Anne ve Çocuk

Çocuklarda duruş bozukluğunu önlemenin 5 yolu

Okula giden çocuklarınızın tüm gün oturur durumda ders dinliyorlar, tekrar konuta geldiklerinde mesken ödevlerini yaparken daima oturmak zorunda kalıyorlar akabinde tablet ve bilgisayar ekranına bakıp vakit geçiriyorlar. Yeni kuşak çocuklar hareketten uzak pasifleşmiş durumdalar. Teknolojinin günlük hayatı ele geçirdiği bir periyot içeresindeyiz ve bu durumdan en çok da çocuklar etkilenmektedir. Sokak oyunlarından uzak meskende bilgisayar oynayarak, televizyon izleyerek vakit geçiren çocuklarda duruş bozukluğunu nasıl önleyeceğinizi bilmiyorsanız bu haber tam sizlik sevgili anneler.  Bugün siz anneler ve çocuklarını ilgilendiren bu mevzu hakkında konuşacağız…

1) Okul çantasının tartısına dikkat edin

Okul çantasını hazırlamak çocuklarınızın misyonudur ancak çocuklarınız çantalarını ayarladıktan sonra orta sıra denetim etmenizde yarar var. Çocuklarınızın esasen ağır olan çantalarını, bir gün öncesine ilişkin gereksinimleri olmadıkları kitapları defterleri çantalarında bırakmış olabilirler. Çocuklarınızın ders programlarına hakim olmanızı gereksinimi dışı eserleri koymamasını sağlamalısınız. Böylece çocuğunuzun omuzlarına daha az yük bindirmiş olur ve omuzlarının aşağı çökmesini engellemiş olursunuz.

2) Sırt çantasını hakikat takmayı öğretin

Çocuklarınıza kesinlikle sırt çantalarını hakikat takmayı öğretin, bazen tek omuzda çanta taşıyan çocuklar bütün tartısı bir tarafa verdikleri için omuzda zedelenme, eğrilme üzere durumlara yol açabilir. Çantanın hakikat takılması yük merkezini dengeleyecek yükün eşit dağılmasını sağlayacaktır. Tertipli olarak çocuklarınıza sırt çantalarını gerçek takmayı söyleyip öğretmenizi öneririz.

3) Çocuğunuzun kesinlikle bir spor yapmasını sağlayın

Çocukların hem bedensel hem de zihinsel açıdan gelişmesi için sporun kıymeti çok büyüktür. Çocuğunuzun gücünü sporla atmasını sağlayın, konuta kapalı kalmasını önlemiş ve toplumsallaşmasını de sağlamış olursunuz. Spor yapmak beden kompozisyonlarının bir bütün biçimde gelişmesini sağlayacak çocuğunuzun duruş bozukluğu yaşamasını önleyecektir.

4) Çalışma sandalyesi ve masayı çocuğunuza uygun seçin

Okuldaki sandalye masalar tek tiptir ve değişilmesinin pek imkanı yoktur. Gün içerisinde esasen okulda sıkıntı bir sandalye de oturan vücuduna uygun olmayan masa da ders dinlemeye çalışan çocuklarınızın için meskende daha konforlu ve beden ölçülerine uygun rahat çalışma sandalyesi ve masa sayesinde daha düzgün bir duruşla oturup ders çalışmasını sağlayabilirsiniz.

5) Çocuğunuzun beslenmesine dikkat edin ve kilo denetimi sağlayın

Beslenme ve kilo denetimi de öbür pek çok faktör kadar kıymet arz etmektedir. Çok kilo yahut çok zayıflık çocuğunuzda duruş bozukluğu yaratabilir. Süt eserler ile beslenmesini sağlayıp tek tip beslenmeden kaçının. Sağlıklı beslenme sayesinde çocuğunuzun kilo orantısı eşit dağılacak ve duruş bozukluğu yaşamayacaktır.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/cocuklarda-durus-bozuklugunu-onlemenin-5-yolu/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu