Anne ve Çocuk

Çocuklara saat nasıl öğretilir? Okul öncesi çocuğa saat nasıl anlatılır?

Vakit kavramı başlarda çocuklara bir şey tabir etmese de çocuklar bu devirde vakit dilimini kendileri kendilerine anlamlandırmaya başlamaktadır. Çocuklara anlatmak her ne kadar sabır isteyen bir süreç olsa olsa da bir ebeveynin sabırlı ve istikrarlı olması değerlidir. Daima karıştırılan saati öğretmenin yollarını sizler için araştırdık. Çocuklara saat nasıl öğretilir? Okul öncesi çocuğa saat nasıl anlatılır?

Vakti kendi kendilerine anlamlandırmaya başlayan çocuklar 2-4 yaş aralığında saatin farkında olmaktadırlar. Çocuklar kendi kendilerine vakti çözerken, aslında güneş doğduğunda okula gideceklerini ya da parka gitme vaktinin güneş biraz battıktan sonra olması üzere kodlayabilmektediler. Bu süreçte çocuğun başını karıştırmamalı, sabırlı ve azar azar öğreterek yol almamız gerektiğini vurgulayan eğitimci uzmanlar, saati çocuğa en hakikat biçimde öğretmenin yollarını da açıkladı. 

çocuklara saati öğretmek

ÇOCUKLARA SAAT NASIL ÖĞRETİLİR? OKUL ÖNCESİ ÇOCUĞA SAAT NASIL ANLATILIR?

Vakti anlatma sürecinden geçerken, çocuklara ebeveynlerin işten ne vakit geleceği, yada tablet bilgisayara bakma saati üzere onlar için hayati ehemmiyet taşıyan münasebetlerin vakitlerini güzel bilmektedirler. Bu bildikleri süreç içerisinden ilerlemek her vakit için daha kolay ve anlaşılır olacaktır. Saatin kaç olduğunu sorduğunda çocuğunun saate bakarak verdiği yanıt yanlışsız olsa bile bu, hala onun saat ve vakit kavramını öğrendiği manasına gelmez. Ancak sayıları öğrenmiş çocuğun yavaş yavaş saati de öğrenme vakti gelmiş demektir. 

çocuklara saati anlatmak

1- GÖRSEL ANLATIN

Okul öncesi de olsa, ilkokul çocuğu da olsa, zihinde en çok yer kaplayan kısım görsellere ayrılan kısımdır. Münasebetiyle bir şeyi ne kadar göze hitap edecek, renkli, desenli olarak anlatırsanız o kadar zihninde yeri sağlam olacaktır. Zaman esasen soyut bir kavram. Soyut olan bir kavramı çocuğa öğretmeye çalışırken bunu olabildiğince görsel şeylerden yararlanıp somutlaştırarak yapmak gerektiği ortaya konan gerçekler ortasında yer alıyor. Sayıları bilen çocuğa karşı sabırlı ve sırayla birinci olarak saat kavramı sonra dakika kavramı, akabinde hepsi oturduktan sonra kalalar geçeler anlatılabilir. Bu süreçte sabırlı olmanız gerekmektedir, bol bol saat antrenmanları yapın. 

çocuklara saati öğretmek

2-OYUNLAŞTIRIN

Akrep ve yelkovanı anlatırken, birbirlerini kovalayan ve daima yarış halinde olan beşerler üzere düşündürebilir ya da hayvan simgeleriyle süsleyebilirsiniz. Yakalandıklarında saatin tam olduğunu, işte ortalarında çeyrek uzaklık olduğunda kala ya da geçe olduğunu vurgulamak saate bakmalarının en hoş yanı olacaktır. Bununla birlikte dijitalleşen dünyada çocukların sıhhati açısından uzak kalmasını desteklesek de, yeniden saati öğreten uygulamaların varlığında da kelam etmiş olalım…

çocuklara saati öğretmek

3- KUM SAATİ TAHLİLİ

Vakit kavramını oturmayan çocuklar için, geçen ve kalan vakit dilimini idrak etmesi ismine kum saati çok iş görecektir. Kum saatini çevirip bir yemek ortası ya da sevdiği şeye ayrılan vaktin üç kum saati olarak belirtilmesi, vakit kavramının oturmasına yardımcı olacaktır.

çocuklara saati öğretmek

4-ZAMAN DİLİMLERİNİ ANLAYACAĞI ÜZERE KODLA!

Akılda kalan yönlendirmelerden biri de kodlama yapmaktır. Çocuğun saati öğrenebilmesi için “En sevdiğin sinema cumartesi günü” ya da “Öğle yemeğinde patates kızartması var” üzere ibareler o öğlenin ya da cumartesinin ne vakit geleceğinin sabırsızlığı içerisinde ona öğretir. Bu üslup kodlamalara birinci etapta günlerden başlayabilirsiniz, sonrasında saatler, akabinde dakikalar üzerinden yatma ve uyanma vakitleri üzere hayati noktalarına değinerek öğretmek daha kolay gelmektedir.

Yavaş yavaş çocuğun planlı bir hayata geçiş yapmasını sağlayın. Saat 10’da uyuyor oluşu ya da 8’de kalkıyor oluşuna nazaran gün içerisinde yapacaklarını sıralamasını sağlayın. Bu biçimde okul hayatında da sistemli ders çalışma kavramını rahat oturtacaktır.

çocuklara saat öğretmek

5-ÇİÇEK SAAT TEKNİĞİ

Analog saati öğretmek için çiçek saat formülü çok kullanılan uygulamalar ortasında yer almaktadır. Kol saatinde saatin nasıl anladığımıza yönelik bu çalışmada çocuklara artık karşılık verebileceksiniz. Bu yöntemde daire formunda bir duvar saatine ve renkli kartona gereksinim duyulmaktadır.

  • Birinci olarak kartondan bir çiçek gövdesi ve yaprakları yapılır.
  • Yaprakların uzun olanı yelkovanı kısa olan ise akrebi temsil ediyor olacak.
  • Kısa yaprağın üzerine saat, uzun olan yaprağın üzerine dakika yaz. Böylelikle çocuğunun akrep ve yelkovan kavramlarını anlamasını kolaylaştıracaktır.
  • Saati çiçeğin merkezi üzere düşün. Her 5 dakikalık kısma denk gelecek halde çiçeğin yapraklarını yarım daire biçiminde formunda kesip üzerine 00, 05, 10 ve 15 biçiminde dakikaları yaz. Bu sayede çeyrek geçe ve buçuk kavramları daha kolay bir halde anlatılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2989239-cocuklara-saat-nasil-ogretilir-okul-oncesi-cocuga-saat-nasil-anlatilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu