Güzellik

Cilt lekelerinin sebebi nedir ve nasıl yok ederiz?

Hiperpigmentasyon nedir?

Melanin cilt rengini belirleyen deri hücresidir. Cildin bir bölgesinin çok fazla melanin üretmesi sonucunda cilt tonu istikrarı bozulur. Cilt tonunun istikrarını bozan ve leke olarak isimlendirdiğimiz bu sıhhat sorununa hiperpigmentasyon denilmektedir. Hiperpigmentasyonun önüne geçmek güç üzere gözükse de aslında günlük bakım rutininize dahil edebileceğiniz kolay adımlarla bu sorundan kurtulmanız mümkün. İ

Güneş kremi

Cilt lekesinin önüne geçebilecek bir numaralı kaynak her vakit söylediğimiz üzere güneş kremi! Güneşin ziyanlı tesirlerinden korunabilmek için yaz kış demeden kesinlikle güneş kremi kullanmalısınız.

C vitamini

Cilt lekeleriniz oluşmadan bir tedbir almak istiyorsanız günlük bakımınıza c vitamini dahil edebilirsiniz. C vitamini cildinize ışıltı katarken birebir vakitte leke oluşumunun da önüne geçecektir.

Dokunmamaya dikkat

Siz de gün içince yüzüne daima dokunanlardansanız bu alışkanlığı bir kenara bırakma vakti geldi! Yüzünüze sık sık dokunmak akne oluşumuna ve cilt lekelerine sebebiyet vermekte.

Peeling

Peeling yapmak cildinizdeki meyyit katmanları arındırır bu sebeple cilt doku bozukluklarının önüne geçmek için kesinlikle bakım rutininize peeling eklemelisiniz.

Güneşe karşı siper alın

Güneş ışığına fazla maruz kalmak cilt lekelerini arttıran en kıymetli faktördür. Güneşli havalarda şapka takarak cildinizi güneş ışığının ziyanlı tesirlerinden koruyun.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/cilt-lekelerinin-sebebi-nedir-ve-nasil-yok-ederiz/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu