Anne ve Çocuk

Çocuklara harçlık verirken dikkat edilmesi gerekenler

Harçlık çocuğun sorumluluk hissinin gelişmesinde değerli bir araçtır. Anne ve babalar çocuklarına harçlık verirken aslında yetişkinlik periyotlarında para ile bağının temelini oluşturur. Uzmanlar çocuklardaki harçlık şuuru ve para mantığı açısından kıymetli bilgilendirmeler yaptı. İşte uzmanlar tarafından açıklanan, çocuklara harçlık verirken anne ve babaların dikkat etmesi gerekenler…

Anne ve babalar çocuğun dünyaya gelmesinden itibaren dünyayı onlara anlatmaya ve göstermeye başlarlar. Muhakkak bir bilince erişmesi için çabalayan ebeveynler, çocuklarına makul bir yaştan sonra para ünitesini öğretmeye ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olması için harçlık vermeye başlarlar. Harçlık, çocuğun ekonomiyi öğrenmesi, yatırım üzere kavramlar üzerinde profesyonelleşmesini emeller. Bu adımdan sonra uygulayacakları durum, çocukların yetişkinlik hayatı içinde kıymetli bir adım olacaktır.

çocuklara harçlık verirken dikkat edilmesi gerekenler

Genelde çocukların birinci harçlık devrinin ilkokul olduğunu vurgulayan uzmanlar, çocuğun aslında bundan evvel de para ünitesini öğrendiğini belirtti. Alınan bayram harçlığı, anne babanın alışverişine tanıklık etme ya da kendisine verilen bir ölçü para ile yakındaki bakkaldan bir şey almasının istenmesi üzere bir çok durum insanların para ile ilgili tavırları hakkında çocukların bilgi sahibi olmasını sağladığını belirten uzmanlar, muhakkak noktalarda dikkat edilmesi gereken konuların bulunduğunun altını çizdi.

çocuklara harçlık verirken dikkat edilmesi gerekenler

Psikologlar, paranın değeri ve pozisyonu çok küçük yaşlarda idrak edildiğini söz ederken, 3-4 yaşlarındaki çocuklar için para alınacak şeye ödenen bir bedel değil, istediği şeyi almak için bir araçtır tabirini kullandı. 5-6 yaşlarındaki çocuklar içinse açıklayan psikologlar; çocukların bilhassa anne babalarından duyarak birtakım şeylerin bedelinin daha fazla olduğunu, paranın bir sayısal kıymeti olduğunu fark etmeye başladıklarını belirtti.

çocuklara harçlık verirken dikkat edilmesi gerekenler

HARÇLIK ÖLÇÜSÜ NASIL BELİRLENİR? 

Uzmanlara nazaran, harçlığın ölçüsü çocuğun yaşı, muhtaçlıkları, içinde bulunduğu arkadaş etrafı ve ailenin ekonomik durumu dikkate alınarak belirlenmelidir. Her yaş için belirlenmiş genel bir harçlık ölçüsünü söylemek mümkün değildir. Harçlık belirlenirken, çocuğun almış olduğu harçlıkla neler yapacağı göz önüne alınmalıdır. Verilen para (günlük yemek, yol masrafı, hafta sonu aktivitelerindeki harcamalar gibi) muhtaçlıkları karşılarken bir yanıyla da çocuğa para biriktirme hünerini kazandırmak için bir ölçü para kalmasını sağlamalıdır.

çocuklara harçlık verirken dikkat edilmesi gerekenler

HARÇLIK VERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Harçlık ölçüsünü çok az ya da çok fazla olarak ayarlamak çocuk üzerinde olumsuz tesirler bırakabilmektedir. Fazla harçlık vermek çocuğun girmemesi gereken ziyanlı ortamlara karşı teşvik üzere olurken, az harçlık vermek de çocuğun akran kümesiyle paylaşabileceği toplumsal etkinliklerden uzak kalmasına neden olabilir. Bu durumda arkadaşlıklarında sorunlar yaşanabilir.  

çocuklara harçlık verirken dikkat edilmesi gerekenler

EBEVEYNLERE ÇOCUKLARA HARÇLIK KONUSUNDA TEKLİFLER

  1. Harçlığın sorumluluk almayı öğretmek ve çocuğun kişiselliğini desteklemek için kıymetli bir eğitim aracı olduğu unutulmamalıdır. 
  2. Harçlık çocuğun gereksinimlerini karşılayabilmesine, kendisine bütçe oluşturabilmesine ve birikim yapabilmesine imkan sağlamalıdır.
  3. Harçlık ölçüsü belirlenirken çocuğun içinde bulunduğu yaş dilimi, gereksinimleri, içinde bulunduğu toplumsal ortamı ve ailenin ekonomik durumu göz önünde tutulmalıdır.
  4. Çocuğun değişen gereksinimlerine nazaran harçlık ölçüsü tekrar düzenlenebilmelidir.
  5. Harçlık ölçüsünün gereğinde çok fazla ya da çok az belirlenmiş olması çocukları olumsuz etkileyebilir.
  6. Çocuğa harçlık verilirken, bu harçlıkla hangi gereksinimlerini karşılamasının beklendiği açık ve net olarak söz edilmelidir.
  7. Çocuğun harçlığı nasıl kullanacağı konusunda yol gösterici olunmalı fakat onun yerine kararlar verilmemelidir.
  8. Harçlığı kesmek bir ceza prosedürü olarak kullanılmamalıdır.

çocuklara harçlık verirken dikkat edilmesi gerekenler

ADIM ADIM HARÇLIK…

Uzmanlar, bilhassa küçük yaştaki çocuklar kendilerine verilen harçlığı nasıl kullanacakları konusunda tecrübe sahibi olmadıklarının altını çizerken, küçük yaştaki çocuklar aldıkları haftalık harçlıklarının kıymetli bir kısmını birinci günlerde harcadıklarını belirtti. Bu durumda anne babaların çocuklarına, para harcamayı uygun biçimde planlayabilecek beceriyi kazandırmaları gerekmektedir. Bunun en uygun yolu harçlıkları birinci evvel günlük vermekten geçer. Günlük harcamalarını uygun olarak yapmaya başladıktan sonra haftalık harçlık vermeye geçilebilir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2988447-cocuklara-harclik-verirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu