Anne ve Çocuk

Çocuk mahremiyeti nedir? Çocuklara mahremiyet ne vakit öğretilir?

Mahrem Arapça kökenli gizlemek ve örtmek manasına gelen bir sözdür. mahremiyet ise gizlenen özel alan manasına gelir. Çocukların bir birey olarak özel alanlarını bilmesi ve hudut çizerken, kendine ilişkin olan bölgeler hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Pekala çocuk mahremiyeti nedir? Çocuklara mahremiyet ne vakit öğretilir?

Mahremiyet eğitimi çocuklara verilmesi gereken özel bir eğitimdir. Anne baba tarafından da öğretilebileceği üzere bir uzman psikolog, çocuk gelişim uzmanı, pedagog tarafından da öğretilebilmektedir. Mahremiyet eğitimi çocuklar için hayli kıymet arz eder. Kendi özel alanını tanıması ve diğerlerinin özel alanını tanımasıyla birlikte, hürmet duymayı ve özel alan şahsiliğini öğrenmiş olur.

çocuk

ÇOCUK MAHREMİYETİ NEDİR?

Mahrem, Arapça kökenli bir sözdür. Gizlemek ve örtmek manasında kullanılır. Mahremiyet ise özel alan demektir. Daha çocuk yaşta mahremiyet kavramının öğretilmesi yeni kuşağın sağlıklı ve saygılı bir birey olmasını sağlamaktadır. Mahremiyetle cinsel eğitim karıştırılmamalıdır. Cinsel eğitim, bireyin kendi cinsiyet rolünü bulması demektir. Tıpkı şey olmasa da ikisi de bir ortada verilebilir. 

konuşan anne ve çocuğu

Mahremiyet eğitimi anne baba  yada birinci bakıcı tarafından verilmesinin daha uygun olduğunu belirten uzmanlar, özel alanım tanımlaması, özel alanın korunması, özel alanlara hürmet duyulması ana başlıklarıyla eğitilmesi gerektiğini belirtti. 

Özel alan; vücudumuzdaki özel bölgelerden, özel eşyalarımızdan, sahip olduğumuz özel ve paylaşılmaması gereken bilgilerden oluşur. Özel alan tanımlaması yapılırken, çocuğa vücudundaki özel bölgeler açıklanır ve bölgelerin kendisine ilişkin olduğu, diğerinin görmesine yada dokunmasına müsaade verilmemesi gerektiğini açıklanır. 

anne ve çocuğu

Özel alanı öğrenen çocuk artık dışarıdan biri kendisine müdahalede bulunduğunda korunması gerektiğini anlar. Birebir formda bir diğerinin da özel alanına girmemesi gerektiğini öğrenir. Özel alanı muhafazaya başlayan çocuğun bir ihmal karşısında çabucak annesine yada babasına gelmesi gerektiğini belirtilir. Çığlık, bağırma üzere refleksler öğretilir. 

anne ve çocuğu

ÇOCUKLARA MAHREMİYET NE VAKİT ÖĞRETİLİR?

Çocuğun birincil bakım veren kişi anne yada babası tarafından 2 yaşından başlayarak eğitim verilmesi gerekmektedir. Çocuklara bu ders üzere değil, günlük hayatın içindeyken açıklamak ve anlatılmalıdır. Birebir formda ebeveynlerinde çocuğun isteği dışında öpmemesi, sarılmaması, kucaklamaması gerekir. Unutulmamalıdır ki çocuklar büyüklerini taklit eder. Onlara o saygıyı ve özel alan bilgisini lakin kendinizden aşılayabilirsiniz. 

Çocukların 2 yaşından itibaren mahrem bölgelerine latife yapmak, isteği dışında ona dokunmak, teşhire teşvikten kaçınılmalıdır. Giyinmeyle alakalı mahremiyet eğitimi verilmeli ve yanında kimse çıplak olmamalı, onunda kimsenin yanında çıplak kalmamasını sağlamalısınız. Yoksa ilgi göründüğünü düşünüp çıplak dolaşmaya çalışabilir.

bebekler

Uzmanlar ayrıyeten çocuklarda kıyafet seçimi yapılırken, mahrem bölgelerinin etki edilmemesi konusunda da uyardı. İlkokul çağından itibaren özel alan korunmalı, oda kavramına müsaadesiz girilmemelidir. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2992597-cocuk-mahremiyeti-nedir-cocuklara-mahremiyet-ne-zaman-ogretilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu