Anne ve Çocuk

Çocuğa ödül verilmeli mi? Ebeveynlerin uyguladığı ödül ve ceza sistemi çocuğu şiddete itiyor!

Ebeveynlerin düzgün ve gaza getirici olarak gördükleri ödül ve ceza sistemi aslında çocuk üzerinde kalıcı tesirler oluşturabildiğini belirten uzmanlar, çocukta oluşan tramvatik yaraların bir birçoklarının bu sayede açıldığını öne sürdü. Uygulanan ödül sistemi doyumsuzluk oluştururken ceza sistemi ise çocuğun şiddete meyil etmesini sağladığı ortaya çıktı. İşte ödül ve ceza sisteminin ile ilgili merak edilenler

Aileler çocuklarını en uygun biçimde büyütmeye çalışır ve en sağlıklı biçimde vazifelerini yerine getirmesini bekler. Uzmanlar kendilerine suçsuz üzere görünen ödül ve ceza sisteminin çocuğu şiddete ittiğini agresifleştirdiğini ve travmatik sonuçlar doğurduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar uygulanan sistemde ödül doyumsuzluğunu peşinden getirirken cezalandırma sistemi de agresifleştirip çocukların hudutlu bir yapıda saldırganlaşmasına alt yapı hazırlıyor.

ödül sistemini kullanan anne

Bir çocuğa verilebilecek en makus şeyin onun gereksinimi olan bir durum için karşılığında ailesinden aldığı ödül olduğunu vurgulayan psikologlar bu durumda “Sınıfı geçersen sana bilgisayar alacağım.” üzere cümlelerin çocuğu dahasına ittiği için, muhakkak bir müddet sonra tatminliği kalmadığı ve hudutların daha ilerlediği vakitlerde çocuğun, bunu hem vazife olarak kabul etmeyeceğini hem de sorumluluk şuurunu geliştirmeyeceğini açıkladı. Bu stil durumlarda tepkisel olarak “Matematikten 2 almışsın, bu halde arkadaşlarınla bulaşamazsın” üzere cümleler ise onu hayatından yoksun etmekle tehdit ettiğiniz için hem size karşı bir öfke duygusu yaşayacaktır, hem de dış dünyaya karşı anlaşılmadı duygusu ile saldırganlaşmaya ve sataşmaya başlayacaktır.

çocuklarda şiddet

CEZA ALAN ÇOCUĞUN ŞİDDET EĞİLİMİ DAHA FAZLA

Ceza verildiğinde tasa düzeyinin çok arttığını belirten uzmanlar, bu duruma bağlı şiddet eğilimi olan çocuk da ileride ebeveyn olduğunda birebir durumları gözeterek kendi çocuğunu büyütecek ve hiçbir çocuk bu şekil anılarını kolay kolay zihinlerinden silmez. Ceza alan çocuk öfke nöbetleri, hudut krizleri geçirebilir. Kendisine ya da dışarıda birine ziyan veren çocuğu gören ebeveynlere anlatılan bu durum karşısında “Keşke yapmasaydım” dediklerini belirten uzmanlar, çok geç olmadan ailelerin bu mevzuda katiyen bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

düşünceli çocuk

BEYİNLERİNİN MUHAKEME YETENEĞİ KAYBOLUYOR

Uzmanlar, çocuğu anne ve babaya itaati gerçekleştiğinde muhakeme yeteneğinin ortadan kalktığını tabir eden uzmanlar beynin frontal bölge olarak isimlendirilen (düşünme, karar verme, muhakeme etmesini sağlayan bölgenin) fonksiyon dışı kaldığını ve küçüldüğünü açıkladı. Bu çocuğun gelişimini etkilerken, ileriki yaşlarında önemli külfetlerle baş başa kalmasını ve özgüven mahrumu olmasına imkan sağlıyor.

düşünen baba ve çocuğu

SORUMLULUK SAHİBİ OLMALI

Uzmanlar bu hususta ödül ceza yerine sorumluluk şuurunun aşılanması gerektiğini ve sonuçlarına katlanarak hayatını idame ederken, açıklamalar yaparak neden yapması gerektiğinin anlatımının sağlanması gerekmektedir. Bu sistematik biçimde oturduğunda ödül ya da ceza sisteminin otomatik olarak devre dışı kaldığını belirten uzmanlar, küçük yaşta sorumluluk sahibi olan çocuğun ileri yaşlarında da kendi çocuklarına tıpkı aşılamayı yapacağını açıkladı. Çocuklar ailelerinin yansımasıdır kelamından yola çıkarak, ileride nasıl davranmalarını istiyorsanız o formda davranmanızı öneririz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2989864-ebeveynlerin-uyguladigi-odul-ve-ceza-sistemi-cocugu-siddete-itiyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu