Kadın Hastalıkları ve Doğum

Cinsel estetik ameliyatlar

Estetik labioplasti
Vajinal Sıkılaştırma ve Daraltma opera
Perineoplasti
G-Spot Uyarılma artırılması

Vajinoplasti vaginaya yapılan düzeltme ameliyatlarına verilen genel isimdir, vaginanın daralmasını ve sıkılaşması sağlanır.

Bir bayanın dış genital organlarını klitoris, dış dudaklar, iç dudaklar ve vagina olarak sayabiliriz. Bu yapılar olağan olarak her bayanda bulunur lakin yapı ve görünümleri açısından farklılıklar gösterebilir yahut doğumdan sonra görünüm ve fonksiyonlarında değişimler olabilir.

Estetik Labioplasti

Uzun ve sarkan dış dudakların estetik bir biçimde kısaltılmasıdır. Olağanda doğum yapmamış bayanlarda dış ve iç dudaklar vagina girişini kaparlar. İç dudaklar olağanda dış dudakların içerisinde yerleşir, dıştan bakıldığında çoklukla görülmez. Fakat birtakım bayanlarda iç dudaklar dış dudakların ortasından dışarı yanlışsız uzayabilir, sarkabilir, rengi ileri derecede koyu olabilir. Birebir formda dış dudaklar da olağandan uzun yahut kalın olabilir yahut iki taraf ortasında büyüklük açısından farklılıklar olabilir. Son yıllarda bayanların kendilerini tanımaları, bedenlerini ve cinselliklerini keşfetmeleri onlara bir çok yararlar sağlarken, bununla birlikte bir çok aksilikleri da beraberinde getirmiştir. Bayanlar kendilerini başka bayanlarla kıyaslama ve dış genital organlarının görümünden şikayetçi olmaya başlamışlardır. Bu şikayetler bilhassa genital bölgedeki dış ve iç dudakların uzun, sarkık, koyu renkte, olağandan kalın olması üzere farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Kimi bayanlarda bu saplantı haline gelerek büyük ruhsal sorunlara yol açabilir, cinsel ve aile ömürlerini olumsuz istikamette etkileyebilir.

Nasıl ki bayanlar sarkık karınlarından ya da kemerli burunlarından rahatsızlık duyabilirlerse tıpkı halde dış genital organlarının görünümünden ötürü da utanabilir, bu durum bazen eşlerinden soğutarak aile içi cinsel sorunlara dönüşebilir. Lakin ne var ki günümüzde çok az bayan bu şikayetini lisana getirerek tabibinden yardım istemektedir. Bu durumda bahsedilen şikayete yönelik cerrahi olarak düzeltme yapılmaktadır. Gerekirse labioplasti ile dış ve iç dudaklar kısaltılır, inceltilir yahut oburu ile birebir büyüklüğe getirilir.

edavi öncesi ve sonrası imgelerin websitelerinde yayınlanmasına kısıt ve sakınca getirildiğinden ameliyat öncesi ve sonrası durumlar ve manzaralarla ilgili bilgi almak ve örnekleri görmek için hekiminizden fiyatsız randevu alabilirsiniz. Labioplasti ameliyatlarında operasyonun biçimine hasta ile tabip birlikte karar vereceğinden kesinlikle muayene edilmeli ve karar buna nazaran verilmelidir. Operasyon ekseriyetle bir gün içinde, muayenehanede ya da hastanede gece yatışına gerek kalmadan tamamlanmaktadır, ama farklı durumlar ve estetik süreç talebine nazaran detaylar lakin muayene edildikten sonra tartışılmaktadır.

Vajinal Sıkılaştırma ve Daraltma operasyonları

Bir bebeğin doğumu sırasında, vajina ve onu çevreleyen doku ve kaslar gerilir. Doğum sonrası vajina olağana döner fakat hiçbir vakit tam olarak gebelik öncesine dönüş kelam konusu olmaz. Çoklukla ne kadar doğum yapılırsa vajinanın durumu daha da kötüleşir. Bilhassa olağan doğum sırasında vagina çıkım kısmında yırtıklar oluşabilir ya da doğum tabibi bebeğin başının kolay çıkması için vagina girişine küçük bir kesi açabilir. Doğumdan sonra vagina çıkımı genişler ve bazen dış dudaklar kapanmaz ve vagina girişi ayrık kalabilir. Bu durumda perine denen bu kısmı toparlamak ve dudakların kapanarak düzgün görünmelerini sağlamak emeliyle perineoplasti yapılır.

Vagina yapısal olarak değişik uzunlukta ve genişlikte olabilir ve dokusunun özelliğinden ötürü esneme, genişleme özelliğine sahiptir. Bu özellik bir bayanın olağan doğum yapabilmesi için doğal bir olaydır. Yeniden doğumlara bağlı olarak vagina yan duvarlarında sarkmalar olabilir yahut derinlemesine yırtıklar olabilir ve vagina olağandan fazla genişleyebilir. Meğer ki, cinsel ilgi sırasında vaginanın darlığı hem erkek, hem de bayan açısından çok kıymetlidir. Olağanda bayanlar bağlantı sırasında vagina yan duvar kaslarını kullanarak vagina darlığını sağlayabilirler. Fakat fazla doğum yapanlarda bu kaslar gevşemektedir. Birden fazla bayan bu kaslarını güçlendirmeyi bilmemektedirler. Vajinadaki genişlemeler şahısların cinsel alakadan aldıkları zevki azaltmaktadır. Yeniden vaginanın çok genişlediği durumlarda içeriye hava kaçarak bağ sırasında gaz çıkarma usulünde sesler olabilir ve bu da her iki tarafı hayli olumsuz tarafta etkilemektedir. Bayanlar sorunun ne olduğunu ve neden kaynaklandığını bilmediklerinden yahut utandıklarından ötürü hala hekimlerine bu tip sorunlarını söz edememektedirler. Günümüzde bu tip sorunlar kısıtlı olmakla birlikte ilaçlar, daha tesirli ve kusursuz olarak laser yahut cerrahi tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Ameliyat olmadan yapılabilecek uygulamalarda vajinal kas kuvvetlendirme ölçüm ve antrenmanları ile Perineometre aygıtları ile vaginal kasların kuvveti sıkılığı kavrama yeteneği ölçülür, sonra yeniden bu aygıtla vaginal kasların sıkılığı ve kasılması öğretilerek yanlışsız formda antrenman yaptırılır, bu teknikle ayrıca…beklenmedik vakitlerde ve çok sıklıkta acil idrara çıkma hissi ve idrar kaçırma şikayetlerine ilişkin terapi de uygulanmakta ve gerekirse daha gelişmiş aygıtlarla (işlevsel elektriksel stimulasyon) uygulamalar yapılarak olağanüstü sonuçlar alınabilmektedir.

Kozmetik genital vajinal cerrahi ameliyatları ve Lazer

Cosmetic Vaginal Surgery-Ameliyatlar

Labia minora reduction (Bkz: Labioplasti)
– Clitoral hoodoplasty, frenuloplasty (klitoris estetiği)

– Klitoroplasti; cinsel soğukluk, orgazm olamama yahut estetik korkular nedeniyle klitoris üzerindeki dokunun kısaltılması
– Labia majora reduction, augmentation, bleaching (genital-vajina estetiği ve beyazlatılması)
– Surgical vaginal tightening, (Cerrahi vaginal sıkılaştırma)
– Perineoplasty (Cerrahi genital estetik ve daraltma-sıkılaştırma)
– Laser vulva tightening & bleaching therapies, (Laser ile vajina sıkılaştırma ve beyazlatma)
Non-surgical vaginal tightening; Laser vaginal rejuvenation ( Cerrahi süreç olmadan Laser ile Sıkılaştırma, gençleştirme)

-RF (Radyofrekans) uygulamaları

– Gerilim incontinence treatment, (idrar kaçırma tedavisi)
G spot augmentation,
– Hymenoplasty (Kızlık Zarı Onarımı)
– Genital platelet-rich plasma (PRP) for antiaging, O-Shot uygulaması
– Complementary sexual therapies and surgical interventions for vaginismus, dyspareunia, hymenal anomalies
– Introital tightening by radiofrequency (Radyofrekans ile giriş daraltılma-sıkılaştırılması)
– Laser Tightening
– Genital Bleaching (Genital Beyazlaştırma, Vajina Beyazlatma)

Kaynak: https://www.doktorsitesi.com/blog/makale/cinsel-estetik-ameliyatlar

Başa dön tuşu