Anne ve Çocuk

Çocuklar mevsim geçişlerinde nasıl giydirmelidir? Çocuklarda hava değişimine ne uygun gelir?

Mevsim geçişinde olduğumuz bu havalarda bir yetişkine kıyasla çok daha hassas olan çocuklar için sıkıntı periyotlar yaşanmaktadır. Hareket halinde hararet yapan cilt terlemeye ve sonrasında mevsim geçişinin oluşturduğu rüzgarla hasta olma tehlikesi barındırır. Yetişkinlere nazaran daha geçirgen bir cilde sahip olan çocuklar için mevsim geçişlerinde nasıl giydirilmelidir? Çocuklarda hava değişimine ne âlâ gelir?

Çocuklar ve bebekler hassas olduklarından ötürü olağan bir beşere nazaran daha kolay ve çabuk hasta olma eğilimine sahiptirler. Bu durumda onları etkileyen en değerli faktörlerden biri ise mevsimsel değişimlerdir. Yazın ve kışın kolay olsa da mevsimsel geçişler iddia edilemediği için daha güç durumlar yaşanabilmektedir. Fazla terleme ve terlemeye bağlı üşüme durumunda hastalıklarla uğraşan ebeveynlerin en merak ettiği bahislerden biri de çocukları nasıl giydirmeleri gerektiğidir. 

mevsim geçişlerinde çocuklar

ÇOCUKLAR MEVSİM GEÇİŞLERİNDE NASIL GİYDİRİLMELİDİR?

Mevsim geçişlerinde çocuklara çabucak ince kıyafetler giydirmek risk almanızı sağlar. Havaların yavaş yavaş ısınmasıyla, olması gereken durumda aslında çocukların kıyafetlerinin azar azar arttırılması ya da azaltılması gerekmektedir. Bilhassa dışarı çıkarken bir triko hırka ya da ince bir yağmurluk taşımak akla yatkın olacaktır. Bilhassa penye ve pamuklu tercih etmek teri çekeceği için değerlidir. Çok kalın giysiler giydirmekten sakınmanızla birlikte, yanınızda “ne olur ne olmaz” bakış açısıyla taşınmanızda da yarar vardır. 

mevsim geçişlerinde çocuklar

Dışarı çıkarken mevsim geçişlerinde çocuklara bilhassa ince de olsa üstlerine bir şeyler giydirmeye dikkat edin, terleyen çocuğun üstü değiştirilir lakin üşüyen çocuk esasen soğuk hava yemiş olacağından, önlenmesi en kolay durum tekrar fazladan giydirmek ya da yanınızda taşımak olacaktır.

mevsim geçişlerinde çocuklar

Mesken içerisinde güneşin pozisyonu ve meskenin sıcaklığını göz önüne alarak, dışarı çıkmadan evvel kesinlikle hava durumunu denetim edin. Terlemesin fakat üşümesini de göze almadan hareket etmelisiniz. Çocukların hareketlilik hali ile de üzerlerindekini daima çıkarıp, durduklarında tekrar giydirmek ya da üstlerini değiştirmek bir çok hastalık evresini es geçmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, mevsim geçişlerinde ani rüzgarlar epey sıklıkla görülmektedir.

mevsim geçişlerinde çocuklar

ÇOCUKLARDA HAVA DEĞİŞİMİNE NE YETERLİ GELİR?

Kış ya da yazın sona ermesiyle başka mevsime geçiş periyodu olarak isimlendirilen bahar ayları, çocuklar için sıhhat sorunları oluşturabilmektedir. Bunun sebebi ani çıkan rüzgar ya da bir anda değişen hava şartlarıdır. Buna mahzur olmak için yanınıza aldığınız kıyafetler takviye sağlarken bir yanda da sağlıklı beslenmesine dikkat edin. Bu periyotta abur cuburdan uzak durması çocuğun mevsim geçişlerinde daha kolay ayak uydurmasını sağlayacaktır.

mevsim geçişlerinde çocuklar

UYKU NİZAMI KIYMETLİ

Uyku kalitesi de hayli değerli mevzular ortasında yer almaktadır. Bu periyotta çocuk bünyesinin gelişim göstermesi ve kendisini onarması için düzeli uykuyu muhtaçlığı vardır. 

mevsim geçişlerinde çocuklar

KALABALIK ORTAMLARDAN KAÇININ

Mevsim geçişleri zati hastalığa müsaade eden bir yapıya sahip olmasıyla birlikte, kalabalık ortamların enfeksiyon ve virüs taşıyıcı özelliklerinden de korunmak için bu biçim ortamlara açık hava olmadıkça katılmamak olacaktır. Enfeksiyonel rahatsızlıkların mevsim geçişlerinde hem daha süratli yayılması hem de tetikleyici bir havanın olmasıyla daha da ileri gidebileceğini açıklayan tabipler, bu periyotta destek vitaminlerin faydası olduğunun altını çizdi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2989294-cocuklar-mevsim-gecislerinde-nasil-giydirmelidir-cocuklarda-hava-degisimine-ne-iyi-gelir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu