Kalp SağlığıSağlık

Çocuklara okul öncesi kontrolun önemi!

Okulların açılmasına günler kala Kalp Cerrahı Prof. Dr. İhsan Bakır, çocuklardaki kalp rahatsızlıkları konusu ile ilgili uyardı, çocuğa okula başlamadan evvelce en azından elektrokardiyografi (EKG) taraması yapılmasını önerdi.


Özellikle gövde eğitimi dersleri gibi efor gerektiren faaliyetler esnasında tespit edilememiş bir kalp hastalığı olan çocuğun risk altında olduğunu bildiren İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nden Robotik Kalp Cerrahisi Eksperi Prof. Dr. İhsan Bakır, “Ani kalp ölümleri dışında kalp kapak problemlarına, hem de kalp nakline dek pekçok istenmeyen neticelere yol açabiliyor. Anne karnındayken belirleme edilemeyen vakalar gözden kaçabiliyor. Bu amaçla her çocuğa okula başlamadan evvelce en azından kolay bir elektrokardiyografi (EKG) taraması yapılmalı” dedi.

AİLELERİNİN SAĞLIKLI SANDIĞI ÇOCUKLARDA KALP HASTALIĞI ÇIKTI

Ülkemizde her sene aşağı yukarı 1 milyon 350 bin bebek doğduğunu ve 1000 bebekten 8’inde doğumsal kalp anomalilerinin gördüğünüznü bildiren Doktor İhsan Bakır, “Doğumsal yani konjenital kalp hastalıkları, doğumsal hastalıklar arasında birinci sırada yer alıyor. Bu hastalıklarla doğan bebeklerin dörtte birisinde bir girişim ya da ameliyata gereksinim duyuluyor. Bir kalp anomalisi ile doğan bebeklerin nerdeyse yüzde 15’i, fazlası kez saatinde tespit ya da tedaviye ulaşamıyor ve maalesef birtakım durumlarda de kaybediliyor” diye konuştu.

Takibe alınmazsa hayati risk oluşacak, kalp nakline kadar gidebilecek vakalar çıkabildiğine de işaret eden Bakır, okullardaki kalp taramalarının önemine de işaret ederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz, Sıhhat Bakanlığı ile Bakırköy ve Çekmece Bölgesi Genel Sekreterliğim esnasında 2013-2016 seneları arasında okul çağı çocukları amacıyla çevrimiçi bir tarama uygulaması gerçekleştirdik. 19 ilçede aşağı yukarı 375 bin çocuk tarandı. 47 bininde şüpheli bulgulara rastlandı ve muayeneye çağrıldı. Bunların da bin 500’ünde yapısal, iletimsel ya da her ikisinin bir arada gördüğünüz kalp problemları saptandı. Bu çocuklar geç kalmadan tedavi olma talihi buldu. Oysa bu taramalar yapılmadan evvelce hepsi, aileleri doğrulusunda sıhhatli zannediliyordu. Çünkü hiçbir bulgu yoktu. Bu da şu manaya geliyor, doğum evveli taramalarda doğumsal kalp anomalileri atlanabiliyor. Zaten hamilelik esnasındaki taramalarda fazlası vakit doğumsal kalp hastalıklarının yalnızca ağır formları belirleme edilebiliyor. İşte bu amaçla bir çocuğun okula başlamadan derhal evvelce bu yönden araştırma edilmesi gerekli. Basit bir EKG bile çok şeyi meydana çıkabilir.”

“KOLA İÇMESİ BİLE HAYATİ RİSK YARATIR”

Doğumsal kalp hastalığı belirleme edilen birtakım çocukların saatinde tespit edilemeyip gözden kaçırıldığında her an hayati risk altında bulunduğunu altını çizen Kalp Cerrahı, “Mesela kalbinde iletimsel problem olan bir çocuğun birtakım antibiyotikleri kullanması, greyfurt gibi birtakım meyveleri yemesi, kola gibi kafeinli içecekler tüketmesi bile hayatını tehlikeye atabilir. Çocukta rastgele bir hastalık bulgusi yoksa aile bunu nereden bilecek? İstatistiklere göre her 100 öğrenciden 2’sinde kalp anomalisi var. Bu çocuklar amacıyla ameliyat da gerekebilir ilaçla da takip edilebilirler. Yeter ki taramadan geçip denetim altında tutulsunlar. Anne babalara tavsiyem, çocukları ilkokula başlarken kesinlikle bir kez EKG çektirsinler. Doğar doğmaz EKO (kalp ultrasonu)yapılmadığı amacıyla, hiç değilse okula başlarken EKG taraması yaptırılsın ki bir problem varsa erkenden denetim altına alınsın. Kalp anomalileri en çok 10-15 yaşlarında meydana çıkmaya başlıyor. Çünkü organ yoruluyor o yaşa kadar. O adıma gelmeden erkenden tedbir alınması çok daha iyi” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLER DE DİKKATLİ OLMALI”

Çocukta egzersizle, korkuyla ya da heyecanla temaslı senkop (ani basenema), nöbet geçirme, ateşin tetiklediği basenemalar, bilhassa egzersiz esnasında süratli ve düzensiz kalp atım hızının en sık görülen açıklanan olduğunu altını çizen Prof. Dr. Bakır, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Aile hikayesinde kalp hastalığı hikayesi ya da 40 yaş evveli ani kardiyak ölüm, birtakım doğumsal kalp hastalığı hikayelerinin olması, ailede açıklanamayan basenema ya da nöbet yaşamış kişilerin olması, ani bebek ölüm bulgusi hikayesi varlığı, çocuk yönünden göze çarpan ailesel risk faktörleridir. Ani kalp ölümleri bebeklerde ani beşik ölümünden, ergenlikte spor esnasındaki ani ölümlere kadar fazlası yaş grubunda görülebilir. Ama bilhassa genç ergenler ve erişkinlerde sıklık daha fazla. Gebelik esnasında oluşturulan ayrıntılı ultrason taramalarında doğumsal kalp hastalıklarının ağır formları dışındaki fazlası hastalık gözden kaçabilir. Çünkü bu hastalıkların meydana çıkış vakitı, genelde daha ileri yaşlar. Bu amaçla okul evveli kalp taramasını önemle vurguluyorum. Aileler ve okul çağı çocukları amacıyla eğitimciler şu sendromlara karşı uyanık olmalı: Senkop yani basenema alarm bulgudur. Fakat hangi senkopta kalp damar ya da ritim problemu kaynaklı bir namacıyla düşünmek gerekir, bunu çok iyi bilmek lazım. Kalp damar yönünden en mühim ipuçları ise egzersiz, aşırı gürültü, korku, anksiyete ve aşırı duygusal gerilim derhal basenema olması; evvel çarpıntı ve göğüs ağrısının bulunması, rastgele bir işaret vermeden gerçekleşmesi ve birtakım durumlarda yaralanma ile sonlanması, hem de birtakım olgularda basenema derhal kalp masajı gereksinimi, kalpte ritim anormalliği doğumsal kalp hastalıkları yönünden en dikkat çekici tablolardır.”

İlgili Makaleler

32 Yorum

  1. Selam herkese bu web sitesi cidden hayran bıraktı, twitter da paylaştım

Başa dön tuşu