Çocuk Cerrahisi

Çocuklarda Apandisit

Akut apandisit çocukluk çağında acil cerrahi teşebbüs gerektiren hastalıkların başında gelir. Ömrün birinci 4 yılında çocuklarda akut apandisit görülme sıklığı 10.000’ de 1-6 olarak bildirilmekle birlikte, 4 ile 14 yaş ortasında bu oran 19-28’ e yükselmektedir. Erkeklerde kızlara nazaran daha sık görülür.

Klinik Belirtiler

Apandisitin klasik belirtiler; iştahsızlık, erken devirde göbek etrafında başlayıp vakitle karnın sağ alt kısmına hakikat yönelen karın ağrısı, hareket ile artan karın ağrısı, kusma, ateş, karın sağ alt kısmında sertleşme, yürürken sağa yanlışsız eğilerek yürümek.

Yenidoğan döneminde (0-30 gün) apandiksin biçimi daha çok huniye benzediğinden ve bebeklerin sıvı besin almalarından ötürü apandisit az görülür. Bu periyotta bebeklerde kusma, karında şişlik ve beslenmede isteksizlik belirtilerin başında gelmektedir. Belirtilerin spesifik olmaması ve bu periyot görülen öteki hastalıklılarla benzeri belirtiler olması teşhis koymada zorlanmaya neden olmaktadır. Münasebetiyle mortalite (ölüm) oranları yüksektir.

Okul öncesi dönem (1-5 yaş) çocuklarında apandisit sık görülmez. Ateş ve yaygın karın ağrısı, yürümek ve hareket etmede isteksizlik muhakkak başlı belirtilerdir. Ateş, kusma, karın ağrısı ve bu yaş kümesinde sıkça görülen ishal apandisit tanısı koymayı geciktirmekte ve apandisitin perfore (patlamış) olmasına neden olmaktadır.

Okul çağı çocuklarda (5-12 yaş) apandisit sık görülmektedir. Kusma ve karın ağrısı (tipik olarak göbek etrafında başlayıp sağ alt bölgeye hakikat kayar) görülen belirtiledr. Bu yaş kümesi muayeneye müsaade ettikleri için teşhis koymak nispeten daha kolaydır. Lakin yinede kabızlık, idrar yolu enfeksiyonu, ishale neden olan gastroenteritler baş karışıklığına yol açabilir.

Adölesanlarda klinik özellikler yetişkinlerle birebirdir. Karın ağrısı, ateş ve iştahsızlık belirli başlı belirtilerdir. Karın ağrısı göbek etrafında başlayıp sağ alt bölgeye yanlışsız yer değiştirir, bu bölgeye uyan kas kümeleri sertleşir ve bu bölgeye dokunulmasını istemezler.

Apandisitin belirtileri tipiktir lakin tekrar de birçok hastalık apandisit ile karıştırılabilir. Bu hastalıların bir kısmı cerrahi teşebbüs gerektirirken bir kısmı da dahili hastalıklardır.

Karın ağrısı nedeni net olarak ortaya konmadan çocuklara ağrı kesici vermek teşhis koymayı geciktirebilmektedir.

Tedavi

Cerrahi olarak iltihaplı olan apandiks çıkarılır. Açık cerrahi yahut laparoskopik yolla apandektomi yapılır.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/cocuklarda-apandisit2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu