Anne ve Çocuk

Çocuklara bayram harçlığı neden verilir? Bayramda çocuklara harçlık verilir mi?

Bayramların hayatımızda çok özel yerleri vardır. Birliğin ve beraberliğin, paylaşmanın hoşluğunun tadına varılan bayramlarda çocuklara harçlık vermek için düşünen büyükler ve ebeveynler, bu durumun ne üzere durumlara yol açtığını ya da ne tesirde bulunduğunu merak etmekte. Uzmanlar yanıtladı: Çocuklara bayram harçlığı neden verilir? Bayramda çocuklara harçlık verilir mi?

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte bayramlara dair değişmeyen tek şey bayram harçlıkları oldu. Epey vakit bu geleneğin devam etmesiyle, bilinçlenen anneler çocukları için neyin yanlışsız, neyin yanlış olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Psikologlar çocuklara “Bayramda harçlık verilir mi, verilirse de gerçek bir tavır için nasıl bir yol izlenmeli?” sorularının cevaplarını verdi. Paylaşmanın ve kıymetlerimize sahip çıkmanın, bayram lezzetinin çocuklara aktarılmasının hakikat tavrına göz atalım…

bayram harçlığı

ÇOCUKLARA BAYRAM HARÇLIĞI NEDEN VERİLİR?

Çok eski bir kültür ve gelenek olarak kabul edilen bayram harçlıkları eski vakitlerde da paylaşmanın ve aslında kutlama şölenlerinin, mutluluğun temsili olarak saçılırdı. Bilhassa çocuklara verilen harçlığın onları gelişimsel olarak etkilediğini belirten uzmanlar, paranın yalnızca araç olduğu konusunun altının çizilmesi gerektiğini de açıkladı. Birçok ebeveyn çocuklarının parayla tanışması konusunda kaygı etmektedir. Parayı bulan çocuğun koşarak abur cubura yatırması, tüketici topluma ayak uydurması göze çarpmaktadır. Ne yazık ki günümüz medyası ve teknoloji ismi altında olan her bahis tüketime özendirmekte ve para harcamaya teşvik etmektedir. 

bayram harçlığı

Pek çok çocuğun annesini ve babasını idol olarak benimsediği açıklanırken bir yandan da izleyerek öğrenirler. Bayramlarda verilen harçlık onları bayram için daha da sabırsız hale getirirken, paylaşarak memnun olmaya dair, sokakta ya da sevdikleriyle paylaşabileceği şeyler verip tatmasını sağlayın. Bu hususta bayram ziyaretlerine de kıymet vererek çocuklarınızın ileride birebir biçimde kendi çocuklarına anlatabilecekleri bayram keyfi için teşvik edin.

çocuğa harçlık

BAYRAMLAR ÇOCUKLARA HARÇLIK VERİLİR Mİ?

Küçük yaşlarda başlayan para harcama alışkanlığı büyüdükçe de devam ettiğini belirten uzmanlar, bayramlarda çocuklara harçlık konusunda yanlışsız bilgilendirilmenin yapılması gerektiğini söz etti. Bu bahse dair üç yaşından itibaren başlanabileceğini açıklanan harçlık konusunda, çocuklara paylaşmanın değerinin anlatılması gerekmektedir. Parayı biriktirmenin yararları ve maksat koyarak ulaşmasını sağlamaya çalışmakla yükümlüyüz. Para bir gaye değil araçtır mantığı yerleştirilmelidir.

çocuğa harçlık

Bir taraftan paranın çalışılarak kazanıldığı ve kazandığı o paradan, çocuklar çalışmadığı için harçlık vererek kendi paralarını paylaştıkları, paylaştıkça da memnun olunduğu izah edilmelidir. Ayrıyeten çocuğa verilen para “sadece çocuğun” olduğu için, bir kumbara ya da cüzdana koyularak o çocuğa ilişkin olduğu söylenmelidir. Bu davranışın çocuklarda sorumluluk hissini geliştirdiğini söz eden uzmanlar, parasını harcama konusunda da özgürlüğü yaşaması ve sonrasında tahminen de pişmanlık duyması da hayat gelişimine katkı sağlayacaktır.

çocuğa harçlık

Çocuklara bayram harçlığı verirken bir hududunun olması gerektiğini belirten uzmanlar, çok yüksek meblağlarda olan paralar için, biriktirme hissinin oluşması ismine makul ölçülerde verilmesi gerektiğini belirtti. Saymayı bilmeyen çocuklar içinse, göstermelik verilebileceğini açıklaması yapıldı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2990407-cocuklara-bayram-harcligi-neden-verilir-bayramda-cocuklara-harclik-verilir-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu