Anne ve Çocuk

Çocuklarda görülen gizemli hepatit virüsü paniği devam ediyor! DSÖ’den global salgın kuşkusu

Dünya Sıhhat Örgütü, 5 Nisan İngiltere’de ortaya çıkan ve çocuklarda görülen gizemli hepatit virüsünün 11 ülkeye yayıldığını bildirdi. 169 hepatit hadisesinden bir çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Global salgın ihtimali tekrar gündeme geldi.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) İngiltere’de ortaya çıkan ve Avrupa dahil 11 ülkede görülen gizemli hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Örgüt tarafından yayınlanan yazıda 169 gizemli hepatit hadisesinden birinci çocuk vefatının gerçekleştiği haberi bildirilince, yeni global salgının gizemli hepatit mi olacağı soruları akıllardaki yerini aldı. DSÖ Avrupa Bölgesi’nin Yüksek Patojen Tehditleri Grubu Üyesi Richard Pebody, açıklama yaptığı bir programda hepatit olaylarının yüksek olmamasına karşın makûs sonuçlar doğurduğunu belirtti.

gizemli hepatit hadiseleri

GİZEMLİ HEPATİT OLAYLARI

DSÖ yazılı açıklamada, İngiltere’de görülen 74 çocukta gizemli hepatit virüsü olduğunun tespit edildiğini açıklamıştı. Dün yapılan bir araştırma sonucunda 11 ülkede görülürken olay sayısının en az 169 olduğu ve birinci çocuk vefatının gerçekleştiğini bildirdi.

gizemli hepatit hadiseleri

DSÖ, gizemli hepatit virüsünün 1 aylık ve 16 yaş aralığındaki çocuklarda görüldüğünü ve şiddetli tesirleri nedeniyle karaciğeri iflas eden 17 çocuğa karaciğer nakli yapılığını söz etti.

gizemli hepatit hadiseleri

KOVİD-19 VE ADENOVİRÜS İLE TEMAS İHTİMALİ

Uzmanlar hadiselerin görüldüğü ülkelerde üst teneffüs hastalıklarından olan kovid-19 ve adenovirüs ile bir ilişkisi olabileceğini açıkladı. Bahsin üzerinde çalışmalar devam ederken, olayların 74’ünde adenovirüs, 20’sinde kovid-19, 19 olayda ise hem adenovirüs hem de kovid-19 rastlanıldığı bildirildi. Alınan örnekler laboratuvarda hala inceleme altındayken, şimdiye dek direkt bu iki virüsle kontağı bulunamadı.

gizemli hepatit olayları

Amerikan biyoteknoloji firması Sana’da Gen Terapisi Yöneticisi ve Virolog Dr. Semih Tareen, olağanda karaciğer iflasına neden olan virüslerin, sebebi bilinen hepatit A, B, C ve D virüsleri olduğunu belirterek “Şimdiye kadarki olaylarda bu virüslerden hiçbiri gözükmedi. Bu yüzden hepatit enfeksiyonlarının sebebinin ne olduğuna dair araştırmalara başlandı.” tabirini kullandı.

gizemli hepatit olayları

NEREDEN GELDİĞİ BİLİNMİYOR

Yapılan testlerin sonucunda adenovirüs çıkan kişi sayısının baskın olduğuna dikkati çeken Tareen, “Bu çocuklarda adenovirüsün tespit edilmesi, soru işareti uyandırıyor. Zira adenovirüs olağanda sağlıklı çocuklarda karaciğer hepatitine sebep olmaz.” olarak açıkladı. Tareen, adenovirüsün şimdiye kadar yalnızca bağışıklık yetmezliği olan şahıslarda hepatite sebebiyet verdiğinin altını çizerek “Söz konusu olaylarda rastgele bir bağışıklık yetmezliği yok. Hasebiyle bu hepatit virüslerinin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor.” sözlerini kullandı.

gizemli hepatit virüsü olayları

YENİ GLOBAL SALGIN MI?

Hastalığın DSÖ tarafından “gizemli” yahut “nedeni belirsiz” olarak tanımlanması, akıllara Kovid-19 virüsünü getirirken yeni bir “küresel salgın” ihtimalini gündeme taşıdı. Kovid-19, şimdi ismi konulmadan evvel “gizemli bir akciğer rahatsızlığı” olarak tanımlanıyordu.

gizemli hepatit virüsü hadiseleri

Virolog Dr. Semih Tareen, gizemli hepatit hadiselerinin yeni bir global salgına yol açma ihtimaline dair soruya ise “Şimdilik telaş edilecek bir durum kelam konusu değil ama birebir vakitte hadiselerin sebebini tam olarak bilmiyoruz. Vakitle anlayacağız.” yanıtını verdi.

gizemli hepatit virüsü olayları

HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

Bugüne kadar İngiltere’de 114, İspanya’da 13, İsrail’de 12, ABD’de 9, Danimarka’da 6, İrlanda’da 2, Hollanda ve İtalya’da 4’er, Norveç ile Fransa’da 2’şer ve Belçika’da 1 şahsa virüs bulaştı.

gizemli hepatit virüsü hadiseleri

GİZEMLİ HEPATİT VİRÜSÜNÜN BELİRTİLER NELER?

DSÖ tarafından teşhisi gerçekleştirilen hadiselerde, çocuklar üzerinde son bir aydır sarılık, ishal, kusma, ve karın ağrısı üzere belirtilen baş gösterdiğini açıkladı. Kimi çocuklarda ise ağır karaciğer iltihabına rastlanıldığını ve karaciğer nakliyle tedavi edildiğini bildirdi.

gizemli hepatit virüsü olayları

Olaylardan sırf birinin oburuyla temasından bulaştığını, oburlarının ise nereden virüsü aldığını bilinmediğini açıklayan DSÖ, belirtileri taşıyan çocukların vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmaları gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/aile/haber/2988445-cocuklarda-gorulen-gizemli-hepatit-virusu-panigi-devam-ediyor-dsoden-kuresel-salgin-suphesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu