Anne ve Çocuk

Çocuklar bayramları neden sever? Bir çocuğa neden bayram armağanı verilmelidir?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, çocukların heyecanı herkesin içini şimdiden ısıtmaya başladı. Kültürümüz ve geleneklerimizin devam ettiği bayram kutlamalarımızda, çocuklara daha uygun aşılayarak aslında daha keyifli bir kuşak oluştururuz. Pekala, çocuklar bayramı neden sever? Bir çocuğa bayramda neden ikram verilmelidir? Bayram ikramı adetinin kökeni nereden gelmektedir? Birlikte bakalım…

Sözlük manası olarak Allah’a yaklaşmak manasına gelen kurban sözü, bayram ismi altında, ibadetle birlikte hoş vakit geçirilmesini temenni eder. Allah’ın dediğinin yapmanın verdiği memnunluk ise değer biçilemez bir huzura eşittir. Çocuklarımızı en yeterli biçimde yetiştirmeye çalışırken, bayramları yanlışsız anlatmak, onlara gelenek ve göreneklerimizden bahsetmek, kıymetlerimizi aşılamak epeyce büyük ve kıymetli yer kaplamaktadır. Çocukların bayramla bağı daha tatlı ve saf bir süreç olarak ilerler. Büyüdüklerinde ise bayramı nitekim bayram üzere yaşamak ve yaşatmak, paylaşmanın lezzetine varmak için, bayramın çocuklardaki yansımasına bir göz atalım…

çocuk neşesi

ÇOCUKLAR BAYRAMLARI NEDEN SEVER?

Çocukların bayramı sevmelerinin en büyük sebeplerinden biri hissettikleri aidiyet hissiyle alakalıdır. Kendilerini özel hisseden çocuklar; toplumsallaşma, memnun insanların yüzü ve kendileri daima kutlayan birilerinin varlığıyla bayram sevincini daha da içten yaşamaktadırlar. Çocukların zihinlerinde bayrama ait “Sev, bedel ver, paylaş” sözlerinin ağır bastığını görmekteyiz. Bu periyotta makûs hiçbir şeyin olmayacağını ve bunun bir fırsat olduğunu belirten uzmanlar, kıymetlerimizin transferleri için çok sağlam bir atmosferin olduğunu da altını çizdi. 

paylaşımcı çocuk

Değerlerin toplumsal öğrenmeyle ortaya çıktığını açıklayan uzmanlar, fikir, his ve davranışın yanında bir de kıymetlerin olması gerektiğini belirtti. Bedeller, genetikle gelmez. Toplumsal öğrenmeyle ortaya çıkar, bireyin kişilik gelişimi için bu bayram ortamlarının olması ve eski yordam kutlamaların devam etmesi gerekmektedir. Bayram günü sevincinin korunması gerektiği net bir biçimde belirtildi. 

çocuklara bayramlık kıyafet

BAYRAMLIK KIYAFET

Bayram coşkusu ve heyecanı daha bayram gelmeden yüreklerini sarmaktadır. Bu özel günde, en özel kıyafetlerini giymek isterler. Dışarıya kıyıp da giyemedikleri ayakkabılarla konutun içinde dolaşmalarının sebebi de budur. Bayramlık kıyafetlere ihtimam gösterilmesi çocuklarda özel gün hissini vurgulamaktadır. Bu yüzden o günün özel ve eşsiz olduğunu vurgulamak için bayrama hazırlıkta çocukla birlikte alışveriş yapmak daha mantıklı olacak ve çocuğun bayramı sevmesine sebep olacak etkenler ortasında yer alacaktır.

kalabalıkta çocuk

KALABALIK = MUTLULUK

“Eski bayramlar daha iyiydi”, “Nerde o eski bayramlar”  klişesi aslında özlediğimiz hissin özel olma hali olduğunu göstermektedir. Zira eski bayramlarda çocuktunuz ve kendinizi özel hissederdiniz. Bu durumu açıklayan uzmanlar, çocuklara bayramların kendilerini daha özel ve eşsiz, kıymetli hissettirdiğini açıkladı. Çocuğun okul ve arkadaşları, çekirdek ailesi dışında öbür insanları tanıma imkanın olması, herkesle irtibat halinde olması ise ona başka bir özgüven ve memnunluk katıyor. Elhasıl ne kadar kalabalık, çocuklar için o kadar memnunluk manasına geliyor.

harçlık alan çocuk

HARÇLIK

Bayram harçlığı yalnızca para vermek niyetiyle yapılan bir davranış değildir. Aslında çocuğa o sırada paylaşmanın hoşluğu anlatılır. Yiyecek ya da para toplayan çocuklar bir ortaya gelip de, birbiriyle de paylaştığını görmüş olabilirsiniz. Bir yandan da kendisine ilişkin olan bir parayı harcamanın memnunluğu var elbette. Çocuk için en keyifli yanı hem bu kadar kalabalık ortasında olup, hem fark edilir olup, hem de cebinde yetişkin üzere parasının olmasıdır…

eğlenen çocuk

BAYRAM ETKİNLİKLERİ

Birçok çocuk bayramlarda büyüklerin ziyaretinin dışında farklı yerlere gideceğini bilir. Birine giderken dahi öbür bir yerde yemek yemenin, lunaparka gitmenin, ailesiyle vakit geçirmenin huzurunu içinde taşır. Bir yandan gece gündüz çalışan anne ve babanın da yanında olması, herkesin yüzünde tebessümlerle oturup kalkması, olağanda gitmeyeceği aktiflik ortamlarına gidebiliyor olması onun için kâfi olmaktadır. Hasılı tatilden çok daha hoş bir vakit dilimi olarak, çocuklar için bayramın özel olmasını sağlayan sebepler ortasındadır. 

hediye alan çocuk

BİR ÇOCUĞA NEDEN BAYRAM İKRAMI VERİLMELİDİR?

Bayramlar, çocuklarının karakterlerinin gelişiminde aktif rol oynamaktadır. 6 yaşına kadar gördüğü, duyduğu ve ona yapılan hiç bir şeyi unutmayacağı için, hayat standardı içerisinde bu gördüklerini uygulamaya başlamaktadır. Tüm yapılan süreçler çocuk için örnek teşkil eder. Bayramın en büyük manası olan, paylaşmanın verdiği memnunluğu gösterebilmek ismine, en çok çocuklara bonkör davranılması gerekmektedir. Abartmadan fakat bir paylaşımın olması gerektiğinin altı çizilmelidir. Çocuğa verilen ikramın dışında bu yüzden onun da etrafındaki insanlara dağıtması için küçük armağanlar verilmelidir. Çocuğun da paylaşımcı olması ve asıl bayramın bu formda tadının çıktığı anlatılmalıdır. 

osmanlı vaktinde bayram

Ayrıca bayramda hediyeleşme geleneği tam manasıyla Osmanlı devri vaktine dayanmaktadır. Kurban Bayramı’nda şovlar ve şölen alanları inşa edilirdi. O sırada padişah çocuklara başka, yetişkinlere farklı ikramlar dağıtırdı. Kumanyalar teslim ettirirdi. Davul sesleri sokaklarda yankılanırken, çocukların sokak sokak koşarak eğlendiği görülürmüş. Aldıkları ikramlarla memnun oldukları görüldükçe de bayramların özel olduğunu idrak ettirme hedefiyle da devam etmiştir. Ayrıyeten öğlenden evvel bayramlaşma ve ibadetle geçerken, öğlenden sonrasında gecelerde ikramlar, şovlar, şenlikler devam ederdi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990318-cocuklar-bayramlari-neden-sever-bir-cocuga-neden-bayram-hediyesi-verilmelidir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu