Anne ve Çocuk

Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlış? Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi?

Çocukların kimileri çok iştahlı olurken, kimileri da o kadar iştahsız olabilmektedir. Bu durum ebeveynleri üzdüğü üzere kaygı kaynağı haline de getirmektedir. Sağlıklı beslenen çocuğun gücü yerinde olurken, iştahsız çocuğun beden direnci daha düşük olmaktadır. Ebeveynler sonlanıp çocuğa zorla yemek yedirme refleksine girebiliyorlar. Çocuğa Zorla Yemek Yedirmek Neden Yanlış? Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi?

Ebeveynler çocuklarını en uygun biçimde büyütmek isterler. En sağlıklı yiyecekleri hazırlayıp, beden direncinin daha yüksek olması için çabalamaktadırlar. Çocukların az yemek yemesi ya da çok iştahsız olması, ailelerin en çok şikayet ettiği mevzuların başında geliyor. Bu durum karşısında ailelerin baskıcı tutumlar sergilemek yerine, sakin olması gerekiyor. Bunun için kendilerince tahlil arayışına giren ebeveynler, ceza ya da ödül sistemi kullanma yoluna girmektedirler. 

çocuğa zorla yemek yedirmek

ÇOCUĞA ZORLA YEMEK YEDİRMEK NEDEN YANLIŞ?

Çocuğun yemeği geri çevirdiğinde, ağzından çıkardığında, yememek için direnç gösterdiğinde bazen sabrın zorlanıyor olabilir. Bu yüzden kimi vakitlerde yemesi için onu zorlamaya çalışmış olabilirsin. Lakin ne yazık ki çocuğa zorla yemek yedirmeye çalışmak birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri annenin zorla yemek yedirmesine rağmen itimat hissinin sarsılmasıdır. Annenin otorite olması ve bundan sonraki tüm davranışlarına müdahale edeceği hissi vermesiyle birlikte, anneyle olan inançlı bağı dertli bağa dönüşüm gösterebilmektedir. Bu da daima tetikte olma durumu, ve komut beklemeyle özgüven eksikliği olan bireyler yetişmesine sebebiyet vermektedir.

çocuğa zorla yemek yedirmek

YEMEK YEMEYEN ÇOCUĞA CEZA VERİLİR Mİ?

Çocuklara ceza vermek, her vakit için yanlış bir tavırdır. Yeme sorunu için ödül ise büsbütün yanlıştır. Çocuk yemek yediği için ödüllendirildiği vakit, her yemekten sonra ödül beklemeyi öğrenir. Çocuk daha sonrasında fizyolojik muhtaçlığını gidermek için değil, ödül için yemek yemeği tercih edebilmektedir. Bu durumun baş sorunlarından biri de ileride mükafatla başladığı yemeğe obeziteye kadar devam edebilecek iştahının açılması ya da büsbütün yemekten soğumasına sebebiyet verebilir. 

çocuğa zorla yemek yedirmek

Çocuk gereksinim duyduğu için, yani acıktığı, karnı guruldadığı, birtakım mahrumluklar çekmeye başladığı için yemek yediği vakit, ödül beklemek üzere bir tavır geliştirmeyecektir. Bu nedenle çocuk yemek yedi diye muhakkak ödüllendirilmemelidir. Az da olsa yemek yemesi gerektiği anlatılmalıdır.

çocuğa zorla yemek yedirmek

Ceza sistemi de kullanılmama, yemekten yoksun edilmemelidir. Yeniden anne ile olan bağına ziyan verdiği üzere, karakteristik özelliklerinde de makus tesirler bırakabilmektedir. Uygulanacak en gerçek prosedür, çocuğun her şeyden azar azar yiyerek tadına bakmasının sağlanmasıdır. Zira çocuklar bazen besinlerin renginden ya da kokusundan ötürü da yemek istemeyebilirler.

çocuğa zorla yemek yedirmek

ÇOCUKLARIN SIKINTISIZ YEMEK YEMESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

  • Öncelikle bir çocuk öğünün aşan yemekler önüne koyulmaması gerekmektedir. 
  • Aç kalma imkanı tanıyarak, istediği yemeği yiyebileceği seçeneği sunulmalıdır.
  • Muhakkak ebeveynlerin gergin olmaması gerekmektedir. Şayet kilo ve uzunluk orantılıysa muhakkak zorlandırılmamalıdır.
  • Rol model olması gereken ebeveynler, sofraya tıpkı saatte tüm aile olarak oturulup yenmesi gerektiği bilgisi aşılmalı ve bir ebeveynler olarak mutlaka tek cins beslenilmemelidir.
  • Karnının aç olup, olmadığını yeniden çocuğun kendisi bilmektedir. Bu sebeple ne kadar isterse o kadar yiyebilme bahtını ona vermeniz gerekmektedir.
  • Kaşıkla peşinde koşulmamalıdır. Hem gereksiz efor harcanmasına, hem de yemekten uygunca uzaklaşmasına sebebiyet verebilir.
  • Hoş sunumlar hazırlamak ve ailece yemek yenirken tadının nasıl olduğundan bahsedilmesi iştahını arttırırken, merak hissini tetikleyebilir.
  • Beslenme esnasında uyarıcı televizyon, cep telefonu, tablet üzere aygıtlar açık olmamalıdır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2989008-cocuga-zorla-yemek-yedirmek-neden-yanlis-yemek-yemeyen-cocuga-ceza-verilir-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu