Anne ve Çocuk

Çocuklar yaz aylarında ne içebilir? Güç içecekleri çocuklar için uygun mu?

Yaz ayları çocukların değişen fizikî aktiviteleri, artan hava sıcaklığıyla besin içeriklerinde değişiklikler görülmesine sebebiyet verebiliyor. Bilhassa soğuk ve şekerli şeylere karşı hassasiyet duyan çocuklar, tercihleri bu istikamette kullanmak isteyebiliyor. Çocuklar yaz aylarında ne içebilir? Güç içecekleri çocuklar için uygun mu?

Yaz aylarında genel olarak insanlık sıvı kaybına uğradığı için günlük kullanımının dışında daha fazla sıvı tüketme gereksinimi duyabilmektedir. Havaların ısınmasıyla hararetini atmak için daha çok soğuk içeceklere yönelen çocuklar için ihtar yapan uzmanlar, çocukların sıvı muhtaçlığının doğal sistemlerle karşılanması gerektiğini belirtti.

su içen bebek

ÇOCUKLAR YAZ AYLARINDA NE İÇEBİLİR?

Bebeklerde ek besin ile birlikte susamasını beklemeden su tüketmesini sağlamak için bebeğe aşikâr aralıklarla su verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, sıklıkla bir kaç yudum dahi olsa içmesi için teşvik etmek gerektiğini belirtti. Yaklaşık 1 yaşına kadar 1 bardak günlük suyu tüketebileceğini belirten uzmanlar, pak suyun beden sıvısı için kâfi olacağını açıkladı.

su içen çocuk

Geri kalan %70  -80’i sudan oluşan bedenin sıvı gereksiniminin yiyeceklerden giderilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, taze sıkılmış ve meyve ve sebzelerin bunun için çok ülkü olduğunu vurguladı. Yaşı ilerleyen çocukların bilhassa şekersiz içecekler alıştırılması ve ferahlatıcı olarak çoğunlukla su tüketimine teşvik edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, çocukların tüketebileceği içecekleri de sıraladı.

limonata içen çocuklar

ÇOCUKLAR İÇİN YAZIN İÇECEK ÖNERİLERİ

ÇİLEKLİ LİMONATA

Çocukların asla hayır diyemeyeceği içeceklerden biri olan limonataya bir de çilek girdi mi çocuklar için vazgeçilmez bir hale geliyor. Çilekli limonata yaparken içine doğal bal kullanılmasını önerilirken, çilekleri ve limonu ve istenilirse nane ve balı blenderdan geçirdikten sonra püre haline gelen limonata epey lezzetli oluyor. Ayrıyeten buzdolabına dondurma kabına konmasıyla da hoş bir dondurma olan çilekli limonata çocukların yaz aylarında vazgeçilmezleri ortasında.

komposto içen çocuk

TAZE MEYVELERDEN KOMPOSTO

Çocukların en sevdiği meyveleri yeniden ebeveynleri bilir. Çocukların en sevdiği meyve ve sebzelerin suyunun çıkarılması yada püre haline getirilmesiyle epey ferahlatıcı içeceklerle de edilirken, çocukların severek tükettiği sağlıklı tarifler ortasında yerini alıyor. Bilhassa balla ya da karışım olmadan tüketilen soğuk kompostolar, birden fazla meyvenin birleşimiyle de oluşabiliyor. 

ayran içen çocuk

NANELİ AYRAN

Ayıklanan nane yapraklarıyla ferahlatıcı tesir verirken, ayranın içerisine sıkılan az biraz limon da hem şişkinliği önleyecek hem de çocuklarınızın vazgeçilmezi haline gelecektir.

enerji içeceği içen çocuk

ENERJİ İÇECEKLERİ ÇOCUKLAR İÇİN UYGUN MU?

İngiltere de yapılan bir araştırmaya nazaran çoğunluğu ergenliğe ulaşmamış çocuklardan oluşan bir kümenin güç içeceğini keşfetmesiyle bağımlılık seviyesinde tükettiğini fark etti. Güç içeceği tüketen çocuklarda şiddetli baş ağrısı ve uyku sorunları baş gösterirken, eğitim hayatlarında başarısız olduklarını ortaya koydu. Hayat nizamını bozan güç içecekleri, yetişkin bireylerde daha önerilmezken, çocukların atıp kurtulamayacağı gücün birikmesi hayatını hayli olumsuz etkilemekte olduğu kanıtlanmış gerçekler ortasında yerini alıyor.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2990831-cocuklar-yaz-aylarinda-ne-icebilir-enerji-icecekleri-cocuklar-icin-uygun-mu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu