğu da yanısıra getirecektir. Postür bozukluğu diye tanımladığımız hatalı duruştan kaynaklı problemlerı meydana çıkaracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gerek, cep telefonlarının etkileşim aracı olarak kullanılması gerekliliğini belirterek, uzun vakitli tüketiminin sağlığı olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

13 Yorum

Başa dön tuşu