Anne ve Çocuk

Çocuklar neden spor yapmalı? Sporun çocuk sıhhatine yararları nelerdir?

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişiminde spor hayati bir ehemmiyete sahiptir. Spor yalnızca fizikî manada bir gelişim sağlamaz. Hem ruhsal, hem fizikî hem de zihinsel gelişimini desteklerken, toplumsal etraf ve ilişkisel kontaklarını da güçlendirmeye yaramaktadır. Ebeveynlerin çocukların spor yapması gerektiğini belirten uzmanlar açıkladı. Çocuklar neden spor yapmalı? Sporun çocuk sıhhatine yararları nelerdir?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelen fizikî aktivite azlığı ve beraberinde teknolojinin hayatımıza konumlandırdığı hareketsizlik yetisi, çocuklarda muhakkak başlı sıhhat sorunları oluşturmaya başladı. Öteki rahatsızlık ve hastalıklara yer hazırlayan aktivite eksikliği; uzun mühlet tablet, televizyon ve bilgisayarla birlikte vazgeçilmez bir hale bürünürken, çocukların sosyalleşemediği ve ilişkisel manada sorun yaşadığı görülmektedir. Yalnız kalan çocuk, kendini teknolojik aletlere adarken, ruhsal meşakkatlerin da baş göstermesiyle tabiplere gidildiğini belirten uzmanlar, çocukların sıhhat bir gelişim sürdürebilmesi için mutlaka en az bir sporla ilgilenmesi gerektiğini belirtti.

spor yapan çocuklar

ÇOCUKLAR NEDEN SPOR YAPMALI?

Düzenli spor yapan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma sonucu, spor yapmayan yaşıtlarına nazaran birçok farklı özelliğe sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Kişisel ya da kadro oyunları sporlarından rastgele birini nizamlı olarak yapan çocuklar, yetişkinlikte de alışkanlık haline gelmesiyle birlikte hayat ideolojisi haline getirmektedir. 

spor yapan çocuklar

Bununla birlikte çocuğun hem fizikî olarak daha güçlü olmasına, kan deveranının hızlanması sayesinde daha genç ve dinç kaldığına, hem de özgüven ve sorumluluk hissini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Kadro halinde çalışmayı ve rakip kavramıyla, hırsını denetim altına almayı başarabilmektedir. Bununla birlikte ruhsal manada muvaffakiyet hissini yakalayan çocuğun, özgüven sorunundan kurtulduğu, öz hürmet kazandığı görülmüştür. 

Çocuklara sporu sevdirmek için;

 • En sevdiği arkadaşıyla başlamasını sağlayın.
 • Spor merkezine gittiğinizde ortamdaki çocuklarla arkadaş olmasını sağlayın.
 • Ailecek başlayabilirsiniz.

spor yapan çocuk

SPORUN ÇOCUK SIHHATİNE YARARLARI NELERDİR?

 1. Obezite riskini azaltır.
 2. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır ve kardiyovasküler sistemi güçlendirir.
 3. Kemik, kas, bağ ve tendonların sağlıklı halde gelişmesini ve güçlenmesini dayanaklar.
 4. Koordinasyon ve istikrar sağlar.
 5. Fiziksel olarak rahatlatır.
 6. Fiziksel rahatlama ile kronik kas gerginliği (baş ağrısı yahut sırt ağrısı gibi) azalır.
 7. Uyku nizamının gelişmesine yardımcı olur.
 8. Kendine itimat hissini geliştirir. Özgüveni artırır.
 9. Dolaylı olarak toplumsal marifetleri artırır.
 10. Toplum içinde ve arkadaşlar ortasında liderlik ve iş birliği dahil olmak üzere ferdî marifetlerin gelişmesine yardım eder.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990409-cocuklar-neden-spor-yapmali-sporun-cocuk-sagligina-faydalari-nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu