Anne ve Çocuk

Çocuk psikiyatristi yahut psikoloğuna hangi durumlarda başvurulur?

Bir çocuğun akıl ve ruh sıhhati açısından, çocuk psikiyatri yahut çocuk psikoloğu uzmanına götürülmesi önerilen çocuklarda besbelli olarak ortaya çıkan işaretler, uzmanlar tarafından ortak biçimde belirlendi. Çocuk psikolojisiyle kim ilgilenir? Çocuğun takviye almasını işaret eden 11 husus nedir?

Çocuk psikiyatrisi tıp alanında ihtisas yapmış bireylerin çalışma alanıdır. Ekseriyetle ruhsal tedaviyle birlikte ilaç tedavisi uygulamaktadırlar. Çocuk psikoloğu ise, psikoloji kısmından mezun, çocuk alanında yüksek lisans yapmış insanlardır. Tedavi metotlarını büsbütün psikoloji üzerine etkinlikler ve sözlerle gerçekleştirmektedirler.

Rastgele birine gittiğiniz takdirde kendi alanlarına yönelik yönlendirmeleri yapabilmektedirler.

çocuk psikolojisi rahatsızlıkları uzmanı

Her iki kulvardakiler de çocuk ve ergenler üzerinde destekleyici, ruh hastalıkları ve ruhsal tramvalar üzerinde çalışmaktadırlar. Tıp fakültelerinde ya da eğitim hastanelerinde, klinik ofislerinde vazifelerini icra ederler.

çocuk psikolojisi rahatsızlıkları uzmanı

Çocuk ve ergenlerde ruhsal meşakkatlerin erken teşhisi, sonraki yaşantısı için çok kıymetlidir. Psikologlar tarafından oluşturulan çocuklarda dayanağın ve ruhsal tedavinin gerektiğini öne süren 11 işaret yayınlandı. Bu işaretlerle ebeveynlere ne vakit uzmana gitmeleri gerektiğini ve takviye almaları için en uygun ne vakit olduğunu belirlemede kullanılması önerildi.

çocuk psikolojisi uzmanları

Ebeveynler için çocukların tanımlanması ve fark edilmesinin sıkıntı olduğunu öne süren uzmanlar, teşhis ve tedaviden yarar görebilecek bir çok çocuğun muhtaçlık duydukları yardımı alamadıklarını belirtti. Bunların başındagerek ebeveynin tavrı (benim çocuğumda ıstırap olamaz), gerekse kabul ediş olduğunun altını çizdi.

Çocuk ve ergen psikiyatristleri için ikaz işaretleri şunlardır:

 • Olağan davranış ne kadar sürdüğü?
 • Hayatı kalitesini nasıl etkilediği?

çocuk psikolojisi uzmanları

Çocukları üzen, okulda, etrafında, akranlarında yaşadığı sorunların kalıcı tesire sahip olabildiğinin altını çizen uzmanlar, bu durumun çocuğun his durumu, düşünme sistemi, odaklanma ve marifet sorunu, muvaffakiyet düşüşü, ilerideki yaşantısını etkileyen anksiyete, panik atak, hiperaktivite, depresyon, aile içi irtibat sorunları üzere meselelere neden olduğunu belirtti.

İşte ebeveynlerin dikkat etmesi gereken 11 ikaz işareti:

 1. İki hafta yahut daha uzun müddettir çok üzgün hissetmek yahut içine kapanık olmak.
 2. Konsantre olma zahmeti ve dürtüsellik, hiperaktivite bozukluğu
 3. Otizm spektrum bozukluğu belirtileri göstermek ve kuşku durumu
 4. Kaygı, telaş bozukluğu ve davranış meseleleri
 5. Hengameye karışmak, diğerlerini makus biçimde incitmeyi istemek.
 6. Kendine yahut diğerlerine ziyan verebilecek şiddetli, denetimden çıkmış davranış.
 7. Günlük aktivitelerin önüne geçen ağır kaygılar yahut dehşetler.
 8. Tekrarlayan konuttan, okuldan kaçma durumu
 9. Arkadaş bağlarında sorun, hiç arkadaşı olmaması
 10. Okula gidememek, derslere girme isteksizliği
 11. Davranışında yahut kişiliğinde gözlenen değişiklikler.

çocuk psikolojisi uzmanları

Psikologlar, işaretleri barındıran çocuğun ebeveynlerinin kuşkularına karşılık ne yapmaları gerektiğini de belirtti. Kuşkularınız varsa, okuldaki arkadaşlarına, öğretmenlerine sorulmalı bilgi alınmalıdır. Sorun olduğunu düşündüğü bir durum varsa bunu çocuk psikoloğu yahut psikiyatrisiyle konuşmalı ve çocuğu tanımlamalıdır. 

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2988095-cocuk-psikiyatristi-veya-psikologuna-hangi-durumlarda-basvurulur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu