Anne ve Çocuk

Çocuklarda böbrek reflüsü nedir? Böbrek reflüsü neden olur? Böbrek reflüsünün tedavisi var mı?

Çocukların altını kaçırması ve uzun mühlet ıslak kalması böbreklerde dert oluşturduğunu belirten uzmanlar, durumun önemli sonuçlara sebep olabileceğinin ikazını verdi. Islak kalması sonucu çocuklarda böbrek reflüsünü oluşturabileceğini açıklayan Avrasya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr.Hüseyin Kılınçaslan anlattı. Çocuklarda böbrek reflüsü nedir? Böbrek reflüsü neden olur? Böbrek reflüsünün tedavisi nedir?

Böbrek reflüsü, idrar kesesinde biriken idrarın böbreklere geri kaçması durumudur. Bu daha çok çocuklarda fark edilir bir ayrımla rastlanıldığı belirtildi. Çocuklarda daha çok görülen bu ürolojik sıkıntı vezikoüreteral reflü ya da bilinen ismiyle böbrek reflüsüne yol açar. Normal kaidelerde böbreklerden mesaneye akması gereken idrar böbrek reflüsü olan şahıslarda aykırısı tarafta akış gösterir. Bu durum da enfeksiyona davetiye çıkarır. Bunun açıklamasını ve uyarısı yapan Avrasya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr.Hüseyin Kılınçaslan, çocuklarda görülen böbrek reflüsünün açıkladı.

böbrek reflüsü

BÖBREK REFLÜSÜ NEDİR?

Kandaki atık hususlar, minareller ve su, böbreklerimiz tarafından süzülür ve üreter ismi verilen ince borulara benzeyen oluşumla mesaneye gönderilir. İdrar mesane (idrar torbasında) birikir ve çıkış için bekler. Olağan bireylerde boşaltım sisteminde üreter denilen boruyu andıran kanallarla mesanenin buluştuğu noktada bir kapakçık üslubunda yapı bulunur. Bu idrarın geri kaçmasını engellemektedir. Bu sistemde bir dert olursa idrar geri sarfiyat. Böbreklere geri dönen idrar önemli boyutlarda ziyan verir. Bu ıstıraba da böbrek reflüsü denir.

böbrek reflüsü

BÖBREK REFLÜSÜ NEDEN OLUR?

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr.Hüseyin Kılınçaslan çocuklarda görülen böbrek reflüsün sebebi olarak “Pek çok farklı faktör kelam hususudur. İdrar kanalının mesaneye açıldığı noktada oluşan anatomik ve fizyolojik bir bozukluk ya da genetik faktörler bu durumda büyük rol oynar. İşeme sırasında dolu idrar kesesinden olağanda böbreklere gerçek idrar kaçağı olmaması gerekir. Vezikoüreteral reflüsü olan çocuklarda buradaki kapakçık düzeneği bozuktur. Dolayısı ile idrar böbreğe yanlışsız geri kaçar. Bunun sonucunda önemli idrar yolu enfeksiyonları oluşur. Bu durum vakit kaybetmeden tedbir alınması gereken bir sıhhat sorunudur. Aksi takdirde böbreklerde kalıcı hasarlar bırakabilir.” açıklamasında bulundu.

böbrek reflüsü muayene

BÖBREK REFLÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kılınçaslan, böbrek reflüsü olan çocukların az tuvalete gittiğini belirterek, idrar yapmakta zorlandıklarını açıkladı. Bununla birlikte görülen başka belirtileri ise şu formda sıraladı:

  • Sık sık az ölçüde idrar yapma,
  • Kanlı ya da kokulu idrar,
  • Yüksek ateş,
  • İştahsızlık,
  • Bel ve karın bölgesinde ağrı,
  • Bebeklerde huzursuzluk,
  • Gece altını ıslatma,
  • Tansiyon yüksekliği,
  • Kabızlık,
  • İdrar analizinde protein görülebilir.

böbrek reflüsü

BÖBREK REFLÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Kılınçaslan “Erken teşhis ve müdahalenin çok değerli olduğu böbrek reflüsü, ihmal edildiğinde çok büyük sorunlara davetiye çıkarır. Bunların başında ise böbreğin hasarlanması gelir. Vezikoüreteral reflü varlığında enfeksiyonlu idrar böbrek hasarı yapabilir. Bu da böbreğin çalışmasını bozar. Böbrek reflüsünün yol açtığı bir öteki sıhhat sorunu ise yüksek tansiyondur. Böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirememesi durumunda böbrekte atıklar birikmeye başlar. Bu durum kan basıncını arttıracağından yüksek tansiyona yol açar. Böbrek reflüsünün neden olduğu yaralar böbreklerinin filtreleme fonksiyonunu yerine getirmemesine neden olur. Münasebetiyle vakitle yahut bir anda böbrek yetmezliği gelişebilir.” tabirlerini kullandı.

böbrek reflüsü

Tedavi hakkında ise “Hastalığın tedavi evresinde birçok faktör rol oynar. Bunların başında hastanın yaşı, reflünün düzeyi ve varsa yol açtığı başka hastalıklar, hastanın işeme alışkanlıklarıdır. Birinci etapta idrar yolu enfeksiyonunun baskılanması ve böbreğe sıçramasının engellenmesi hedefiyle antibiyotik verilir. Tedavide kullanılan bir öteki metot ise cerrahidir. Mesaneden böbreğe idrarın kaçışını engellemek; üretirin ve böbreğin genişlemesini engellemek emeliyle mesane ve üretir ortasındaki kapakçıktaki sıkıntılar çözülür. Sonuç olarak idrarın yalnızca tek bir tarafta böbrekten mesaneye hakikat akışı sağlanmış olur. ” şeklinde açıkladı.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2992136-cocuklarda-bobrek-reflusu-nedir-bobrek-reflusu-neden-olur-bobrek-reflusunun-tedavisi-var-mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu