Anne ve Çocuk

Çocuk okula nasıl alıştırılır? Okula gitmek istememek neden olur?

Okul çağına gelmiş çocukların en büyük ıstırabı düşkün oldukları anne ve babadan uzaklaşma telaşıdır. Bu durumda kendilerinin inançta olmayacağını hisseden çocuk, okula gitmek istemiyor. Anne ve babadan ayrılma hissinden arındırmak için ebeveynlerin çocuğu okul ortamına alıştırması gerektiğini belirten uzmanlar açıkladı. Çocuk okula nasıl alıştırılır? Okula gitmek istememek neden olur?

Bebekliğinden itibaren annesi ve babasıyla yaşayan çocuk, bir anda ebeveynlerinden ayrıldığında büyük kaygı yaşayan çocuk telaş bozukluğu ile baş başa kalabilir. Bu da çocuğun üzerinde kalıcı bir tesir oluşturmaktadır. Tıpkı formda çocuğun dert bozukluğu sebebiyle okulda nefret ettiği, akademik muvaffakiyetinin da daima düşüşte olduğu görülmüştür. Uzmanlar çocukların okula ısınması için evvelce alıştırma yapmak gerektiğini, izah edilmesi, heveslendirilmesi ve okul sürecinde de ailesinin yanında olduğu hissinin verilmesi gerektiği belirtildi.

 

 

okula giden çocuk

ÇOCUK OKULA NASIL ALIŞTIRILIR?

 

 

⇒OKULLARI DOLAŞIN

Çocukla birlikte okula başlamadan evvel bol bol öğrenci hayatını izlettirin. Öğretmenlerle konuşmasını mümkünse okulları dolaşmasını sağlayın. Okul hayatının çocuğun ilgisini çekmesini sağlayın. Seçtiğiniz 3-4 okul ortasından çocuğunuzun istediği okula gitme özgürlüğünü tanıyın. Onun birçok vaktini geçireceği ortamını kendi oluşturması okula başlama sürecinizi kolaylaştırır.

okul sevmeyen çocuk

⇒ÇOCUĞU OKULLA ASLA KORKUTMAYIN!

Okulu bir otorite gücü olarak yansıtmamak gerekiyor. Bu hususta uyaran uzmanlar, çocuğun okulu sevmesi ve sevinçle gitmesi, öğrenmeye açık olmasında çok büyük etken olduğunu belirtti. Okuldan korkan çocuk, gitmek dahi istemezken bir yandan da akademik hayatının berbat geçmesine sebebiyet verir. Olabildiğince ebeveynlerin okulu sevdirmesi gerekmektedir.

okula giden çocuk

⇒İLK OLARAK TAM VAKİTLİ OKULA YAZDIRMAYIN

Çocuğun eğitim ve öğretime hazır olması için anaokulu ya da kreş üzere ortamlarda öncelikle toplumsallaşmayı, oynamayı ve eğlenmeyi bilmelidir. Direk ilkokula yazdırılan çocuk o kadar saat hiç tanımadığı beşerlerle vakit geçirmek istemeyecektir. Onun yerine anaokulunda 2-3 saat vakit geçirmesi çocuğun alışma süreci için en uygunu olacaktır. 3 yaşından itibaren oyun kümeleriyle başlayabilir, anne ve çocuk saatinde birlikte oyunlar oynayarak ortama ısınmasına yardımcı olabilirsiniz.

okulu sevmeyen çocuk

⇒PROBLEMLERİNİ YÜZÜNE VURMAYIN

Çocuğu  okul hayatında da başarılı ve her şeyi sizinle paylaşmasını istiyorsanız, asla çocuğun kusurlarını yüzüne vurmayın. Çocuk kusurunun ona vurulduğunu hissettiğinde kendini noksan hisseder ve içine kapanmaya başlar. Okulda çıkan sorunlardan de bahsetmezken, asosyal bir yaşama hakikat gidebilir. Yüzüne vurmak yerine güzelce açıklamayı ve kusurunun hata olduğunu kabul ettirmeyi deneyin. Bunu da yaparken her insanın kusur yapabildiğini unutmayın.

derste uyuyan çocuk

⇒ÇOCUĞUN DA DİNLENMEYE HAKKI VARDIR

Okulu seven çocuk zati gitmek isteyecektir lakin ortada uyuyakalıp gitmek istemediğini söylüyorsa, onu dinlemelisiniz. Çocuklarda yorulur, kitaplarla git gel yapmak, akşam meskene gelince daima ders çalışmak, çocukların beyinlerini ve bedenlerini yorabilir. Çok olmadıkça günlük tatillerini güzel karşılayabilir ve çocuğun bu isteğine karşı hürmet duymalısınız.

gözlemci anne

⇒GÖZLEMCİ OLUN!

Çocukların kimileri rahatlıkla her şeyi ailelerine anlatabilirken, kimileri ise anlatmamayı tercih edebiliyor. Okulda yaşananları rahatlıkla anlatması için çocukla ebeveynin bağının daima etkin ve sağlam olması gerekir. Ayrıyeten ebeveynlerin okul ile daima irtibatta olması gerekmektedir. Çocukta değişen davranış, huy ya da makûs bir durum olduğunda ebeveynin çabucak müdahale etmesi ve çocukla konuşması gerekirse psikolog eşliğinde bir uzmana müracaatı gerekir. Çocuklarda bir çok dert meydana gelebilir. Onlar dünyayı anlamlandırma çalışmasında olduklarından, kusurlarının da doğrularının da farkına varamaz.

okula giden çocuklar

OKULA GİTMEK İSTEMEMEK NEDEN OLUR?

Çocuk kendi otoritesinden ayrıldığında telaş duymaya ve korkmaya başlar. Muteber bölge olarak o otoritenin etrafından dolanan çocuk bir anda kendini savunmasız hissedebilir. Bu yüzden ebeveynler çocuklara öncesinde alıştırma yapmalı ve kendilerine bu kadar bağımlı kılmamalıdır. Zira çocukta oluşturabileceği özgüven eksikliği hayatı boyunca üzerinden atması sıkıntı bir hale dönüşebilir.

okula gitmek istemeyen çocuk

Çocuğunuz sizin yokluğunuzda korkabilir. Bu yüzden giderken neden gittiğinizi ve ne vakit geleceğinizin açıklamasını yapmaktan çekinmeyin. Şayet açıklama yapmazsanız çocuk kendini terk edilmiş hissedebilir ve okula karşı da kin besleyebilir.

üzgün çocuk

Okul korkusu geliştiren çocuklar çoklukla muvaffakiyet korkusu olan, uslu, uyumlu, çok onay bekleyen çocuklardır. Bu kişilik özelliklerine sahip çocuklarda tetiği çeken bir etken kaygıyı başlatabilmektedir. Bunlar ailede bir hastalık, yakınının kaybı, okul yahut öğretmen değişikliği üzere değişkenlere bağlı meydana gelmektedir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2991309-cocuk-okula-nasil-alistirilir-okula-gitmek-istememek-neden-olur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu