Anne ve Çocuk

Çocuklar eşyaları neden fırlatır? Çocuklarda eşya fırlatması nasıl önlenir?

Eğer eline her aldığını fırlatan ve atan bir çocuğa sahipseniz, hayat biraz daha zorlayıcı olabilir. Üstelik bu olaylar çocukların çok küçük yaşında olduğu için ebeveynlerin bilhassa sabretmesi gerektiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz açıkladı. Çocuklar eşyaları neden fırlatır? Çocuklarda eşya fırlatması nasıl önlenir?

Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren hayatı anlamlandırmaya ve keşfetmeye çalışır. Bunu birinci olarak dokunsal yollarla eşyalar üzerinden gerçekleştirir. Bu kimi vakit kolay yumuşak bir oyuncak olabilirken, kimi vakit da içi su dolu bir bardak da olabilir. Bu keşfetme devrinde yani 18 aylık ile 2 yaş aralığındaki çocukta hem fazla güç görülürken, hem merak iç güdüsü hem de bu saldırgan davranışlar ortaya çıkabiliyor. Bu hususta açıklama yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz ebeveynlere seslendi. 

oyuncak fırlatan çocuk

ÇOCUKLAR EŞYALARI NEDEN FIRLATIR?

Çocukların eşyaları neden fırlattığına ait açıklama yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz “Çocuklar dünyayı keşfetmek ve tanımak ister. Bunun içinse en kolay yolları eşyaları tanımaktan geçer. Bu bazen bir oyuncak bazense içi su dolu bir bardak olabilir. Çocuklar bilhassa de 2 yaşından küçük olanlar, eşyaları alır, meblağ, inceler ve atar. Bu, motor marifetlerinin gelişmesi basamağında her çocuğun yaptığı davranışlardır. Bu şekil davranışlar tehlikeli boyuta geldiklerinde ise aileler için telaş verici olabilir. Lakin ebeveynler şunu unutmamalıdır, çocuklar 2 yaşından evvel sebep sonuç ilgisi kuramazlar. Haliyle yaptıkları davranışların ne sonuçlar doğuracağını bilemezler. Bu durumda ebeveynler dikkatli olmalı lakin çocuklarının belirli sonlar dahilinde atma davranışı üzerinden tecrübe kazanmalarına müsaade verilmelidir.” açıklamasında bulundu.

oyuncak fırlatan çocuk

ARKASINDA ÖFKE OLABİLİR!

Atma davranışının gerisinde aşikâr sebepler olabileceğinin altını çizen Yavuz “Çocuklar her vakit istediklerinin olması konusunda hayli inatçı olabilirler. Fakat bu alanı yaratan tekrar ebeveynlerin kendisidir. Siz çocuğunuz için ne kadar az özgür alan bırakırsanız ve her davranışa ‘Yapma, hayır’ üzere karşılıklar verirseniz çocuğunuz o kadar öfkelenecek ve inatlaşacaktır. Bunun sonucunda ise havada uçuşan eşyaları görmek mümkün ihtimaller dahilindedir.’ Hayır, sus, bağırma, ağlama” demeniz bu durumu besler ve çocuğunuzun tedirginliğini artırır. Halbuki yapmanız gereken sabırlı olmak, inatlaşmamak ve onunla irtibata geçip anlamaya çalışmaktır.” olabileceğini belirtti.

oyuncak fırlatan çocuk

DİKKAT ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR OLABİLİR!

Yavuz, çocukların bir formda etrafındakilerin dikkatini üzerine ağırlaştırmak için de eşyaları fırlatabildiğini açıkladı. Yavuz “Çocuğunuzun her şeyi fırlatma ve atma üzere bir davranışı varsa bu durum sizin çocuğunuzla olan yetersiz bağlantınız de olabilir. Onun gereksinim duyduğu ilgi ve alakayı kâfi oranda sağlayamıyorsanız, çocuğunuz dikkatinizi çekmek için bu yola başvuruyor olabilir. Zira annem benimle ilgilenmiyor niyetine kapılan çocuk, ilgi odağı olmak için bir saksıyı devirebilir yahut vitrine oyuncağını atabilir. Bu durumu aşmanın en kısa yolu ise tekrar bağlantı kurmak ve bir arada verimli vakit geçirmekten gelmektedir. Çocuğunuza vakit ayırmak her vakit öncelikleriniz ortasında yer almalıdır.” formunda açıkladı.

çocukla oyun oynayan anne

ÇOCUKLARDA EŞYA FIRLATMASI NASIL ÖNLENİR?

Açıklanan sebepler doğrultusunda çocukların eşyaları fırlatabileceğini belirten Yavuz, ebeveynler için bir kaç teklifte bulundu. 

  • Çocuğun neden bu davranışı ortaya çıkardığını anlamaya çalışmalısınız. Hedefi keşfetmek de olabilirken, dikkat çekmek de istiyor olabilir.
  • Çocuğun attığı eşyalar birine yada bir objeye ziyan vermediği sürece cezalandırılmasının uygun olmadığını belirten uzmanlar, bunun yerine atıp atamayacağı eşyaların belirtilmesi gerektiğini açıkladı.
  • Yumuşak çocuk eşyaları için bir sepet yada bir oyuncak kutusu olması gerekmektedir. BU konuda çocuğun yalnız o sepete yada kutuya eşyalarını atabileceği açıklanmalıdır. Şayet o sırada bir bardak eline alırsa; o bardağı değil, sırf topu fırlatabileceğini izah edin.
  • Olumsuz cümlelerden uzak durun! Ses tonunuz buyruk verir üzere sert olmamalı. Bu durumda çocuğa daima yumuşak lakin net, izah eder cinsten konuşmanız gerekmektedir. Ana mottonuzun yıkıcı değil, yapan olması gerekmektedir.
  • Atma ve ya fırlatma huyunu düzgünleştirmek istiyorsanız, bunu her yapmak istediğinde irtibat kurmayı denemelisiniz. Yapacağı davranışın sonuçlarını görmesine müsaade vermeli, hala devam ediyorsa da şayet, oyuncağı elinden almanız gerekmektedir. Oyuncağı atacağı müddet boyunca vermeyeceğini, atmazsa ona teslim edeceğinizi net bir halla belirli edin.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2991689-cocuklar-esyalari-neden-firlatir-cocuklarda-esya-firlatmasi-nasil-onlenir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu