Anne ve Çocuk

Çocuklara nasıl hayır denir? Çocuklara hayır demek nasıl öğretilir?

Günümüzde ebeveynlerin en büyük sorunlarından biri de çocuklara hayır demek ve çocuğa hayır demeyi öğretmekte yaşanmaktadır. Ne yapacağını kestiremeyen ebeveynler, çocuklar üzerinde tesirler bırakabilmektedir. Uzmanlar çocuğa “hayır”ı öğretirken nasıl bir yol izleneceği ve çocuğun hayır sözünü idrak etmesi için yapılması gerekenleri açıkladı. Çocuklara nasıl hayır denir? Çocuklara hayır demek nasıl öğretilir?

Çocuklara hayır sözünü öğretmek epeyce kıymetlidir. Zira “hayır” sözü bireyin istemediği durum ve kanılara karşı kendini müdafaası ve istemediğini lisana getirme biçimidir. Bu bahiste nasıl ki ebeveynler çocukların her şeyine evet dememeliyse, tıpkı biçimde her durum karşısında da hayır dememelidir. Anne babalık çocuğu olumlu motivasyon öğelerini kullanarak disiplin kuralları içerisinde hayata hazırlamaktır. Motivasyon öğelerini kullanmanın kıymetinden bahseden uzmanlar, olumsuzların sıklıkla kullanılırken, olumluların kullanılmamasının da külfet olduğunu belirtti.

çocuğa hayır demek

Türkiye’de bir çok ailede görülen örneklerle birlikte, yetişkinlerin kendi ortalarında kurdukları irtibatta de olumsuz motivasyon öğeleri bulunmaktadır. Bunların sıklığından bahseden uzmanlar, daha çok yaptıklarımız değil yapamadıklarımızla anıldığımız bir dünyada yaşamanın getirisinin bu durumu çocuklara da aktarmakta olduğunu açıkladı.

çocuklara hayır demek

Öncelikle “hayır” diyen anne ve babaların makûs olmadığını vurgulayan uzmanlar, çocukların büyüme evresinde talepkar, sonu olmadıkları için, toplumsal yaşama hazırlanmaları için kural sisteminde disiplin edilmesi gerektiğini belirtti. Münasebetiyle çocuklarda hudut ve kural aslında onları memnun eden ve hayata hazırlayan çizgilerdir. Anne babaların çocuğun kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve dış dünyada özgürlüğün olmadığını, kuralların her yerde ve herkeste olduğunu idrak etmesi gerekmektedir.

çocuklara hayır demek

ÇOCUKLARA NASIL HAYIR DENİR? ÇOCUKLARA HAYIR DEMEK NASIL ÖĞRETİLİR?

  • Öncelikle çocuklara “hayır”ları söylerken yumuşak, sıcak lakin net olduğunuzu aşikâr etmeniz gerekmektedir. Hayır dedikten sonra onun sevdiği bir duruma ya da şeye gerçek ilgisini çekebilir ve mevzuyu dağıtabilirsiniz.
  • Duygusal enerjiyi çocuğun eğlendiği şeyler için saklayın. Çocuk ebeveynlerinin ilgisini çekecek şeyleri yapmak ister. Bu öfke de cümbüş de olabilir. Siz onunla ortak alanınızın gülmek ve eğlenmek olduğunu vurgulayın. İlginizi bu istikamette çekmeye çalışsın.
  • Hayır dediğiniz durumu ya da eşyayı kendinizde kullanmayın ve almayın. Gerekli açıklamayı yaptıktan sonra çocuğa örnek göstereceğiniz bir davranışınız olmalıdır.
  • “Hayır” denilen şeye çocuk tarafından ilgi artabilir. Yasaklara karşı olan merak ve içgüdü onu hayır denilen şeye çekerken, asla evet demeyin. Durumun netliğini anlaması açısından hayır demeye devam ederseniz, tek başına kaldığında da o hayır olan şeyi yapmayacak ya da almayacaktır.
  • Çocuğa hayırı dedikten sonra yerine yapabileceği ya da alabileceği öbür bir şey önermelisiniz. Bu durum çocuğun başında bana hayır dedi zira bana uygun olmadığını düşündü, bana uygun olan öteki bir teklifle geliyor, algısı oluşturur. Mesela “Hayır, yemek yapamazsın fakat yemeği yaptıktan sonra birlikte lego oynayalım mı?” üzere…
  • Duygularını tabir etmeleri için küçük olduklarını hissediyorsanız onlara yardımcı olun. “Çok hudutlu olduğunu görüyorum, galiba arkadaşına gitmene müsaade vermediğim için bana kızdın” üzere onu anladığınızı tabir ettikten sonra sorunu çözmek için ona yardımcı olun.

çocuklara hayır demek

ÇOCUKLARA HAYIR DEMEK NEDEN DEĞERLİDİR?

İnsanların hayır demeyi küçük yaşlardan itibaren öğrenmesi gerekmektedir. Bunu da ailesinin kendine söylediği hayırlarla öğrenen çocuk, dış dünyada kullanmaya başlayacaktır. Uzmanlar bu konuda “hayır” sözünün kişilik hakları ve tercihleriyle alakalı olduğunu belirtirken, çocuğun hayır dediği şeyler üzerinde de zorlanmaması gerektiğini açıkladı. Bilhassa yemek yemek istemiyorsa yedirmeyin, ya da o elbiseyi giymek istemiyorsa giydirmeyin. Zira sizden öğrendiği hayır geçerli olurken, kendi söylediği “hayır”ın boş bir manada olduğu şuuruna varan çocuk dış dünyada hayır sözünü kullanmaktan çekinebilir ve istemediği durumlara karşı bile evet demek zorunda kalabilir.

çocuğun hayır demesi

Hayır sözünü kullanan çocuğa öfke, kırgınlık, keder duymayın. Şayet çocuk hayır dediğinde karşı taraftakini üzdüğünü düşünürse söylemekten vazgeçer, ve karşısındaki ne isterse onu yapar. Ebeveynlere değersiz üzere görünen bu husus çocuğun gelecekteki hayatını büyük derecede etkileyen durumlardan birisidir. Bilhassa ergenlik periyotlarına gerçek problemler sorunlara dönerken, çocuklar akranlarıyla bu hayır diyemedikleri için makûs işler ve durumlar ortasında kalabilmektedir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2990947-cocuklara-nasil-hayir-denir-cocuklara-hayir-demek-nasil-ogretilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu