Güzellik

Cilt Yaşlanmasını Hızlandıran Günlük 5 Alışkanlık

Günlük olarak, şuurlu yahut farkında olmadan, cildimizi nasıl etkilediğini anlamadan yaptığımız birçok aktivite vardır.

Sağlıklı bir hayat usulü, sadece daha uzun yaşamanıza değil, tıpkı vakitte daha genç görünmenize de yardımcı olabilir. Çoğumuz şık bir biçimde yaşlanmak ya da en azından olduğumuzdan daha yaşlı görünmemek ya da hissetmemek isteriz. Her şeyin genetiğe bağlı olduğunu hissedebilirsiniz, lakin çok fazla özveri ve harika alışkanlıklarla elde etmek de mümkündür. İşte yaşlanma sürecini hızlandırabilecek birtakım sıhhatsiz davranışlar; Sağlıklı, hoş bir için mümkün olduğunca onlardan kaçının.

Cilt Yaşlanmasını Hızlandıran Günlük 5 Alışkanlık​

Yaşlanmanın kimi göstergeleri ortasında kırışıklıklar, kas kaybı, solgun cilt ve yorgunluk sayılabilir. Bu ilgili göstergeler fark edildiğinde, endişelenmek ve yaşlanma sürecini aksine çevirdiğini sav eden yaşlanma tersi tedavilere sığınmak doğaldır.

Günlük davranışlarımızı gözlemlemek ve değiştirmek, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve hayatımıza kaliteli yıllar eklemeye yardımcı olabilir.

1. Ilık Suyla Yüz Yıkamak​


Gerçek çok açık: Sıcak suyla yıkamak cildinize ziyanlıdır. Cildinizin doğal yağlarını tüketir. Bu, cildinizin kurumasına neden olarak zincirleme tepkisi tetikleyebilir: kuru cilt, daha da berbatlaşan cilt meselelerine eşit olan hasarlı bir nem bariyerine eşittir.

Sıcak bir duş düzgün hissettirebilir, fakat bu cildinize nazik olduğu manasına gelmez. Yüzünüzü sıcak suyla mı yoksa soğuk suyla mı yıkamanız gerektiği konusunda tartışmaya gerek yok. Yüzünüzü asla sıcak suyla yıkamamalısınız. Soğuk su cildinizin görünümünü sıkılaştırır ve canlandırır. Ayrıyeten cildinizin görünümünü süreksiz olarak güzelleştirebilir ve kan dolanımının artmasına yardımcı olur.

2. Yüzü Yıkamak İçin Sabun Kullanmak​


Uzun bir günün akabinde havadaki kirletici unsurlar yüzünüze bulaşır. Tüm bu kir, yağ ve toz, kapsamlı bir paklık yapılmadan birikebilir. Bu cilt kızarıklığına, tahrişe, ve yaşlanmaya neden olabilir.

Birçok kişi kalıp sabunun uygun bir cilt temizleyicisi olduğunu düşünmese de, öbürleri güzel bir temizleyici olduğuna yemin ediyor. Karşılık, kullandığınız sabuna bağlıdır. Bununla birlikte, birçok kalıp sabun yüzünüzde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Cildinizi tahriş edebilir ve kurutabilir.

3. Daha Az Uyumak​


Uyku eksikliğinin yaşlanma sürecini hızlandırdığını unutmayın. Büyüme hormonları, derin uyku sırasında hasarlı cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Gereğince uyumadığınızda, cildinizin günlük bozulmalarının bir gecede kendini yenileme talihi olmaz. Bu, vakitle daha bariz yaşlanma belirtilerine yol açabilir.

Yaşlanma tersi serumlar ve yararlı olabilir, lakin bu merhemlerin cildinize sızması için yatmadan evvel 15 ila 20 dakika bekleyin.

4. Gereğince Güneş Kollayıcı Sürmemek​


güneş yanığı ve cilt kanserine karşı korurken, cilt yaşlanmasının belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur. Her gün güneş kremi kullanmanın cildin yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Güneşten koruyucuların emeli, ziyanlı UV ışığını filtreleyerek cildinizi güneşten korumaktır. Güneşin neden olduğu yaşlanmaya karşı hala birinci ve en büyük muhafaza çizgisidir.

Daha genç görünen bir elde etmenin kolay bir yolu, her gün güneş kremi sürmeyi hatırlamaktır. Güneş kremi yalnızca cildi UV radyasyonundan korumakla kalmaz, tıpkı vakitte cildi yaşlanmanın birtakım bariz göstergelerinden de korur.

Güneşe maruz kalma, cildi pürüzsüz ve sıkı tutmaktan sorumlu olan tüketir. Kan damarlarını genişleterek cildin kırmızılaşmasına neden olma özelliğine sahiptir. Ayrıyeten ciltteki koyu pigmenti daha bariz hale getirerek cilde lekeli bir görünüm kazandırır.

5. Çok Gerilimli Olmak​


Uzun vakittir gülmediyseniz, komik görüntüler izleyin yahut bir güldürü sineması indirin. Yetersiz kahkahalar gerilim oluşumuna yol açabilir ve bu da bedeninizin hücrelerdeki enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini azaltabilir. Kahkaha, genel bir yeterlilik hissini besleyen uygun hissettiren hormonların üretimine neden olur. Bedeniniz tarafından gerilime reaksiyon olarak salınan hormonlar, cildiniz üzerinde ziyanlı tesiri olan fizyolojik değişikliklere neden olabilir.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/cilt-yaslanmasini-hizlandiran-gunluk-5-aliskanlik.3341/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu