Sağlık

Cilt altında keşfedilen yeni organ ağrıların nedeni olabilir!

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nden bilim insanlarının yaptığı çalışmalarda, cilt altında tespit edilen süzgece benzer organın, bedenimizde hissettiğimiz ağrıların sebebi olma ihtimalini belirtildi.

National Geographic’deki haberde, farelerde tespit edilen organın insanda da büyük bir olasılıkla var bulunduğu ve ağrının niçinleri konusu ile ilgili yeni anlayışlar getirebileceği belirtildi. Habere göre, cildin derhal altında tespit edilen, saç kılına benzer yapılarla çevrili organ, ‘Glial hücreleri’ olarak tanınan sinir sistemi destek dokusunun ortamında bulunuyor. Glial hücrelerinin ısı gibi dış kaynaklı uyarıcılara karşı titiz bulunduğu düşünülüyor.

KRONİK AĞRILARIN NEDENİNİ

Bilim insanları, bugüne kadar iğne batması aynısı ya da rahatsızlık verici ani ağrılara ciltteki sinir hücrelerinin niçin bulunduğuna inanıyordu. Araştırmacılar, gerçekleştirdikleri deneylerde farelerdeki bu hücre ağını engellediklerinde hissedilen ağrının da azaldığını fark etti. Bu çalışmaların, süreğen ağrıların unsurunu manayada yardımcı olacağı umut ediliyor.

Çalışmaları yürüten ekipten Profesör Patrik Ernfors, gerçekleştirdikleri deneylerin, ağrıya titiziyetin yalnızca ciltteki sinir hücrelerinde gerçekleşmediğini, aynı vakitte ağrıya duyarlı organda da olma ihtimalini gösterdiğini kaydetti.

Ernfors, bu yeni buluşun fiziksel titiziyetin hücresel mekanizmasını ve süreğen ağrının niçinlerini manaya konusu ile ilgiliki zihniyeti değiştireceğini söyledi. Sıcağa dokunulduğunda elin ansızın çekilmesi gibi rahatsızlık verici bir his insanda refleks hareketine niçin olarak dokuların zarar görmesini engelliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu